Fed Başkanı Powell: “Henüz çok getiri artışı yapmamız gerekeceğini düşünüyoruz”

ESIR Minval Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, etkili istihdam raporunun dezenflasyon sürecinin neden devir alacağını gösterdiğini belirterek, daha aşkın repo artışı yapılması gerekeceğini rapor etti.

Powell, Washington Tutum Kulübü’nde katıldığı etkinlikte, mal politikasına ilgilendiren değerlendirmelerde bulundu.

Federal Zahir Çevre Komitesi’nin (FOMC) sonuç toplantısında verilen mesajlara değinen Powell, “Dezenflasyon süreci, enflasyonu düşürme süreci başladı ve ekonomimizin yaklaşık dörtte birini oluşturan para sektöründe başladı. Fakat elan gidilecek çok yol var. Bunlar dezenflasyonun çok er aşamaları.” diyerek konuştu. Powell, hizmet sektöründe ise daha dezenflasyonun görülmediğini kaydetti.

Dezenflasyon sürecinin az buçuk devir alacağına bel eden Powell, sürecin pürüzsüz olmayacağını, galiba inişli çıkışlı olacağını aktardı. Powell, “Henüz aşkın nema artışı yapmamız gerekeceğini düşünüyoruz.” dedi.

İstihdam raporu amacıyla “çokça canlı” değerlendirmesi

Geçen hafta açıklanan karı ayı istihdam raporunun “çokça ateş parçası” olduğunu tamlayan Powell, “Bu kadar kıvrak olmasını beklemiyorduk.” değerlendirmesinde bulundu.

Powell, hayat dolu istihdam raporunun dezenflasyon sürecinin bozukluk zaman düz ayrımsız süreç olacağını düşündüklerini gösterdiğini kaydetti.

Devam eden nema artırımlarının akıllıca olacağını öngördüklerini yineleyen Powell, “Enflasyonu devir içinde yüzde 2’ye indirecek kadar baskıcı tıpkısı yöntem duruşu elde etmeye çalışıyoruz ve bunu elan başardığımızı düşünmüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Powell, verilerin beklenenden daha güçlü gelmeye devam etmesi halinde faiz oranlarını elan aşkın artırmalarının gerekebileceğini ifade etti.

“2023’ün enflasyonda oylumlu düşüşlerin yaşandığı ayrımsız yıl olmasını bekliyoruz”

Enflasyonun yüzde 2’ye düşmesinin ati yıla büyüklüğünde süreceğini nâkil Powell, “2023 yılının enflasyonda muhteşem düşüşlerin yaşandığı bir yıl olmasını bekliyoruz.” diyerek konuştu.

Powell, sabırlı olunması gerektiğini vurgulayarak, getiri oranlarını bire bir süre henüz baskıcı seviyede tutmalarının gerekeceğini düşündüklerini dile getirdi.

Fed Başkanı Powell, “İş gücü piyasası diri çünkü iktisat ruhlu. İş gücü piyasasının zayıfladığını ortada olmaksızın dezenflasyonun başlangıcını görebilmiş olmamız ongun tıpkı öz.” dedi.

Bankanın 8,4 trilyon dolarlık bilançosunu “pasif ayrımsız şekilde” küçülttüğünü söyledi

Fed’in dengelem küçültme sürecine da değinen Powell, bankanın kâin bilançosunun 8,4 trilyon dolar kadar olduğunu kaydetti.

Powell, bankanın bilançosunu “çekingen tıpkısı şekilde” küçültme sürecinde olduğunu ve bunun “birkaç sene” sürmesinin beklendiğini belirtti.

ABD Mesai Bakanlığının güzeşte cuma namazı günü açıkladığı verilere bakarak, ülkede tarım dışı istihdam ocakta 517 bin kişi ile beklentilerin üstünde artma kaydetmiş, avarelik oranı yüzde 3,4 ile Mayıs 1969’dan bu yana en bağan seviyeye gerilemişti.

Share: