Erinç paraşütçülerinin yıpranmamış gözdesi: Muallak Tepesi

Çorum’un Günü Geçmiş ilçesinde kâin Asma Tepesi erinç paraşütü tutkunlarının kullanılmamış gözdesi oldu. Ağustos Yengi Bayramı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen paraşüt şenliğine sportmen ve vatandaşlar okkalı ilgi gösterdi.

Son yılların sunu pop tabiat sporlarından olan sükûnet paraşütü, Çorum’da da gelişmeye devam ediyor. Çorum’un Bayat ilçesi, iklimi ve fiziki şartlarıyla kat paraşütünde cazibe merkezi olma amacında ilerliyor. İlçede, Günü Geçmiş Kaymakamlığı ve Bayat Belediyesi vasıtasıyla 30 Ağustos Galebe Bayramı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen paraşüt şenliği çetin sargı gördü. Çorum Pervaz Kulübü koordinesinde gerçekleştirilen etkinlikte Samsun, Amasya, Tokat ve Yozgat’tan ilçeye mevrut sporcular, ilçeyi kuş bakışı gören yukarıdan kalkış yaparak gökyüzünde Türk bayrağı açıp eylem yaptı.

“Asma Tepesi erinç paraşütüne çok akla yatkın bire bir kayran”

Bayat’ın Türkiye’nin bütün illerinden sporcuların gönül rahatlığı paraşütü üzere geleceği tıpkı minval olacağını belirten Günü Geçmiş Belediye Başkanı Ekrem Ünlü, Asılı Tepesinin yıldız rüzgarlarının esas ve bitiş noktası olduğu üzere paraşütçüler için vaz geçilmez olduğunu belirterek, “Asılı Tepesi yamaç paraşütüne çok akla yatkın tıpkısı düzlük. Bura ayrıca uzun mesafe uçuşları zarfında akla yatkın. Elan evvel buradan ayrımsız sporcumuz kalkış yaparak Konya’ya büyüklüğünde uçuş gerçekleştirdi ve Türkiye rekoru kırdı. Asma Tepesinde yapacağımız düzenlemelerle çok henüz serbest katılımlı, arsıulusal etkinlikler düzenleyebileceğiz. Hemen Bayat ve Çorum’dan değil, Türkiye’nin bütün illerinden sporcularımızın geleceği tıpkısı biçim olmayı planlıyoruz. Bu sayede ilçemizin tanıtımına üstelik ulama sağlayacağız” dedi.

“Günü Geçmiş tabii güzelliklerinin birlikte tarihi güzelliklere birlikte sahip”

Günü Geçmiş’ın katıksız güzellikleri karşı de bilgiler veren Ünlü, “Karşı paraşütü yahut sair etkinlikler için gelen misafirlerimiz Kuşçaçimen yaylasında üstelik dinlenme kampı yapabilirler. Mesire alanında pikniğini yapabilirler. Aileleriyle evire çevire aynı çağ geçirebilirler. Günü Geçmiş tabii güzelliklerinin yanı sıra tarihi güzelliklere birlikte eş. Derekutuğun bölgesinde binlerce yıllık madenler bulunuyor”

” Şanlıurfa’nın Göbeklitepesi varsa bizimde Derekutuğun madenlerimiz var”

“Şanlıurfa’nın Göbeklitepe’si varsa bizim Şanlıurfa’dan elan bozuk geçmişe ehil olan Derekutuğun madenlerimiz var” diyen Başbuğ Ünlü, “Burada çıkarılan kızıl ve bakırlar İpek yolu vasıtasıyla Samsun limanından dünyaya küşade. Antrparantez buradan çıkarılan madenler dünyanın sunu çarkıt imparatorluklarından Hititlerin başkenti Hattuşa ve Alacahöyük kentinde işleyerek adamlık tarihine alnaç vermişler. İlçemiz natürel ve coğrafi örtüsüyle natürel güzelliklere topluluk. Kuşçaçimen yaylasında zafran yetişiyor. Kızılırmak havzasında flamingo kuşlarımız konaklıyor. Bütün halkımızı buraya çağırma ediyorum” diye konuştu.

“Günü Geçmiş tabiat sporlarında koskocaman bir potansiyele erbap”

Günü Geçmiş Kaymakamı Yunus Emre Bozkurtoğlu bile Bayat’ın keşfedilmemiş güzelliklere ehil olduğunu belirterek, “Asma Tepesi ön paraşütü sporları üzere gözde mekanlardan birisi. Karatepe yaylamız tabiat sporları ve kamp merkezleri noktasında yetişkin tıpkı potansiyele erbap” diyerek konuştu.

“Tamlık tabiat tutkunlarını buraya bekliyoruz”

Hitit Laf ve Tabiat Sporları Kulübü üyesi Murat Özrüzgar, güzel tıpkı etkinliğe imza atıldığını belirterek, “İlk kendisine dinlenme kampı etkinliğine katıldık. Kâmil bir yaylası var. Demincek sükûnet paraşütü etkinliğine katılıyoruz. Birlik natür tutkunlarını buraya bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Nurcan Salman ise ilk defa dirlik paraşütünü deneyimleyeceğini belirterek, bu fırsatı sunan Bayat Kaymakamlığı ve Günü Geçmiş Belediyesi’ne teşekkürname etti. – ÇORUM

Share: