Bulgaristan’daki cuşuhuruş Edirne’nin çizi köylerine dayandı: Alevler ürkütücü boyuta ulaşıyor

Bulgaristan’daki ateş Edirne’nin temel köylerine dayandı: Alevler ürkütücü boyuta ulaşıyor

EDİRNE – Bulgaristan’dahi sâdır orman yangını Edirne’nin bazı eksen köylerine kadar dayandı. Cuşiş rüzgarın da etkisiyle arada sırada büyüyor.

Bulgaristan’üstelik başlayan orman yangını Türkiye – Bulgaristan hat hattında ilerleyişini bitmeme ettiriyor. Rüzgarın dahi etkisiyle bazen ürkütücü boyuta vasıl alevler, Edirne’nin Lalapaşa ilçesine merbut sınır köylerden de görülebiliyor. Bulgaristan’birlikte yangının bitmeme ettiği bölgenin karşısında düz düzlük Saksağan Köyü’nde yangının büyüklüğü gözler önüne serildi.

Muhtar Ekici: “Karye halkı huzursuz”

Bulgaristan – Edirne sınırında şişman bir yangının meydana geldiğini tabir eden Lalapaşa ilçesine vabeste Alacakarga Muhtar Özgün Ekici, rüzgarın etkisini artırması takdirinde alevlerin Tunca Nehri’ni aşarak Türkiye’ye sıçrayabileceğini belirterek, “Şu anda gördüğünüz kabilinden Bulgaristan’bile orman yangını başladı. Yağmur yağışından kontekst yangında biraz tenakus oldu ama yağmurun etkisini kaybetmesi sonucu alevler baştan büyümeye başladı. Bizim itfaiyelerimiz bile tedarik ve risk yerinde müdahale gayeli cızık hattında amade beklemektedir. Bu cuşiş bizim köyümüze 2 kilometre mesafede amma Tunca Nehri olduğundan çevre rüzgar olmadığı sürece ateş bizim tarafa geçmez. Eğer rüzgar etkisini arttırırsa yangının bizim tarafa mürur durumu çokça yüksek durumdadır. Hoşgörüsüz bile bu durumdan yağlık karmakarışık, zaten Bulgar’üstelik 3-5 günde bir cuşiş çıkıyor. Tunca Nehri olduğundan ufuk bu tarafa sıçramadı amma yağız parçalarda bizim tarafa gâh dönemlerde atlama yapabiliyor. Şeb olduğu üzere alevler kemiksiz bire bir şekilde görülebiliyor. Az Daha Edirne büyüklüğünde tıpkısı şehir kadar balaban bir hararet var. Bizim sınırımızda seçme risk durumunda itfaiyelerimiz saklık halinde bekliyor” dedi.Share: