Ejderha meyvesi ve Hint incirine alternatif, “Peru elması”

Ejderha meyvesi ve Hint incirine almaşık, “Peru elması”

MERSİN – Tropikal meyvelerin yetiştirildiği Mersin’dahi bire bir üreticinin muvaffakiyetli akıbet aldığı Peru elmasının hem açıkta hem dahi dikensiz olması dolayısıyla çarliston marka altında yetişen Ejder ile meyvesinde dikeni çok olduğu amacıyla toplanması zor Hint incirine alternatif kendisine yaygınlaştırılması için himmet başlatıldı.

Erdemli ilçesinde acemi müstahsil Arif Doğan tarafından geçmiş saksılarda peşi sıra dahi bahçede yetiştirilen Peru elmasının yaygınlaştırılması için iş başlatıldı. Cenup Amerika kökenli Peru elmasının yaygınlaştırılması amacıyla Efdal Ekincilik ve Orman Müdürlüğü’nün beceri ekibi Doğan’ın bahçesini musahabe ederek inceleme birlikte bulundu. İnceleme sonrasında ayrıksı tropikal meyvelerden elan lezzetli olan Peru elmasının projeyle tecrübe parseli kurulmasına değişmeyen verildi. Serada ve açıkta üstelik yetiştirilebilen meyvenin, hele antik altında üretilen Ejder ile meyvesi çokça dikenli olduğu üzere mütekait olan Hint incirine mütenavip olabileceği kaydedildi. Aynı ant üstelik etkisiz araziler ve bezek bitkisi olarak üstelik değerlendirilmesi olanaklı olan Peru elması amacıyla önce resmi tecrübe parselinin gücük sürede hazırlanacağı aktarıldı.

“Açıkta haddinden fazla güzel ürün alındı”

Yayın alınan meyveleri durumunda inceleyici Efdal Tarım ve Orman Müdürü Sevinçli Talih, “Peru elması kaktüs, yani kumu seven tropik bir yemiş. Meksika, Cenup Amerika asıllı bir nebat. Bitki Efdal ilçemizde üreticimiz Arif Doğan eliyle denendi. Gördüğünüz kadar saksıda, açıkta çok pir verim alındı. Ayrımsız bitkiyi üreticimiz örtü altında de denedi ve bizimle iletişime geçti. Bizde müdürlüğümüzün beceri personellerince yaptığımız inceleme ve çalışmada ejder meyvesi ve Hint incirine almaşık olabileceğini düşündük. Alelade çok güzel benzeri nebat” dedi.

Halk beyninde kaynana dili, dikenli ballıdarı, kara tahta inciri adına de aşina hint inciri ile Peru elmasını kıyaslayan Felek, “Hint incirinde meyveler çok dikenli oluyor. İşçilik ve alelhusus hasatta bazı teessürat yaşanabiliyor. Bu tecrübe parselinde iki kabil Peru elması var. Benzeri tanesi dikenli olan amma dikenler çabucak anaç gövdede, meyvede diken yok. Dolayısıyla hasadı olağan ve emeksiz olacak. Kâr aroma kendisine Hint incirine bakarak daha içimli, çekirdeği var ama tüketim esnasında onu hissedemiyorsunuz” diye konuştu.

“Tecrübe parseli kurma çalışmasına başlıyoruz”

Peru elması semirtmek için ejder meyvesindeki üzere örtü altına lüzumlu olmadığını birlikte aktaran Şans, “Ejder meyvesi ile kıyaslayacak olursak, ejder meyvesi ajur altına gereksinim duyuyor. Peru elmasında üreticimizde denemiş açıkta saksıda iyice ürün alındı. Ajur altında denemesi da yapılıyor. Yani açıkta işsiz arazilerin değerlendirilmesinde ejderha meyvesine ve Hint incirine alternatif olarak bu ürünün yaygınlaştırılmasını destekliyoruz. Maharet konularda üreticimize destek vereceğiz. İlçe müdürlüğümüz bünyesinde bire bir fidanlığımız var. Bu fidanlıkta Peru elması ile ilgili benzeri deneyim parseli ihdas çalışmamıza başlıyoruz” şekline konuştu.

Üretici Arif Doğan ise, “Peru elması amacıyla 2 değişik parselde çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Birinci denemelerimiz dış ortamda, açıkta yetiştirdik. İkincisini bile sera süresince yetiştiriyoruz. Benzeri ongun kestirmece 30 şerha semere verdi. Erdemli kaymakamlık ekincilik müdürlüğümüzle bu arada teknik çalışmalarımızı yapıyoruz. Şuanda sınama üretimlerimize başladık. İnşallah bunları yaygınlaştıracağız” ifadelerini kullandı.Share: