Filistinli dinç Gazze’de avladığı yeşil papağanları evcilleştirip satarak ailesini geçindiriyor

İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde işlek Filistinli Halid yer-Neccar, yakaladığı yeşil papağanları satarak ailesini geçindirmeye çalışıyor.

Ana vatanları Hindistan ve Afrika’nın Sahel bölgesi olan yeşil papağanlar, son yıllarda Gazze’deki tarım arazilerinde sıklıkla görülüyor.

Bu durumu değerlendiren Filistinliler, mütenevvi tuzaklarla yeşil papağanları avlayarak evcilleştiriyor. Evcilleştirilen ve meşveret yetisi gelişen hayvanlar satışa çıkarılıyor.

Kuşları tuzak kurarak yakalıyor

AA muhabirine konuşan 28 yaşındaki Filistinli Halid sunu-Neccar, yeşil papağanların arz sevdiği yiyeceğin gün çiçeği çekirdeği olduğunu belirtti.

Neccar, çağ doğumuyla gelişigüzel değme gün Gazze’nin Eğlek Yunus bölgesinde kâin tarlalara yeşil papağan avlamaya gidiyor.

Kuşları yakalamak üzere balık zıkkım kullanan Neccar, tuzağın yanına iki yeşil papağan koyuyor ve zaman zaman bu kuşları iple cereyan ettiriyor

Filistinli zihayat, beklediği yeşil hanım geldiğinde ipi çekerek tuzağı kapatıyor.

Kuşları İsrail sınırı yakınında avlıyor

Kuşun konusunda düşen balık ağıyla yakalandığına dikkati çekici Neccar, yakaladığı kuşları kafese alarak ava bitmeme ettiğini, fakat bazı eyyam eve eli yersiz döndüğünü dile getirdi.

Neccar, bu iş üzere her çağ İsrail sınırı yakınında kâin düzenlilik çitlerinin 500 metre uzaklığındaki tıpkı tarlaya geldiğini anlattı.

İnsanların yeşil papağanların güzel görüntüsüne ve imitasyon ederek istişare yeteneğine ilgi gösterdiğini vurgulayan Neccar, bu kuşların Gazze Şeridi’nde nisandan ilk teşrin ayına büyüklüğünde avlanabildiğini kaydetti.

Bölgedeki aylaklık ve soylu erki teessürat nedeniyle uzun yıllardır kuş avcılığını meslek olarak yaptığını tamlayan Neccar, “Bu meslekle dört nefis aileme bakıyorum, ancak tamam ihtiyaçlarımız karşılanmıyor.” diye konuştu.

“İstilacı kök” adına biliniyor

Gazze’deki İslam Üniversitesi Yer Bilimleri Bölümü Öğretim Yardımcısı Abdulfettah Abdu Rabbuh, Filistin bölgesinde görülen yeşil papağanın türüne ilgilendiren bilgiler verdi.

Rabbuh, “Kısaca 20-30 sene evvel Hindistan’dan ve tropikler bölgelerden barhana eden bu kuş türü, apayrı bölgelere yerleşerek koloniler kurdu.” dedi.

Bölgedeki yeşil papağanların bu nedenle “istilacı tür” kendisine sınıflandırıldığına dikkati çeken Rabbuh, “Bu kuş türü Avrupa ve Mutedil Doğu’ya başarıyla göç etti. Bu garip yeşil papağanlar bitkiler, tohumlar ve meyvelerle besleniyor, bu nedenle tarıma zarar veriyor.” diye niteleyerek konuştu.

Bu türün değişik kuşların yuvalarına saldırdığını birlikte kaydeden Filistinli akademisyen, özellikle ibibik kuşunun yuvalarını uğur aldığının altını çizdi.

Rabbuh, “Bu yeşil dudu, evcilleştirilebilen benzeri kuş olması ve konuşabilmesi nedeniyle, insanlara ve şehirlere mümasil yerlerde yaşamayı yeğleme ediyor.” ifadelerini kullandı.Share: