CHP Heyeti, Çiftçilere Ücretsiz Hayatiyet Projesi Kapsamında Kurulacak Ges Alanını Tayin Etmek Amacıyla Şanlıurfa’ya Gitti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Atak başkanlığındaki CHP heyeti, çiftçilere tarımsal sulamada ücretsiz elektrik verilmesi için kurulması planlanan zaman enerjisi santrali üzere Şanlıurfa’ya faaliyet ziyareti gerçekleştirdi. Atak, 2 İlk yol Şanlıurfa’de izah etmek isteriz; İktidarımızın önceki 90 gününde zirai sulamada kullanılan elektriğe Türkiye genelinde yüzde 50 iskonto yapacağız” dedi.

CHP Enerji ve Ast Çatı Projelerinden Sorumlu Umumi Başbuğ Yardımcısı, Balıkesir Saylav Akış, Şanlıurfa’ya anbean burada kurulması planlanan sıra enerji santrali ile ilgilendiren basın toplantısı düzenledi. Şanlıurfa Barosu’nda planlı toplantıya CHP milletvekilleri Ermiş Aydın ile Mahmut Tanal bile katıldı. Akış, toplantıda şunları söyledi:

“EKONOMİYİ YÖNETEMEYEN TÜRKİYE’Yİ YÖNETEMEZ”

“Enerji hayattır, enerji ekincilik, erke besin. Seçkin şeyin içerisinde var. Kaslı toplumlar enerjiye duyulmak amacıyla savaşım ayar. Biz de enerjiyi tıpkı asıl koca hakkı kendisine biliyoruz. Bunun üzere savaş ediyoruz. Erke olmazsa tarım olanaksız, enerji olmadan uran çarkları dönmez. İşin bildirme koskocaman tarafı, enerjiyi yönetemeyen ekonomiyi yönetemez. Ekonomiyi yönetemeyen Türkiye’yi yönetemez. Geldiğimiz noktada yönetilemeyen bire bir Türkiye ile cebin karşıyayız maalesef.

Sadece ekonomiyi mi yönetemiyor AK Parti iktidarı? Enerjiyi doğrusu bırakmış, ağız ağıza özelleştirmiş. Şirketlere doğrulama olmuş, enerji lobilerine kendisini bağlamış. Bütün dünya ülkeleri dışa bağımlılıktan kurtulmayı hedefler. Tığ ulu alemdar Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emaneti ve mirası kamu istiklal hedefimiz üzere çalışan aynı partiyiz.

“TARIM, İKTİDARIN YANLIŞ POLİTİKALARI İLE BİTİRİLDİ”

Halkımız maatteessüf bu politikalarla fakirleştirildi ve bu politikalarla akreditasyon, doğruluk bozulup orta gelirli sınıfı bulunmayan ettiniz.  Ekincilik, iktidarın kavisli politikaları ile bitirildi. Maraba maatteessüf haddinden fazla yumruk durumda. Zaman ne çiftçimize sorsanız ‘Eyvah, faaliyet faturası’ diyor. Tığ bu sorunu çözeceğiz. Haddinden Fazla değil, güdük azıcık sonradan bu sorunların hepsinden halk birliğiyle herkesi kurtaracağız.

Umumi Başkanımız Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, bundan 9 kamer ilk Şanlıurfa’üstelik çiftçilerimize zirai sulamada kullanılan elektriğin ücretsiz olacağını söyledi.  İktidar yetkilileri ise bir sene geçmeden zirai sulamaya zam üstüne zam yaptılar.  Zirai sulamada makbul elektriğe Umumi Başkanımızın vaadinin peşi sıra yüzdelik 143 oranında zam yapıldı.  Çiftçimiz bu zamların altında ezildi.

“ENERJİ POLİTİKASI SİYASİ BİR TERCİH. BİZİM SİYASİ TERCİHİMİZ SİZDEN YANA”

Erke politikası siyasal bir tercihtir. Bizim siyasi tercihimiz sizden yana. İktidarın DÜRÜST Tümen’nin siyasi tercihi şirketlerden ve yandaşlardan yana. Geldiğimiz noktada çiftçimiz enerjisiz kaldı. 2021 yılında herhangi bir 10 tarımsal sulama abonesinden 1’inin elektriği faturasını ödeyemediği üzere kesildi. Bu genişlik bütün ülkeyi etkilemiş oldu. Saray iktidarı çiftçimize destek yöneltmek adına, ithal besin ürünlerini almayı tercih etti.

10 sene geçmiş Türkiye’üstelik temas 70 kişiye 1 rençper düşüyordu; bugün 1 rençper başına 170 emanet düşüyor.  2022 yılı bakımından mukayyet ekinci sayısı 493 binin altına düştü. Biz CHP adına ülkemizde tarımı gine ayağa kaldıracağız. Çiftçimizi de köylümüzü üstelik gine milletin efendisi yapacağız. Çiftçilerimizin istihsal yapabilmesi amacıyla maliyetlerin düşürülmesi çokça kocaman bir noktaya haiz.

Şanlıurfa’dahi 2021-2022 yılları ortada erke sorunlarına sınırlı rekolte kayıpları yaşandı. 2021 yılı amacıyla 1,1 milyon dekar alanda mercimek yetiştiriciliği yapılmıştır. Yüzde 90 rekolte kaybı yaşandı. 3 milyon dekar alanda buğday yetiştiriciliği yapıldı. Yüzdelik 70 rekolte kaybı yaşandı. 1 milyon dekarda ark rüşvet yetiştiriciliği yapıldı. Yüzdelik 80 rekolte kaybı yaşandı. 2022’ye bakıyoruz. 800 bin dekar alanda ark rüşvet yetiştiriciliğinde rekolte kaybı yüzde 70. 800 bin dekar alanda cılız yasmık yetiştiriciliğinde rekolte kaybı yaklaşık yüzde 60. 300 bin dekar alanda cılız buğday yetiştiriciliğinde rekolte kaybı kestirmece yüzde 60.

“İKTİDAR BİZDEKİ KRİZLE KORUMAK YERİNE SÜREKLİ AVRUPA’DA YAŞANANLARI IRI KRIZ GİBİ YANSITIYOR”

Bu denk verdiğim mesail YANLIŞSIZ Tümen iktidarının yaşattığı enerji krizi değil, enerji buhranından kaynaklı mesail. Bunlar çözülemez miydi? Kesme çözülebilirdi. Bu bir tercih meselesidir. İktidar bizdeki krizle görmek yerine sonsuz Avrupa’bile yaşananları güya şişman benzeri bunluk yaşanıyormuş kadar yansıtıyor. Türkiye’de azık enflasyonu yüzde 95 yerine hesaplanırken, Avrupa bölgesinde bu devlet yüzdelik 15.

Güneydoğu Rum Proje’miz vardı.  Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Şırnak ve Siirt Kilis, Gaziantep, Adıyaman illerini havi Türkiye’nin oylumlu projelerinden biri. Toplam ekilebilir arazi tahminî 3,2 milyon hektar araziyi havi tıpkısı proje. Bu projenin tamamlanmasıyla gelişigüzel tahminî 7,6 milyon insanın aksiyon bulacağı civar tanıdık bire bir proje. GAP projesiyle gelişigüzel, Şanlıurfa tarımın başkenti ve ihracatın üssü olacak ve tarımdan 2,5 bilyon dolar yıllık dirimlik elde edilecek ve ayrıca 3,5 milyondan aşkın insana gelişim sağlanacağı söylenmişti. Çiftçilerimize soruyorum: Tarımın başkenti misiniz? Şanlıurfa ihracatın üssü olacak sabahleyin hasat edilen gailesiz meyveler, sebzeler, işlenecek, paketlenecek ve akşamında İstanbul, Frankfurt, Londra ve Dubai’ye uçakla ihraç edilecekti. Ne oldu? Şanlıurfa da kargo ağırlıklı Şanlıurfa GAP Arsıulusal Havalimanı mensur edildi. Ancak 1 kilo eser gönderilemedi.

Dağıtım şirketleri sözleşmelerine uymuyorlar. Bizim iktidarımızda sözleşmelerine yolsuz dağıtım şirketlerinin gelişim hakları halel edilecektir. Bu bile sulanabilir arazinin yalnızda yüzdelik 35’inde sulama yapılmasına illet oluyor.

Sıra enerjisi santralleri amacıyla iki alternatifimiz var. Birincisi, mütenavip peyda kanallar konusunda ruz panelleri kurulup hem yer tasarrufunu tedarik etmek hem birlikte sarih kanallarda gerçekleşecek su buharlaşmasını engelleyip ve gündüz panellerinin alttan serinlenmesi ile azami enerji üretimi sağlanabilir. İkincisi, mütenavip işsiz arazilerin değerlendirilmesi.

“İKTİDARIMIZIN BİRİNCİ YILINDA TARIMSAL SULAMADA KULLANILAN ELEKTRİĞİ KARŞILIKSIZ VERECEĞİZ”

Akıbet yerine, iktidarımızda çiftçimizin desteklenmesi rüçhan politikamız mevcut.  Müteşebbis büyüklük modeliyle amme öncülüğünde liyakatsiz bürokrasiyle ruz enerjisi santralleri kuracağız. Bugün burada Şanlıurfa’dahi bazı ziyaretler gerçekleştireceğiz. Örgütleri, çiftçilerimizi, iz örgütlerini dinleyeceğiz. Arkası Sıra arazi ziyaretlerimize devam edeceğiz.

İLK ÜÇ AYDA TARIMSAL SULAMA ELEKTİRİĞİNDE YÜZDE 50 İNDİRİM

İlk nöbet Şanlıurfa’de tavzih etmek isteriz; İktidarımızın evvel 90 gününde zirai sulamada geçer not elektriğe Türkiye genelinde yüzdelik 50 tenzilat yapacağız. Bunu lacerem yapacağız? EÜAŞ’ın kapasitesi artırılarak tarımsal sulama tarifesinde iskonto yapacağız. EÜAŞ halihazırda çarkıt elektriği şirketlere satıyor. Biz karışık elektriği çiftçimiz üzere kullanacağız.

İktidarımızın bir numara yılında, Şanlıurfa’dan almak üzere kamu önceliğinde kurulacak 10 bin megavat saat büyüklüğündeki sıra erke santralleriyle tarımsal sulamada kullanılan elektriği müft vermeye başlayacağız. 7,5 milyar dolar tutarındaki çağ enerjisi santralı yatırımı amacıyla yeşil ve sürdürülebilirlik tahvilini kullanacağız.

Bu yatırımlarla sizleri, Şanlıurfa’dan sarmak üzere çiftçilerimizi kalkındıracağız. Türkiye’bile azık güvenliğini sağlayacağız. Azık ithalatını azaltacağız, gıda enflasyonu düşüreceğiz. Evlatlarımız azık yoksulluğu yaşıyor. Bu yakışır değil bu millete. Bunu ortadan kaldıracağız.”Share: