Gümüşhane’de 2023 yılının evvel İl Eş Güdüm Yerleşmiş toplantısı yapıldı

Gümüşhane’birlikte 2023 yılının evvel İl Koordinasyon Oturmuş Toplantısı Ilbay Kamuran Taşbilek başkanlığında yapıldı.

Valilik Güruh Salonunda yapılan ve envestisman amme kurum ve kuruluşlarının yer ve kesim temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan Ilbay Taşbilek, 2022 yılında Gümüşhane’birlikte 18 bilyon 403 milyon TL’lik proje bulunduğunu ve toplam harcama tutarının 10 milyar 913 milyon TL olduğunu söyledi.

En fazla kamu yatırımının kuruluşlar bazında 9 milyar 993 milyon TL ile iblağ sektöründe olduğunu kaydeden Vali Taşbilek, hep 231 projeden 49’unun tamamlandığını, 114 projenin bitmeme ettiğini ve 46 projenin tenkis aşamasında olduğunu belirtti.

Gümüşhane’da 2022 yılında domuzuna çalışmalara imza atıldığını kaydeden Ilbay Taşbilek, “2023 yılında geçtiğimiz yıllardan elan fazla hizmet, henüz kazasız belasız çalışmalarla adamakıllı aynı Gümüşhane noktasında umum birliğiyle hepinizin yapacağı icraat çokça kocaman. Bugüne kadar yaptığınız icraat için Gümüşhanemiz ve şahsım hesabına haddinden fazla teşekkürname ediyorum. Çok güzel ve mehabetli icraat yürütülüyor şehrimizde. Hepinizin desteğiyle inşallah henüz güzelliklere çevirgeç oluruz” dedi.

Toplantıda daha sonraları yatırımcı kurum ve kuruluşların bölge temsilcileri eliyle sokum eşliğinde kentte yapılan çalışmalar aktarıldı, koordinasyon mucip konular tartışıldı.

DSİ 22.Havza Müdürü Cengiz Eğlek Kılıçaslan toplantıda Gümüşhane’deki sulama ve enerji gayeli yapılan barajların doluluk oranlarını açıkladı ve rezervuar hacmi yerine güzeşte yıldan henüz kırıcı durumda olunmadığını söyledi.

“Vadi altı barajı çalışmasını Kelkit ilçesinde kaydırdık”

Toplantıda Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen’in sorusu üstüne Gümüşhane’da vadi altı barajı olup olmadığını cevaplandıran Kılıçaslan, “Gümüşhane şehir merkezinde Soluk Güreşçi Köprüsü namına bildik yerin karşısında sondaj yaptık, say yaptık amma şehrin anne lokasyonunda uygulanabilir tıpkı durumu bulunmayan. Biz de kayran şeş barajı çalışmasını Kelkit ilçesinde kaydırdık. Bahçecik içmece suyu devreye girdiğinde zaten Gümüşhane site merkezinin akarsu sıkıntısı kalmayacak. Teknik açıdan üstelik düzlük şeş barajı yapılmasının benzer olmadığı ortaya imdi” dedi.

“Sadak barajının yukarısından aynı noktaya Kelkit ilçesine içmece suyu amacıyla proje çalışıyoruz”

Sulama amaçlı yapılmasına rağmen Kelkit ve Köse ilçelerine içmece suyu sağlanan Köse Barajında yaşanan sıkıntılarla ilişkin Köse Belediye Başkanı Turgay Kesler’in ilkin bulanıklık ve özge yaşanan sıkıntıları dile getirerek barajdaki kaçağın önlenmesi için tedbir istediği toplantıda bu soruya karşılık veren Kılıçaslan, “Bu soy barajlarda olabilecek seviyede aynı sinsice var barajda. Bu barajdan 2 ilçemize senelik 4 milyon metreküp bire bir su tahsisi yapıldı. Sulama suyuyla gelişigüzel ara sıra yıllarda sorun çıkacağı görülüyor amma içmece suyunda ülkü çıkmıyor. Herhangi Bir ahit yetecek içme suyunu orada tutuyoruz. İçme suyunu sakıncasız ağıl tefhim etmek için eksantrik tıpkısı kaynaktan ayrımsız proje yapıyoruz. Sadak barajının yukarısından ayrımsız noktaya Kelkit ilçesine içmece suyu amacıyla proje çalışıyoruz” diyerek konuştu.

Havza Müdürü Kılıçaslan, Gümüşhane site merkezinde yıllardır bitmeyen Harşit Çayı reform projesini birkaç kes arıtma edildiğini hatırlatarak yeni ihalenin 30 Ocak’ta yapılacağını ve çalışmanın tamamlanacağını sözlerine ekledi.

Yeni Zigana tüneli April ayında açılacak

Karayolları 10.Havza Müdürü Mehmet Kova ise Gümüşhane’de 12 milyar 458 milyon TL kıymettar 14 proje yürüttüklerini ve sunu balaban projeleri olan eskimemiş Zigana Tüneli ve bağlantı yolları çalışmasının devam ettiğini belirterek, 2023 yılı Nisan ayında tüneli açmayı planladıklarını söyledi.

Yeni Zigana tüneli üstyapı işlerinin şişman oranda tamamlandığını, elektromekanik işlerinin 24 saat kez sistemiyle çalışılarak bitmeme ettiğini kaydeden Kova, Gümüşhane- Şiran arasındaki Tersun Dağına planlanan tünelle ilişkin dahi vukuf veren Aşırılmış, Tersun Dağına 4 bin 520 metre koşa tombul yerine projelendirildiğini, 1,2 milyar TL imal kıymettar projenin güzergah uygulama projesi çalışmasının da bitmeme ettiğini sözlerine ekledi.

“Havalimanına genişlik aceleci ve sunma bodur misil çalışması yapılmalı”

Toplantının bu kısmında bayram düzlük Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, önümüzdeki Haziran veya Temmuz aylarında açılması planlanan Gümüşhane- Bayburt Havalimanıyla ilişik posta sorununa ilgi çekerek, “Tanrı devletimize arıza vermesin. Sağgörü projelerle, dünyaya emsal olacak projelerle Gümüşhane taçlandırılıyor. Iblağ Bakanlığımız bünyesinde şehrimize havalimanı yapılıyor ama bizim orayı haddinden fazla henüz gani işler halde tutabilmek açısından Gümüşhane’ye aynı angajman yolu olması geçişsiz. Nerden ve lacerem yapılacağı, bildirme aceleci ve yer bodur nöbet çalışması yapılmalı. Tığ kişi havalimanımızı metin şartlarda örtmek istiyoruz. Bu toplantının belki üstelik sunu mefret kısmı bura. Geç eskimiş aynı buut bu. Bunu hızlandırmamız lazım. Bu balaban aynı ülkü olarak önümüze ati” dedi.

Havalimanı bağlantı yolunun yatırım programlarında olmadığını kaydeden Karayolları 10.Mıntıka Müdürü Mehmet Intihal ise “Bu laf yatırım programında olan bir konu değil. Havza müdürlüğümüz uhdesinde buraya zahir aynı mesai yapılabilir, nerelerden geçebilir şeklinde bir çalışmamız var. Kale köyünden Salmalık köyüne revan bir güzergah var bir vakitler bu konuşuldu. Şuanda güzergah anlamında ondan elan seçenekli tıpkısı güzergah bulunmayan. Kendi içimizdeki çalışmayı yürütürken bunu umumi müdürlüğümüze iletip benzeri projenin yapılması üzerine teklifte bulunacağız” ifadelerini kullandı.

“Çığ tüneli aslına akıllıca şekilde yeniden yapılacak”

Vali Taşbilek, bozuk Gümüşhane- Trabzon karayolu üstünde Zigana Dağında meydan kayran ve daha önceki bir nice nöbet batma tehlikesi zımnında gündeme mevrut çığ tüneliyle ilgili da şu açıklamayı yaptı: “Zigana çığ tünelinin aslına makul şekilde projesi yapıldı. Çok yakın tıpkı zamanda imalatına başlanacak. Sakat görüntüsüyle birebir yapılacak aynı düzentileme. Oranın bire bir tarihi hatırası, dokusu var. O dokuyu kaybetmeyecek tıpkı proje çalışması yaptık ve bu süreç ayrıntılı de sürdü. Projemiz onaylandı geldi. Öncesinde oradaki yapıyı kaldırmayı planlıyoruz. Birey ve para güvenliği oylumlu. Devamında bire bir silüeti taşıyacak şekilde projeleri yapıldı ve o yapı tıpkısı şekilde oraya yapılacak. İhalesinden sonraları sene içinde tamamlamamız ister.” – GÜMÜŞHANE

Share: