ENERJİ KAYNAĞI FRENK YEMİŞİ DALINDA ÇÜRÜYOR

ANTALYA ilkin doğmak için Mersin ve Adana kabilinden hamam iklime erbap illerde yetişen Frenk yemişi, içimli ve vitamin depo su olmasına rağmen dikenli yapısı dolayısıyla çok çok deste görmüyor. Dalında çürüyen Frenk yemişinin tadını bilenler toplayıp buzdolaplarında sahabet ederek tüketiyor.

Halk arasında ‘Dikenli incir’, ‘Hint inciri’, ‘Frenk inciri’, ‘Mısır inciri’, ‘Babutsa’, ‘Kilis inciri’, ‘Pabuç inciri’, ‘Kaynanadili’, ‘Kürek yemişi’ üzere ayrımlı lokal isimlerle mezkûr ‘dikenli incir’ iflah kaynağı kendisine anılıyor. Sindirim sistemini düzenleyerek kabızlığa, yorgunluğa, kolesterolü düşürmeye, kap ve saç bakımına müfit etkileri olduğu sav edilen meyvenin C vitamini deposu olduğu ve muafiyet sistemini güçlendirdiği bile uzmanlar eliyle belirtiliyor. Frenk yemişinin dikenli aut yüzeyi dolayısıyla insanlar bu meyveden uzak duruyor. Toplamayı alim ve meyvesine acilen ulaşanlar ise dalında çürümeden evvel ulaşabildikleri kadarını evlerinde buzdolabında depoluyor. Günlük tüketilen Frenk yemişi, İspanya özellikle başlamak amacıyla farklı ülkelerde kozmetikten, sağlık sektörüne kadar bir nice alanda kullanılıyor.

‘FRENK YEMİŞLERİ DALLARINDA ÇÜRÜYOR’

Yüksek vitamin ve mineralleriyle bağışıklık sistemini güçlendiren frenk yemişinin tüketiminin birkaç olmasından ufuk meyveler dallarında çürüyor. Antalya ve çevresindeki birçok köyle ilçede öğün kenarlarında yetişen, seçme bakıma gerekseme duymadan büyüyen Frenk yemişinin yararını bilenler ise evlerinin bahçesine bitkiyi ekerek meyvelerinin olgunlaşmasını bekliyor.

‘SAĞLIK AÇISINDAN OLDUKÇA ÖNEMLİ BİR MEYVE’

Oldukça lezzetli ve vitamin değeri faziletkâr olan Frenk yemişinin faydalarını Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Beslenme ve Diyetetik Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Hayal Kamarlı Altun anlattı. Altun, Frenk yemişinin Antalya ve çevresinde yetiştiğini belirterek, Türkiye’birlikte besin sanayisinde kullanımı ve tüketimin az çok birkaç olduğunu gördüklerini söyledi. Altun, Esenlik açısından bir nice hayır etkilere ehil. İçindeki akarsu oranı çok yüksek. Yapısında C vitamini, B1- B2 ve A vitaminleri bulunuyor. Tıpkı zamanda mineral olarak kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir ve fosfor da yapısında az çok varlıklı. Türkiye genelinde çokça isimsiz bir yemiş. Az Buçuk de dikenli olduğu üzere toplaması ve soyması tekaüt olmasından ortalık ayn ardı ediliyor. Ama sağlık açısından az çok majör tıpkı yemiş. C vitamini oldukça yüksek. İçindeki bileşenler dolayısıyla yüksek antioksidan özelliğe ehil. Bu özelliğiyle birlikte enfeksiyonlara ve bulaşan hastalıklara alın bağışıklığımızı faal ağrımak amacıyla kocaman bire bir sonuç dedi.

BAHÇESİNDEKİ YEMİŞLERİ TOPLAYIP ÇEVRESİNE DAĞITIYOR

Türkiye’bile Frenk yemişinin henüz tam namına bilinmediğini belirten Karaöz köyünden çiftçi Erol Öztürk, Bu meyvenin büyümesi üzere hangi tıpkısı gübreye ne dahi ayrıksı bire bir şeye gerekseme vardır. Tamamen doğanın ortamında biricik başına büyüyen tıpkısı meyve. Bu meyvenin önemini bilseler meyveler dallarında çürümez. Yeterince değerlendirilmiyor ve tüketilmiyor. Dikenli olması insanları korkutuyor cins. Ancak özel aparatlarla toplanıyor ve soğutulduğunda yüce bir hoşlanma oluyor. Dikenli kabuğunun içindeki meyveye aksetmek gerçekte çok cılız. Bire Bir dirgen tıpkısı bıçak sayesinde aut kabuğundan çok görgüsüz ayrılabiliyor ve içimli meyvesine ulaşılıyor diye niteleyerek konuştu.Share: