Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ağrı’da gazilerle buluştu Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, hükümetin ve devletin, şehitler ile gazilere vefa borcu ifa üstüne tereddüdünün olmadığını belirtti.

Bazı programları zımnında Ağrı’ya mevrut ve Valilikte ilgilendiren kurum yöneticileriyle istimara toplantısı eden Kirişci, ardından öğretmenevinde 19 Ilkgüz Gaziler Haset dolayısıyla düzenlenen programa katıldı.

Bakan Kirişci, gazilerle buluşmasında yaptığı konuşmada, ülkeyi canı ve us pahasına vatan kılanlara minnettar olduklarını söyledi.

Güvenlik güçlerinin yetersiz zarfında ve dışında terör gruplarına karşı savaş verdiğinden bahseden Kirişci, şöyle konuştu:

“Tanrı askerimizi, polisimizi ve yurt amacıyla vazifesini ifa eden tekmil kardeşlerimizi temas tür beladan vikaye eylesin. Milletimiz için Malazgirt Zaferi mefret tıpkı dönüm noktasıdır. Söğüt’te toprağa Osmanlı çınarının dikilmesi aynı dönüm noktasıdır. Fatih’in ‘surları geçilemez’ denilen İstanbul’u fethi, takkadak bizim amacıyla değil, bütün acun için çağları böldüğümüz benzeri ayraçtır. ‘Çanakkale geçilmez’ dedirttiğimiz harpler ve sonrasında Kurtuluş Savaşı tıpkı dönüm noktasıdır. 1974 Kıbrıs Hazar Harekatı üstelik tarihimiz üzere kritiktir ve en son 15 Orak Ayı, yine bizim amacıyla tıpkı dönüm noktası olmuştur. 15 Orak Ayı 2016’de ülkemizin bağımsızlığının tehlikeye düştüğünü gören herkes, vatanı esirgemek için tıpkısı zaman de korkmadan sokaklara bundan sonra. O geceleyin bu milletin vatan için neler yapabildiğini kül dünyaya gösterdik.”

“Gazi ve gazi yakınlarımızın hayatlarının rastgele alanında yanlarında olmaya çalışıyoruz”

Kirişci, çarpış girişiminde Türkiye Şişman Milet Meclisi’nin de bombalandığını hatırlatarak, Türk milletinin esasta topyekun bir gazi milleti olduğunu dile getirdi.

Vatan tehlikeye girdiğinde milletin bilcümle birlikte yanında mücadele verdiğini nâkil Kirişci, şöyle devam etti:

“Tarihimiz bilinmeyen kahramanlarla komple. Zaman Anadolu topraklarına bibi ‘vatanımız’ diyorsak, o kahramanlar ve o kahramanları yetiştiren ailelerinin yardımıyla. Ermiş şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizin hakkını ne yapsak ödeyemeyiz. Vatan toprağında özgürcesine aldığımız her nefeste onlara borçlanıyoruz. Vefa borcumuzun bire bir nişanesi yerine martir yakını, gazi ve gazi yakınlarımızın hayatlarının herhangi bir alanında yanlarında olmaya çalışıyoruz. Yaptığımız düzenlemelerle gazilerimizin kendileri veya yakınlarından birine ve şehit yakınlarımıza kamuda istihdam imkanı getirdik. Bu kapsamda 47 binin üstünde gazimiz ve gazi yakınımız ile martir yakınımızın kamuda istihdamını sağladık.”

Ücretsiz seyahat kartı sunulan gazi ve gazi yakınlarının sayısının 210 bini geçtiğini anlatan Kirişci, gazilerin tılsım, takma ve sair tedavileri üzere arttırma ücret kabil eklenmiş ödeme alınmadığını hatırlattı.

Kredi ve Yurtlar Kurumunun cesaret, burs ve yurtlarından yararlanma konusunda gazilerin ve şehitlerin çocuklarının önceliğinin olduğunu anımsatan Kirişci, “TOKİ konutlarında şehit ailelerine ve gazilerimize doğruluk tanınmıştır. Bu doğruluk Kıbrıs gazilerimize üstelik verilmiştir. Şehitlerimizin hak sahipleri ile gazilerimize tıpkısı basamak ile sınırlı oluşmak amacıyla faizsiz konut kredisi hakkı sağlanmıştır. 2022 amacıyla bu rakam 241 bin TL’dir. Hükümetimizin, devletimizin şehitlerimize ve gazilerimize olan vefa borcunu ödeme üstüne bildirme kıtipiyoz bir tereddüdü olmamıştır, olmayacaktır.” diyerek konuştu.

Programa, Vali Osman Varol, Belediye Reisi Savcı Sayan, İl Güvenlik Müdürü Nihat Dikkat, İl Uyanık Komutanı Tuğgeneral Hüsamettin Erol, YANLIŞSIZ Tümen Veca Milletvekili Ekrem Çelebi bile katıldı.Share: