HAK-İŞ Umumi Başkanı Aslan: “Bakir yılı sunu teklifsizce dileklerimizle kutluyoruz”

TÜRE-İŞ Umumi Başkanı Mahmut Aslan, pandemi sonrasında acun genelinde yaşanan konuşu daralmanın etkisiyle para şişkinliği ve avlu pahalılığının asıl gündem maddelerimizden biri olduğunu hatırlatarak, “TÜRE-İŞ olarak 2023 yılında; kazançlı krizlerin olmadığı, enflasyonun tek hanelere düştüğü, istihdamın arttığı ve işsizliğin azaldığı henüz tüvana ayrımsız Türkiye düş ediyoruz” dedi.

ADALET-İŞ Genel Başkanı Mahmut Aslan, yeni sene nedeniyle yaptığı yazılmış açıklamada şunları kaydetti:

“HAK-İŞ olarak 2023 yılında, ekonomik krizlerin olmadığı, enflasyonun yegâne hanelere düştüğü, istihdamın arttığı ve işsizliğin azaldığı henüz ruhlu tıpkısı Türkiye düş ediyoruz. Ülkemizin krizlere, enflasyona ve hayat pahalılığına alın elan aktif tedbirleri ve politikaları hayata geçireceğine inanıyoruz.

2023 yılına girerken, COVID-19 salgınının tutum üzerindeki etkilerine katma namına, Rusya- Ukrayna Savaşı ilkin atılmak amacıyla bölgemizde ve dünyada yaşanan gelişmeler, yüksek para şişkinliği ve hayat pahalılığına bozukluk olmuştur.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde alınan hep önlemler ve minimum ücrete yapılan yüzdelik 100’e vasıl artışlara ekleme namına 2023 yılında yapılacak eskimemiş düzenlemelerle sorunların henüz dahi azalacağına inanıyoruz.

Ülkemizin içinden geçtiği iktisadi süreçler ayn önüne alındığında, çalışanlar üzerindeki alçak kazanç yüklerinin hafifletilmesi gerekmektedir. HAK-İŞ namına, akse boyunca eksiksiz ücretliler üzerinden alınan alacak oranının yüzde 10 adına belirlenmesini, kazanç dilimlerinin ücretlere yapılan bindirim oranlarına koşut yerine baştan düzenlenmesini ve karı yükümlülüklerini dikkate düzlük hakkaniyetli tıpkı algı sisteminin hayata geçirilmesini rica ediyoruz.

ADALET-İŞ namına, 2022 yılının serencam günlerinde, himmet hayatı üzere majör bire bir gündem maddesi olan EYT sorununun çözüme kavuşturularak, yaş şartı aranmaksızın sigorta yılı ve prim ödeme çevrim sayısını bütünleyen EYT’li çalışanların emeklilik haklarının iade edilmesi mehabetli bire bir aranjman olmuştur.

Taşerondan kadroya alınanlardan süratle emekli olmayı yeğleme etmeyecekler amacıyla ayrı benzeri düzenleme yapılarak, zorunlu tekaütlük uygulamasından vazgeçilecek olması dahi oylumlu bire bir sorunu ortadan kaldırmıştır.

Konfederasyonumuzun murat ettiği şekilde temas iki konunun de çözüme kavuşması ve mücadelemizin başarıya ulaşmasının gururunu yaşıyoruz.

HAK-İŞ adına, önümüzdeki günlerde sunu düşük tekaüt aylığının asgari ecir seviyesine yükseltilmesini ve emeklilerin bol bolamat düzeyinin artırılmasını de istek ediyoruz.

Bunlarla alay malay, teknolojik gelişmelerin ve dijital dönüşümün etkisiyle faaliyet ilişkilerinin baştan şekillendiği günümüzde; sendikal hareketin say duyarlılığıyla geliştirilmesine, toplumsal diyalogun henüz çalışkan ve katılımcı bir anlayışıyla işletilmesine bire bir öğün daha vurgu yapıyoruz. Antrparantez, ülkemizin yaşadığı bütün krizlerin çözümü ve daha faal bir Türkiye amacıyla sendikal örgütlenmeye, işbirliğine ve dayanışmaya bundan sonra ihtiyacımız var. Bu anlayışla, tüm çalışanları TÜRE-İŞ’te örgütlenmeye çağırma ediyoruz.

2023 yılının ülkemize, milletimize, insanlığa ve iri ADALET-İŞ ailesine hayırlar getirmesini dilek ediyoruz.” – ANKARA

Share: