CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, İzmir’de partisinin değerlendirme toplantısında konuştu Açıklaması

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, daim yürümeye ve ilerlemeye azimli olduğunu, partililerin yanı sıra olduğunu farz etmek istediğini belirterek “Şunu bile çıktı bilmek zorundayım, siz sıradan benimle gelişigüzel misiniz? Bazılarınızın sesi çıkmıyor, bazılarınızın bile isteyerek yahut gönülsüz kötülük verdiğini görüyorum. Ama çıktı karar verin.” dedi.

TBMM CHP Grubunun 5. Düzentileme ve Yorum Toplantısı, İzmir’in Seferihisar ilçesinde bire bir otelde başladı. CHP milletvekillerinin katıldığı toplantının açılışında mütekellim Genel Başbuğ Kılıçdaroğlu, Elazığ programı sırasında reklam panolarına kendisi hakkında afişler asıldığını, haberi aldığında afişlerin kaldırılmamasını istediğini ve önünde ayrımsız fotoğraf verdiğini anlattı. “Bu ülkenin insanı kışkırtmalara, tahriklere asla ve asla başlık aralamayacaktır” diyen Kılıçdaroğlu, Elazığ insanının kendilerine aguş açtığını, tahriklere gelinmeyeceğini gösterdiğini söyledi.

Konuşmasında Hat Bankasını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Hat Bankasının imdi banka olmaktan çıktığının, TBMM yoluyla sunulan görevi namına getirmediğinin, bambaşka işlerle uğraştığının farkındayız. Hatırlarsanız biz ‘128 bilyon dolar nerede?’ diye niteleyerek afişler asmıştık ve degaje kitlelerin dikkatini çekmeye çalışmıştık. 128 milyar dolar buharlaştı ama yılbaşından bu yana 75 bilyon dolar elan buharlaştı. Imdi sormamız müstelzim soru 203 bilyon dolar nerede ve kimlere verildi? Kimlere kayırıcı kapıdan satıldı, Eşkal Bankası bozukluk bu süreçte köprüleme bırakıldı, bunun sormamız lazım.” diye niteleyerek konuştu.

“Bu tabloyu birlikte değiştireceğiz”

Hükümetin tutum politikalarını eleştiren Kılıçdaroğlu, alınan önlemlerin ekonomide düzelmeye etken olmadığını savunarak bu yılın ilk 8 ayında bütçeden faize çıkan paranın Kur Korumalı Tevdiat bile dahil 250 milyar liraya çıktığını söyledi.

Tarz Bankasının bankalara verdiği paranın faizinin yüzde 13’den yüzde 12’ye indirildiğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

” AK Parti’ye, MHP’ye rey veren bilcümle kardeşlerime çağırmak isterim. Gidin seçkin bankaya, ‘Kredi gidermek istiyorum.’ deyin. Bakın bakalım size yüzdelik 12 faizle veriyorlar mı? Vermeyecekler. Yüzde 12 faizle itimat düz bankalar ne yapıyorlar? Bankaların eş akıbet 1 yılda yüzdelik 500’ün üstünde artma gösterdi. Esnafa, çiftçiye soruyorum, ‘Sizin geliriniz tıpkı yılda yüzde 500 arttı mı?’ O ant oturup düşüneceğiz. Bu tabloyu alay malay değiştireceğiz. Tek kimsenin umutsuzluğa kapılmaya hakkı yoktur. “

“Benimle olduğunuzu artık çıkarmak istiyorum”

İktidar olduklarında demokrasinin, saydam devletin, halka hesap vermenin, tamam çalışmanın ve devlette liyakatin pekâlâ olduğunu tam dünyaya göstereceklerini anlatan Kılıçdaroğlu, pamuk ve şeker pancarında fiyatların halen belirlenmediğini, şekerde 34 yıl sonraları dış alım yapıldığını söyledi.

CHP yerine tarihi sorumluluğun farkında olmaları gerektiğini, birlikte gitmek durumunda olduklarını anlatan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ego daim yürümeye ve ilerlemeye kararlıyım ve tek husus beni inandığım yoldan idraksiz çeviremez. Bu ülkeyi muhip insanların, gerçek vatanseverlerin umutları ve duaları rastgele yerde bizimle birlikte yürüyor, buna inanın. ve tekrar buna inanın bu mücadelede halk düşmanlarını gelişigüzel yeneceğiz. Hürriyet, adalet ve adalete susamış halkımıza kurtuluşu beraber getireceğiz. Şunu dahi daha çok saymak zorundayım, siz oldukça benimle alay malay misiniz? Bazılarınızın sesi çıkmıyor, bazılarınızın birlikte isteyerek veya istemeyerek engel verdiğini görüyorum. Amma artık karar verin. Bu el düşmanlarını beraber yenecek miyiz, yenmeyecek miyiz? Benimleyseniz benimle olduğunuzu bile bundan sonra çıkarmak istiyorum. Sırtımı size yaslayacağımı hatırlamak istiyorum.”

“Hasis tasarrufçuları soyanlara katiyen izin vermemelidir”

Konuşmasında borsada manipülasyonlar yapıldığını, süfli yatırımcının parasının buharlaştırıldığını sav eden Kılıçdaroğlu, Resülmal Piyasası Kurulunun görevini yapması gerektiğini ifade etti. Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Piyasada yatırımcının buharlaşan parası güzeşte itibarıyla 5- 5,5 bilyon dolardır. Uzlaştırıcı kurumların inanca açığı şeklinde ortaya sâdır batıkları ise 3-4 milyar lirayı buldu. Benzeri SPK yetkilisi, ‘Sistemli riziko yok.’ diyor. Engelsiz ve kesin söylüyorum; SPK domates dolması söyler mi? Maatteessüf dalavere söylüyor. Dizgesel bir riziko var. Bakın uyardım, henüz evvel de uyardım, ‘İzliyorum sizi, notumu alıyorum.’ dedim. Blöf yapmadığımı da rapor ediyorum. Alelade yatırımcıyı soyanları kişioğlu âdem evladı biliyorum. Hoppadak ego değil, bu işin arlı uzmanları bile âdem evladı anatomi, firma firma bilcümle bunları biliyor. Hepsini tıpkı kez elan uyarıyorum. Bu çaldığınız pespaye yatırımcının paralarıdır. Kategorik söylüyorum. Bu paraları burnunuzdan fitil fitil getireceğim. Gökçe Yazın ayrımsız yere. SPK aklını başına alsın ve görevini yapsın, yöntemsizlik yapanlara, amiyane tasarrufçuları soyanlara asla ve katiyen müsaade vermemelidir. Manipülatör gruplarını soldurmak zorundadır. Sağtöresel ve etik bilimi değerleri egemen geçirmek zorundadır.”

Toplantıda, İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer ile CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel de birer danışma yaptı.

Açılış konuşmaları sonrası güruh, basına merbut devam etti.

Share: