Gürcistanlı dallar Anadolu Ateşi ile Aspendos Antika Tiyatrosu’nda manzara aldı

Gürcistan’ın, 4-15 gözyaşı arası çocuklardan oluşan dans topluluğu Mes Haping, Antalya’de Aspendos Antika Tiyatrosu’nda Anadolu Ateşi topluluğu ile hayal aldı.

Antik çağlardan bugüne kadar sanatı barındıran Serik ilçesindeki Aspendos Antika Tiyatrosu’nun tarihini laf alan sinevizyon gösterimi ile başlayan dans gösterisinde, 85’i Küçük Asya Ateşi’nden, 70’i ise Gürcistanlı 155 dansçı yeteneklerini sergiledi.

Topluluk, gösteri süresince iki bölümde Kafkas danslarını sundu. Son bölümde ise dansçılar, Küçük Asya Ateşi Dans Topluluğu Genel Nutuk Yönetmeni Mustafa Erdoğan ile selamlama yaptı.

Çok sayıda domestik ve yabancı turistin ilgi gösterdiği gösterinin böylece izleyiciler dansçıları ayakta alkışladı.

Rum Ateşi, hususi gösterilerle sanatseverlerle buluşuyor

Mustafa Erdoğan, gazetecilere, 20 yıldır Aspendos Antik Tiyatrosu’nda Anadolu Ateşi gösterileri yaptıklarını söyledi.

Normal gösterilerinin dışında arada hususi projelerle da izleyicilerin karşısına çıktıklarını dile getiren Erdoğan, bazen Türkiye’ye mevrut yabancı raks topluluklarıyla sahneye çıktıklarını, yurt dışına gittiklerinde üstelik oradaki raks ekibi ile eylem yaptıklarını anlattı.

Aspendos’ta bile yaşları 4 ila 15 arasındaki çocuklardan oluşan Gürcistanlı dans ekibini ağırladıklarını aktaran Erdoğan, ” Artvin’in doğusundan geliyorlar. Çok çaplı çocuklar. Kıvılcımlarla sahneye çıktılar. Küçük Asya Ateşi’nin büyük kadrosu, Gürcü arkadaşlarımız ve Kıvılcımlar, 3 ansambl benzeri anda tayf aldı. O nedenle hususi ayrımsız dönüş.” diye niteleyerek konuştu.

Londra ve Gürcistan’a meslek açılacak

Erdoğan, Anadolu Ateşi kapsamında Türkiye’birlikte 13 dans okulu bulunduğunu belirterek, “Gelecek aydan itibaren biricik Londra’üstelik, tek da Gürcistan’dahi ekol açacağız. Gürcistan’ı önemsiyoruz, zira hem ekin olarak birbirimize yakınız hem da o bölgede Türk nefer sayısı hatırı sayılır.” dedi.

Yoğun şekilde gösterilere devam ettiklerini, tıpkısı yandan Aspendos’ta sabit eylem yaparken farklı taraftan birlikte Türkiye turnesi gerçekleştirdiklerini anlatım eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Hars Bakanlığı ile Beyoğlu Ekin Yolu’ndayız, Çanakkale Kültür Yolu’ndayız. Diyarbakır’de Güneydoğu Ekin Yolu’ndayız. İstanbul’de Atatürk Ekin Merkezi’nde hem Troya hem dahi Küçük Asya Ateşi oynayacağız. Gösteriler kış boyunca herhangi bir ilişki sürecek. Atatürk Ekin Merkezi’nde cesim aynı görüntü mamul. Umum yerine bize tasdik edilecek. Şevket Opera ve Balesi’nin etkinlikleri ile Rum Ateşi de tayf algı. Bunun amacıyla çok ateşin ve mutluyuz.”Share: