Ekin ve Turizm Bakanlığı fayans sanatçısı, Trabzon’daki kadınlara sanatını öğretiyor

Amerika ve Yunanistan’ın beraberinde Suudi Arabistan’ın Mekke şehri ile Dubai’deki bazı oteller üzere havale üstüne yayın hazırlayan Hars ve Turizm Bakanlığı çini sanatçısı Gülgûn Gül İşgüzar Karagöz, 42 yıllık meslek hayatındaki tecrübelerini avrat kursiyerlere aktarıyor.

Henüz 10 yaşındayken anne ve anneannesinden gördüğü fayans sanatına iptila ederek yıllar süresince çığır edinen 51 yaşındaki Karagöz, gençliğinde ailesiyle fayans imal edilen fabrikada çalışma fırsatı buldu.

Yurt içi ve güçlükle dışından aldığı siparişleri mesleğinin tecrübesiyle hazırlayan Karagöz, kendisi kabilinden çini sanatına heves veren kadınlara da kat sayı oluyor.

Karagöz, AA muhabirine, Kütahya’da başladığı fayans sanatını imar etmek üzere ustaların tedrisatından geçtiğini söyledi.

Fayans sanatının namevcut olmaması adına kurduğu işlik yardımıyla eskimemiş insanlara ulaştığını anlatan Karagöz, “Site dışından da tekâlif gelmeye başlayınca Malatya’bile ve Darende ilçesinde, Bursa ve Trabzon’üstelik eğitimler vermeye başladım. Trabzon’bile kalmayı planlıyorum çünkü öğrencilerimiz çok bol. Trabzon’da bile bu danışma üstüne aynı şeyler olsun istiyoruz.” dedi.

Karagöz, Akçaabat El Eğitimi Merkezi bünyesinde üç yıldır açılan kurslarda kadınlara fayans sanatını öğrettiğini tabir ederek, “Çini sanatına burada 6 dönemde 65 kursiyer kazandırdım. İki kursiyerim zat gelişim yerlerini açtı, başkası dahi yazmak üzere girişimlerde bulundu. Hobi olarak başladığınız fayans yavaş yavaş size para kazandırıyor. Baktığınız zaman insanı içine çeken bire bir şeydir. O yüzden yapımı baskı satışı kolaydır.” diyerek konuştu.

Ekin ve Turizm Bakanlığından 12 yıl evvel “fayans sanatçısı” unvanını aldığını dile getiren Karagöz, çocuklarının ve torunlarının da bu sanata alışmış olduğunun altını çizdi.

Karagöz, fayans sanatının kendisi üzere adeta aynı amor olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bu işi severek ve çok götürümlü namına yapmalısınız. Çini sizin istediğinizi değil, kendisinin istediğini çizdirir size. Çininin özelliği budur. Siz ona değil, o size gestalt verir. Çiniye vazgeçilmez ayrımsız hobi kendisine başlasanız birlikte henüz sonra müzakere damarlarınıza büyüklüğünde işleyip mesleğiniz haline geliyor. Akşamları çini yapmadan uyuyamam. Çini atölyelerimde ve kurslarımda yetişek düz kişilerin birçoğunun hobisi mesleği haline geldi.”

Çiniden yapılan objelerin seçkin birinin 35 kere doğrudan geçtiğini tamlayan Karagöz, “36’ncısı müşteridir filhakika. Osmanlı’dan gelen bu sanat 730 yıldır günümüze büyüklüğünde bitmeme etti. Ego bile Cenabıhak ömür verdiği müddetçe bitmeme edeceğim. Biten veya bitecek olan tıpkı konuşma olduğunu da düşünmüyorum.” ifadelerini kullandı.

“Hobi kendisine başladım amma atlatmak kapımız oldu”

Kursiyerlerden üç bala annesi Sevilla Salihoğlu, kestirmece 20 sene evvel fotoğraf öğretmenliğinden mezun olduğunu fakat mesleğini yapmadığını söyledi.

Kursa katılarak kendisini çinide geliştirmek istediğine belen eden Salihoğlu, kız kardeşleriyle alay malay üç yıldır açılan kurslara bitmeme ettiklerini aktardı.

Salihoğlu, “Hobiden çıksın çıktı bize maddi kazanç sağlasın diye KOSGEB’den aldığım destekle hareket yeri açtım, aynı zamanda atölye olarak birlikte kullanıyoruz. Fayans ağız ağıza ayrımsız aşk, buna girdiğin devir çıkamıyorsun, evde birlikte tıpkısı şekilde çalışmalarımı devam ettiriyorum.” dedi.

İş yeri sahibi olsa üstelik kursa gelmeye devam ettiğini vurgulayan Salihoğlu, şöyle devam etti:

“Tabaklar, vazolar, kupalar, fincanlar, lavabolar, aş damı eşyaları çiniye ait seçme şeyi yapıyoruz. Uğraşı yerine değil, hareket kendisine bakıyoruz. Hobi yerine başladım amma savsaklamak kapımız oldu. Siparişlerimizi kardeşlerimle gelişigüzel hazırlıyoruz, işlerimizi büyüttüğümüzde ayrıksı kişilere bile istihdam sağlamayı planlıyoruz.”

Yaptığı ürünleri satmaya kıyamıyor

Kursta yetişek kayran mütekait Bilgen Çelenk ise çini yaparken hem dinlendiğini hem üstelik güzel mahsulat ortaya çıkarttığını söyledi.

Çini yapmayı bırakmayı düşünmediğini tabir fail Çelenk, “Hocam burada olduğu sürece bitmeme edeceğim. Yaptığım ürünleri satmaya kıyamadığım için arkadaşlarıma, dostlarıma hediye ediyorum. Çünkü benim amacıyla haddinden fazla altın mahsulat.” diye niteleyerek konuştu.

Zeynep Kalkışım birlikte teferruatlı süredir açılmasını beklediği kursa tezce kaydını yaptırdığını anlatarak, “Kerem sanatçısı olan ayrımsız hocayı hatırlamak bizim amacıyla haddinden fazla adamakıllı. Yakın zamanda KOSGEB’den bindi alarak hareket yeri yapmak amacıyla dükkan bakıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: