Yüksekovalılar çıktı maskeyi koronavirüsten değil, kömür dumanından etraf takmaya başladı

Yüksekovalılar çıktı maskeyi koronavirüsten değil, kömür dumanından ortalık takmaya başladı

Yüksekovalı vatandaşlar: “6 ay süresince maskelerimizi indirmeyeceğiz”

HAKKARİ – Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde dinamik vatandaşlar koronavirüs salgınında hiç indirmedikleri maskelerini şimdi de ilçede yoğunlaşan kömür dumanından dolayı takmaya başladı.

Yüksekova’da şita mevsimiyle birlikte kullanımı artan çakaralmaz kömür dolayısıyla gökyüzünü tütün kaplaması vatandaşları esmer kara düşündürüyor. Hele sabahleyin ve akşam ezanı saatlerinde itici havanın etkisiyle binalarda yakılan kömürün dumanı ilçenin havasını kirletirken, vatandaşlar ise koronavirüs dönemindeki gibi tekrar maskelerini takmaya başladı.

Yüksekovalı vatandaşlar, kirli alarga ayrılmak amacıyla yetkililere seslenerek, doğalgazın tıpkısı zaman ilk ilçeye getirilmesini irade ettiler. İş yerinde peçe taktığını rapor eden esnaf Sinan Tayak, “Şu dakika Yüksekova’bile çekicilik kirliliği eşkâl safhada. İnsanlar pandemiden yağlık hastanelere gitmiyordu, bu albeni kirliliğinden dünya hastanelere gidiyor. Bu hava kirliliğinden muhit zehirleniyoruz. Bu kalitesiz kömürün Yüksekova’bile kullanması, şehrimizin saf havasını kurnaz durumdadır. Muhakkak doğalgaz Yüksekova’ya getirilmelidir. Yetkililerden bu konuyu çözmelerini istiyoruz” dedi.

“Karışık açıktan kurtuluşumuzun biricik yolu doğalgazın getirilmesidir”

Doğalgazın getirilmesini istediklerini söyleyen esnaf Sadettin Babat da, “Bu maskelere haddizatında pandemi döneminde alışmıştık, amma görüyorsunuz kömür dumanının şekil safhaya ulaşmasıyla daha çok maskelerimizi tespit etmek zorunda kaldık. Bu yıl Yüksekova’ya getirilen bozuk kömür zımnında hastalıklar başladı. Sabık ahit hastaneye gittim. İnanın pandemi döneminde bu bölgede bu büyüklüğünde hastalık yoktu. Ümit ediyoruz kim bir zaman evvel doğalgaz getirilir, tığ de bu karışık açıktan kurtuluruz. Hele akşam ezanı ve sabahları kentin semasını kömür dumanı sis şeklini kaplıyor” ifadelerini kullandı.

“6 ay boyunca maskeli belirmek yiyecek oldu”

Bu zehre ivedili önlem alınmasını talip Antagonist Konak isimli yurttaş ise “Ilkin maskeyi pandemi döneminde kullanıyorduk. Deminden 6 ay boyunca yaşamak zorunda kalacağız. Kentimizde acı saçan karışık aynı çekicilik var. Daha Çok yetkililerden ayrımsız çözüm istiyoruz” şeklinde konuştu.

Share: