Prof. Dr. İlhan: “Kasıt, Lahut ve Kağan İlhan gemilerinin, Abdülhamid Konak gemimiz ile alay malay Kıbrıs’ın yanı başında görev yapacak olması haddinden fazla…

Prof. Dr. İlhan: “Meram, Şerif ve Melik İlhan gemilerinin, Abdülhamid Eğlek gemimiz ile birlikte Kıbrıs’ın yanı başında görev yapacak olması haddinden fazla eşsiz”

ANKARA – Gazi Üniversitesi Tababet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Kıbrıs’taki birçok şehidin bayrak isimlerinden 3’ü olan; Garaz İlhan, Mukaddes İlhan ve Hakan İlhan isimlerinin bu gemilere mevdu olması ve amma velakin Kıbrıs’ın yanı başındaki kontrol bölgesinde Abdülhamid Konak gemimiz ile birlikte görev yapacak olması bizler amacıyla çok haddinden fazla bulunmaz” dedi.

21 Mesafe 1963 tarihi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için sunma kaknem günlerden biriydi. EOKA örgütü namına tanıdık Anadolu çetesi, Kıbrıslı Türkleri adadan çıkarmak ve Enosis ülküsünü gerçekleştirmek üzere kanlı saldırılarını düzenledi. O dönemde Kıbrıs’ta bulunan askeri hastanenin yöneticiliğini fail ve o ant binbaşı rütbesinde olan zor Tabip Liva Nihat İlhan’ın küvette kurşuna dizilen üç çocuğu ve eşi, yüzlerce tertemiz sivilin katledildiği bu saldırıların genişlik akılda kalanıydı. Tarihe “Hunriz Noel” namına geçen bu olayın simge isimlerinden olan Gaye İlhan, Şerif İlhan ve Hakan İlhan’ın adları Türkiye Petrolleri Çok Ortaklı Ortaklığı eliyle etüt bindi gemilerine verilmişti. Kıbrıs şehidi 3 kardeşin isimlerini haiz gemiler Türkiye’nin 4’üncü araştırma gemisi olan Abdülhamid Konak’a arkadaşlık etmek için göreve daha çok. Garaz, Şerif ve Melik İlhan’ın kardeşleri Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan ise duygularını İhlas Veri Ajansı muhabirine anlattı.

“Gemilerin içerisinde 3 abimin ve Kerem annenin fotoğrafları vadi alıyor”

Üç ağabeyi Kıbrıs’taki Kanlı Noel olaylarında Küçük Asya EOKA yıldırı örgütü aracılığıyla şehit edilen Gazi Üniversitesi Tababet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında Türkiye Petrolleri Umumi Müdürü Melih Eğlek Bilgin beni aramıştı. ‘Hocam biz hakeza tıpkısı düşünceye sahibiz’ demişti. ‘Sağ olun, Cenabıhak razı olsun’ demiştim. Küçük bizim amacıyla çokça bulunmaz. 3 ağabeyimizin Misyon İlhan, Kutsi İlhan, Kağan İlhan isimlerini değişik 3 bindi gemisine vereceğiz diyerek söylemişti. Ego haddinden fazla bahtiyar oldum. Filyos’a gittim, oğlum ile bu arada gittik ve gemileri dolaştık. Gelişigüzel 3 geminin bile içerisinde 3 abimin ve Kıbrıs’taki 1963’teki Kanlı Noel olaylarının, onların şehadetlerinin öyküsü, Semahat annemin fotoğrafları vadi alıyor. Hatta sefine kaptanları ve gemide çalışan arkadaşlarımız ile konuştuklarımızda, bütünü kendilerinin manevi iklimi çokça faziletli bire bir ortamda olduklarını ve bunun gereğini yapacaklarını söylemişlerdi. Hepsinin yolları küşade olsun” ifadelerini kullandı.

“Abdülhamid Han gemisine Hedef İlhan, Mübarek İlhan ve Melik İlhan gemilerinin eşlik edecek olması açıkçası bizi çokça onurlandırdı”

Ağabeylerinin ismini taşıyan 3 geminin Türkiye’nin bakir sondaj gemisi Abdülhamid Konak’a refakat etmesinden büyük bir gurur duyduklarının de altını çizen Prof. Dr. İlhan, “Abdülhamid Eğlek taharri gemimizin, bildirme iri tetkik gemimizin, hem üstelik Kıbrıs’ın derhâl yanı başında görev yapacak olması, buna birlikte 3 geminin şapadanak; Garaz İlhan, Kutsal İlhan ve Hakan İlhan gemilerinin eşlik edecek olması türkçesi bizi çok onurlandırdı. Gerçekte yemeden içmeden bizi değil kamu Türk halkını onurlandırdığı düşüncesindeyim. Misyon, Mübarek ve Kağan ağabeylerim ve anneleri Sahavet ana Kıbrıs’taki Türklerin geçim mücadelesinde gizlendikleri banyo küvetinde, Rum EOKA’cı katiller eliyle zalimane şehit edilen, o akşam kendileri ile birlikte 200’den çok Türk vatandaşının da şehit edildiği benzeri sürecin temsilcileri haddizatında. Bu nedenle bu 3 ismin, alelhusus de Semavi Vatan’dahi doğalgaz aramada çalışacak, yani barışsever amaçlar üzere çalışacak 3 gemimize verilmesi, Abdülhamid Eğlek gemimize yandaşlık yapacak olmaları bizim üzere çokça haddinden fazla kıymetli diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“O geceleyin başlayan katliamlar, bütün adaya yayıldı”

Hunriz Noel yerine aşina Küçük Asya EOKA yıldırı örgütünün Türklere müteveccih katliam yaptığı olayı dahi anımsatan Prof. Dr. İlhan, “1963 Kanlı Noel’bile 23-24 Fasıla’ta, Kerem asıl, Hedef, Şerif ve Kağan ağabeylerim ile gelişigüzel 200’den fazla Kıbrıs Yırlamak martir edildi. O şeb başlayan katliamlar, bilcümle adaya yayıldı. Rum EOKA’cı teröristler yoluyla planlı olarak yapılan bu katliamın esas amacı, Türklerin adadaki varlıklarına son vermekti. Biliyorsunuz kimileri tehi el altında birleşmekten bahsediyor. Ama bunun imkansız olduğunu 1963’teki ve takibinde 1974’e kadar olan süreçteki davranışlar münhal kendisine göstermiştir. Bu nedenle bu katliamın, Kıbrıs’taki nice şehidin alem isimlerinden 3’ü olan; Amaç İlhan, Kutsi İlhan ve Hakan İlhan isimlerinin bu gemilere verilmiş olması ve amma velakin Kıbrıs’ın yanı başındaki kontrol bölgesinde Abdülhamid Konak gemimiz ile alay malay görev yapacak olması bizler için çokça haddinden fazla eşsiz” açıklamasında bulundu.Share: