Düğü Üreticisi “Siz Söylerseniz O dahi Verilir” Dedi, Kılıçdaroğlu Çeltik Ayak Tabanı Fiyatı Önerisini Açıkladı: “Ayrıntılı Lime 20, Ilımlı Pare 18 Lira Kabil”

Vukuf: TAMER ARDA ERŞİN/MEHMET REBİ ÖZDEMİR – Azrail: ÜNAL AYDIN

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Samsun’daki ayrımsız çeltik tarlasında düğü üreticileriyle ayrımsız araya geldi. Çeltik taban fiyatı önerisini açıklayan Kılıçdaroğlu, “Kişisel kanaatim, tafsilatlı çıngı çeltikte 20 teklik, ölçülü tanede birlikte 18 liralık kabil. Söylenen rakamlar, afaki rakamlar değil” diye niteleyerek konuştu. Tıpkısı pirinç üreticisi ise Kılıçdaroğlu’na, “Başkan’ım, ‘Emekliye zam’ dediniz bayramda, verildi; ‘ikramiye’ dediniz, verildi. Bu çeltiğe de tıpkısı husus söyleyeceksiniz, o de verilir. Siz söylerseniz o dahi verilir” dedi.

Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, zaman Samsun’un Alaçam ilçesine merbut Doyran köyünde çeltik üreticilerinin sorunlarını dinledi. Tıpkısı çeltik üreticisi, tarlalarındaki ürünleri Türkiye’nin alçak kazançlı şartlarında elde ettiklerini belirterek Kılıçdaroğlu’na şunları söyledi:

“Türe istenmez alınır. Hakkımızı istiyoruz. Maliyetlerimiz çok baş döndürücü basamak yüksekti bu sene. Matbu fiyatlarımız yüzdelik 300’lere, mazot… (Kılıçdaroğlu: Bazıları yüzde 400) 400 diyelim, evet makul diyorsunuz. Neşelilik… Olmazsa gayrimümkün suyla yetişen bire bir bitki. Suyun zarfında olması müstelzim nebat. Kızılırmak denize akıyor, biz hararet çekiyoruz burada.”

“ÇELTİĞİMİZE İYİ BİR FİYAT DILEK EDİYORUZ”

Kılıçdaroğlu’nun “Birçok dönüm çeltik ektiniz” diyerek sorduğu çiftçi, 150 dönüm ektiğini dile getirerek, “Biz da çeltiğimize yıldız olursa ongun bir kıymet temenni ediyoruz. Talebimiz şöyle; özlük çapımızda hesabımız yaptık. Çeltiğimize Cenabıhak şans ederse 20 liralık kabilinden aynı denk istiyoruz” dedi.

Başka tıpkısı çiftçi bile “Devletimiz bu işleri açıklamada geç kalıyor. Bizi Tarım Kredi Kooperatiflerine yarıda bırakıyor, sonra tüccarlara boğduruyor. Biz çeltiğimizi sattıktan sonraları TMO fiyat açıklıyor. Böyle ayrımsız anlamı yok yani. Biz, 20 dönüş sonra hasat yapacağız, şu anda kıymet bekliyoruz. Bizim güzeşte yıl 80 liraya aldığımız basılmış, şu anda 640 teklik. Mazotu 7 liraya aldık, şu anda 27 teklik. Cümbüş yüzde 200 arttı. Bizim maliyetimiz haddinden fazla faziletli. Biz, 20 teklik olmasını arzu ediyoruz” diye konuştu.

Sözlerine kaldığı yerden devam fail ayrıksı fellah, “Geçen seneki desteklerimiz anca bire bir yıl sonradan geldi, o bile güzeşte seneki ekonomik şartlara bakarak geldi… Güzeşte seneki desteklerin henüz evvel gelmesi gerekirdi, bu seneki şartlara bakarak gelmesini beklerdik” dedi.

KILIÇDAROĞLU: MUFASSAL MODÜL 20 LİRA, MUTEDIL TANEDE 18 LİRA OLABİLİR

Kılıçdaroğlu, çiftçilerin sorunlarına ilişkin şunları söyledi:

“Cins maliyetleri mahsus. Bu büyüklüğünde kilolu maliyetler zarfında en azından üreticinin akla yatkın benzeri kar elde etmesi geçişsiz ki önümüzdeki yıl temelinden gübre fiyatları artacak, değişik fiyatlar artacak, yeryüzü azından tedarikli olmalı. Ekim konusunda biraz, ‘Evet, ego ekmeliyim, şüphesiz olsa içtimai ihtişam beni boydak bırakmaz, maliyetimi kurtarır, bana akla yatkın aynı kar birlikte verir’ düşüncesi içre. Bu çerçeveden baktığımızda benim şahsi kanaatim, mufassal lime, sizin söylediğiniz çeltikte 20 lira, orta tanede da 18 lira türlü. Söylenen rakamlar, nesnel rakamlar değil. Acun piyasalarına bakıldığı ahit soy elan de görülüyor. Dışarıdan düğü ithal ediyorsunuz, dünyanın parasını veriyorsunuz. Bile dolar bazından veriyorsunuz. Dahi yabancı ülkenin çiftçisi kazanıyor. O ülkelerde da o ülkenin hükümeti zat çiftçisine destek veriyor. Oysa tığ zat çiftçimize desteği versek emniyetli olun dış alım maktu olacak. Istihsal kalık olacak.”

“Amerikan çiftçisine Türk çiftçisini ezdirmeyelim” diyen çiftçiye Kılıçdaroğlu, “Siz üretmezseniz 85 milyon haris kalır. Haricen getiriyor. Ne büyüklüğünde getireceksiniz? Haydi tıpkı, üç, ilkokul yıl. Dışarıya niçin para verelim” diyerek yanıt verdi.

Başka aynı maraba üstelik efdal maliyetlere dikkat çekerek, “Ondan bilahare diyorlar kim ‘Geçin’. Elbet geçineceğiz? Tığ, işin içinden şüphesiz çıkacağız” diye niteleyerek sordu. Kılıçdaroğlu, Şanlıurfa’nın Harran Ovası’ndan başlayarak Türkiye’nin genelinde kuracakları ruz enerjisi sistemi ile elektriği çiftçilere meccanen vereceklerini belirtti. Çiftçi, Kılıçdaroğlu’na neşelilik konusunda yaşadıkları sorunları şöyle anlattı:

“Başkan’ım, ilkin ev ile tarlada kullanılan cıvıltı arasında fark vardı. Demin meskeni geçti ya. Evdeki beğenilen elektriği geçti. Evdeki kullanıyor 100 kilovat, tığ kullanıyoruz günde bin kilovat. Bunun fiyatı hangi olacak Başkan’ım? Köylünün basit durumu bereketli değil, bire bir yere gidiyor üstelik çıktı bakacağız.”

“SİZ SÖYLERSENİZ O DE VERİLİR”

Kızılırmak suyu kendilerine verilmediği amacıyla tarlasının 10 gündür su beklediğini dile getiren ayrıksı fellah, Kılıçdaroğlu’na, “Başkan’ım, ‘Emekliye zam’ dediniz bayramda, verildi, ‘ikramiye’ dediniz verildi. Bu çeltiğe birlikte aynı özdek söyleyeceksiniz, o da verilir. Siz söylerseniz o dahi verilir” dedi. Kılıçdaroğlu, detaylı tane çeltiğin 20 lira olması gerektiğini kaydederek, “Ya kardeşim seneye tohum, seneye büyüklüğünde mevrut zamları düşün. Matbua, hayatiyet fiyatı aynı kalmayacak. Motorin fiyatı bire bir kalmayacak. Sen bu insanları tarladan küstürürsen 85 milyon haris kalır. Düğü; size verdiğimiz paradan çok henüz fazlasına ithal ediyoruz ya” diyerek konuştu.Share: