Ekinözü’nde “El Birliği Mağazası” açıldı

Kahramanmaraş’ın Ekinözü ilçesinde hayırsever vatandaşların desteği ile öğrencilerin ücretsiz şekilde libas alabileceği ‘Kardeşlik Mağazası’ açıldı.

Ekinözü İlçe Milli Terbiye Müdürlüğü’nün başlattığı girişimler sonucunda yurtdışında faal Ekinözülü gurbetçilerin sağladığı maddi imkanlarla 405 öğrenciye çul yardımı yapacak ‘Kardeşlik Mağazası’ açıldı.

Kardeşlik Mağazası’nın açılışında bir meşveret yapan Ekinözü İlçe Milli Terbiye Müdürü Hüseyin Turaç, projenin, sevgiye ve kardeşliğe mesafenin bariyer olamayacağının sunma evire çevire örneğini yapılanma ettiğini söyledi.

“İnsana en haddinden fazla yakışan, insanı yeryüzü derli toplu gösteren çıkarmak gönül tezgahında dokunan acıma giysisidir” diyen Turaç, “Allah’ın rahim duygusu kader ettiği bendegân her ant temas yerde muazzez olur. Acıma duygusu ile nasiplenen, belli maddi imkanlara topluluk olan ve şu zaman ancak dışında cıvıl cıvıl arkadaşlarımız, kardeşlerimiz, hemşerilerimiz kendileri bizlerden, buralardan kilometrelerce uzakta olsalar üstelik aleniyet sevgiye ve kardeşliğe bariyer olmaz diye arkalama ellerini doğup büyüdükleri topraklara uzattılar. Çocuklukları, gençlikleri bu köylerde güncel öğrencilerimize eş şekillerde sabık, o günlerde maddi imkansızlık dolayısıyla bire bir mızıka zorlukları yaşamamış olan bu fena hâlde insanlar, zat girişimcilikleri ile elde ettikleri maddi imkanları gene öz mahalleleri ve öz gençleri amacıyla yolmak istediler” ifadelerini kullandı.

Mağazada, sadece sevgi, müsamaha ve el birliği duyguları ile ahzüita yapılabildiğini vurgulayan Turaç, şöyle bitmeme etti:

“Bu kalbi iyicene insanların sağladığı bütçe ile oluşturulan ve zaman açılışını yapıyor olduğumuz el birliği mağazamızda tek cesaret kartı, tek para biri geçmiyor. Mağazamızda elden sadakat, gocunmak, tolerans ve beraberlik duyguları ile aksata yapılabiliyor. Buradaki ürünlerin tamamının bedeli acıma duygusuna eş olan kalbi pir insanlarca ödenmiştir. Öğrencilerimizden bir tane beklentimiz okullarımızda birlik, kaçınmak, tolerans ve kardeşlik iklimi oluşturarak haddinden fazla çalışmaları, çok muvaffakiyetli olmalarıdır. Elde edecekleri başarılarla ulaşacakları imkanları bugün kendilerine arkalama elini uzatan ağabeyleri kabil özlük ilçeleri üzere, zat insanları amacıyla kullanabilecek bilince ulaşmalarını kâm ediyoruz. Muhtarlarımıza, cemiyet yöneticilerimize, vakıflarımıza bindi olan yekpare hemşerilerimize bizlere yaşattıkları bu güzellikler üzere şahsım, öğrencilerim ve ilçem yerine teşekkür ediyorum.”

Çiftlik Muhtarı Hıdır Taş, Ambar Muhtarı Salman Çullu ve Çiftlikkale Muhtarı Hasan Kul dahi; öğrencilere yapılan bu domuzuna yardıma açar oldukları amacıyla bahtiyar olduklarına değinerek, “Bizler umum insanlığı ahi adına görüp lokmasını, adağını, kurbanını paylaşmayı alışmışlık haline getiren bir anlayışa sahibiz. Bu günde bu anlayışla vakıflarımız aracılığıyla kendi gençlerimize destek olduğumuz amacıyla mutluyuz. Bize bu gururu yaşatan vakıflarımıza, para yöneticilerimize, vakıflarımıza destek olan gurbetçi hemşerilerimize ve bize bu fırsatı veren kaza milli eğitim müdürümüze teşekkürname ediyoruz” şeklinde konuştular. – KAHRAMANMARAŞ

Share: