Cumhur Reisi Erdoğan’ın BM’de ”KKTC’yi tanıyın” çağrısı yapmasının ardından Rusya’dan aşama! Adada konsoloshane açılıyor

Erdoğan BM kürsüsünde liderlere seslenerek, “Uluslararası toplumu, Birleşmiş Uluslar prensipleriyle çelişir şekilde, ambargolarla dünyadan koparılmaya çalışılan Kıbrıs Türklerine yönelik zulme akıbet vermeye ve ayrımsız an ilk Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni resmen tanımaya davet ediyoruz” açıklamalarının arkası sıra Rusya’dan tarihi benzeri etap geldi.

KONSOLOSLUK AÇILACAK

KKTC’dahi 10 binden aşkın Zalim ikamet ediyor yahut turistik amaçlarla Kıbrıs’ın Türk kesiminde bulunduğu için Moskof İzvestiya gazetesi,’ ‘Rusya Federasyonu’ndan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’hangi direkt uçuşlar başlayacak ve Rusya, KKTC’da konsolosluk işlevi gören benzeri ofis açacak” dedi.Her ne büyüklüğünde bunun diplomatik aynı tanışıklık olmadığı söylense dahi düet ilişkiler açısından berenarı mehabetli bire bir etap yerine nitelendiriliyor.

”DAHA ÖNCEKI İSTEKTEN ÖTEYE GİTMEDİ”

Rusya’nın Cenup Kıbrıs Küçük Asya Kesimi’ndeki Büyükelçiliği, İzvestiya’ya beyanat verdi: “Daha evvel KKTC şirketleri ile Acımasız çekicilik şirketlerinin iştirak geliştirmesi ve aracısız pervaz başlatması görüşüldü ama tek ahit tıpkı istekten öteye gidemedi” ifadelerini kullandı.

TAYVAN ÖRNEĞİ

Acımasız yetkililer, Tayvan örneğini vererek, ülkelerin Tayvan’ı resmi yerine tanımadığını fakat Taipei’birlikte ofisler açtığını söyledi. Ayrımsız yetkililer, KKTC’birlikte de eş bire bir uygulamanın olduğunu ancak ayrıksı ülkelerin KKTC’yi tanışıklık için gitmediğini tabir etti.

Share: