Elazığ yerli haberi | Ilbay Akkoyun, memleketi Elazığ’da yaşanan depremi benzetim tırında uygun yaşadı

Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, memleketi Elazığ’de yaşanan 6,8 büyüklüğündeki depremi öğrencilerle alay malay kurulan sarsıntı benzetim tırında birebir yaşadı.

Ilbay Tuncay Akkoyun, 13 Teşrinievvel Dünya Facia Risklerinin Azaltılması Haset zımnında İl Kıyamet ve Ivedili Genişlik Müdürlüğü (AFAD) marifetiyle Aktekke 15 Orak Ayı Demokrasi Meydanı’nda planlı etkinliğe katıldı. Burada kurulan deprem benzetim tırına minik öğrenciler ve İl Güven Müdürü Ayhan Taş ile birlikte binen Vali Akkoyun, 2020 yılında memleketi olan Elazığ’bile yaşanan ve 24 saniye süren 6,8 büyüklüğündeki depremi birebir yaşadı.

“Rabbim ayrımsız henüz ülkemizin hiçbir yerinde hakeza afetler göstermesin”

Gazetecilere açıklamada kâin Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, “13 Ilk Teşrin Acun Facia Risklerinin Azaltılması Haset münasebetiyle bugün Karaman’de kıyamet risklerini tenkis temasıyla bazı etkinlikler yapılıyor. Tıpkısı zamanda bile burada bir benzetim ile öğrenciler ve vatandaşlarımıza bir zelzele çabucak neler hissedileceğini ve bu hareket simultane neler yapılması gerektiğiyle ait uygulamalı eğitimler veriliyor, vatandaşlarımızın bunları yaşayarak anlaması ve uygulaması anlamında benzeri sekans çalışmalar yapılıyor. Türkiye malum sarsıntı bölgesi, bizlerin giderek depreme amade olması gerekiyor. Lüzum evlerimizde lüzum hisse senedi yerlerimizde, evlerimizdeki eşyalarımızın sakıncasız aynı şekilde yerleştirilmesi, deprem çantası ve sair tedariklerin hazırlanması noktasında hep vatandaşlarımızın duygulu olması gerekiyor. Bu anlamda bizler de bu bilincin, duyarlılığın, farkındalığın oluşması daha birlikte güçlenmesi yerine ahit içerisinde yıl içerisinde çeşitli etkinliklerle vatandaşlarımızın yaşayarak henüz aşkın öğrenebileceği, bilincin artırılacağı etkinlikler yapıyoruz” dedi.

AFAD Başkanlığının bu anlamda kilolu çalışmalar yaptığını da belirten Ilbay Akkoyun, “Bizler de AFAD İl Müdürlüğümüz bünyesinde bu çalışmaları ilimizde gerçekleştiriyoruz. Sarsıntı simülasyon tırımızda öğrencilerimizle birlikte 2020 yılında Elazığ’birlikte meydana mevrut 6,8 şiddetindeki depremin birebir aynısını yaşadık. Rabbim tıpkı henüz ülkemizin tek durumunda böyle afetler göstermesin. Benim amacıyla de çokça anlamlıydı. Bu vesileyle Elazığ depreminde mevt fail vatandaşlarımıza yeniden Allah’tan yağmur diliyorum. İnşallah ülkemizin tek şehri ve bölgesi bu çeşit afetlere maruz kalmaz. Amma bizler her an olacakmış gibi amade ve tedbirli olmalıyız. Bu anlamda AFAD ilkin kalkmak üzere amme kurumlarımız lüzumlu bilcümle bilgilendirmeleri ve uygulamaları gerçekleştiriyorlar” diyerek konuştu.

“Deprem benzetim tırımız 1 hafta boyunca Karaman’bile olacak”

AFAD İl Müdürü Şerife Konak, “Sarsıntı benzetim tırımız bu hafta Karaman’bile. Bu tırlardan Türkiye’de 4 devam var, birisi İstanbul’üstelik, 3’ü bile seyyar adına yekpare illerimizde dolaşıyor. Alelhusus 13 Ilk Teşrin Riziko Azaltma Haset dolayısıyla nida ettik. Bu simülasyon tırımızla hele depremi çokça diri tıpkısı büyüklük adına yer sarsıntısı hatıra, öncesi ve sonrasında yapılacakların anlatılması noktasında elan etkili farkındalık kurmak için simülasyon tırlarımızı kullanıyoruz. Bizim ilimizde risk az demeye gelmiyor” dedi.

Depremi simülasyon tırında uygun etkili Efsa Havari ise, “Sallanırken az buçuk korktum. Köken deprem oluyormuş kadar hissetim ve hemen sıranın altına girdim” diye konuştu.

İrem İldeniz birlikte, “Hakeza binince sıradan sallandı. Ego indikten sonra halen vadi sallanıyormuş kabilinden hissediyorum” şeklinde konuştu.

Ilbay Akkoyun, aktiflik çerçevesinde minik öğrencilere yapboz ile pentür kitapları bergüzar etti. – KARAMAN

Share: