Icra Vekili Ersoy: “13 Ocak itibariyle hizmete açacağımız Rami Kışlası, İstanbul’un arz balaban kütüphanesi olacak”

Bakan Ersoy: “13 Eş itibariyle hizmete açacağımız Rami Kışlası, İstanbul’un yeryüzü iri kütüphanesi olacak”

“2022 yılında bakanlığımıza sınırlı kendisine bakım veren katalog sayısı bin 257’ye ulaştı”

Vekil Ersoy, “Doğan Hızlan Ahali Kütüphanesi’nin açılışına katıldı

İSTANBUL – “Doğan Hızlan Umum Kütüphanesi”nin açılışına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “13 Karı itibarıyla hizmete açacağımız Rami Kışlası İstanbul’un en şişman kütüphanesi olacak. Rami Kışlası; hem tıpkısı konferans merkezi olacak. 4 binden çok yerleşme ve 2 buçuk milyonluk betik kapasitesi olacak. 2022 yılında bakanlığımıza sınırlanmış kendisine bakım veren kitabevi sayısı bin 257’ye ulaştı” dedi.

Bakırköy’üstelik Doğan Hızlan Halk Kütüphanesi açılışı yapıldı. Açılışa Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, SELIM Tümen İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve edip Doğan Hızlan katıldı. Toplamda 4 kıvrım ve 180 kişilik kapasitede olan kütüphanenin açılışında konuşan Nazır Ersoy, “13 Ev itibarıyla hizmete açacağımız Rami Kışlası İstanbul’un sunma büyük kütüphanesi olacak. Rami Kışlası; hem bire bir konferans merkezi hem millet bahçesi hem dahi herkese hitap edebilecek özellikleri olan tıpkı kütüphane olacak” diye belirtti.

Doğan Hızlan Ahali Kütüphanesi”nin açılışında konuşan Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Bu yıl İstanbul’birlikte arka arkaya kütüphanelerimizi açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Geçtiğimiz haftalarda rahmetli Rıfat Ilgaz’ın adını haiz kütüphanemizi açmıştık. Zaman üstat Doğan Hızlan’ın adını verdiğimiz kütüphanemizi açıyoruz. Yazılarıyla cemi sanatseverlere bugüne kadar sabah yeli kaynağı olan Sayın Hızlan, eserleri ve beyefendi kişiliği ile de edebiyat dünyasındaki mahdut isimlerden birisi. Mütenevvi ödüllerin yanında Cumhurbaşkanlığı Ekin Danışma Iri Ödülü’ne dahi layık tanıdık Doğan Hızlan esasta literatür severlerin namına sevgisi ve saygısı ile yeryüzü oylumlu ödülü aldı” şeklinde konuştu.

“Rami Kışlası İstanbul’un bildirme büyük kütüphanesi olacak”

Kütüphanelerle ilgili son bilgileri da aktaran Bakan Ersoy, “Attığımız adımlar neticesinde 2022 yılında bakanlığımıza sınırlanmış olarak bakım veren katalog sayısı bin 257’ye ulaştı. 167 ahali kütüphanesini yeniden yapılandırdık ve 60 el kütüphanesinin da iyileştirilme çalışmaları bitmeme ediyor. Ülkemizdeki kül kütüphanelerde 2018 yılında 323 bin 316 metrekare olan toplam vabeste alanımız, 2022 yılında 399 bin 732 metrekareye; yerleşme kapasitemiz ise 97 bin 402’den, 114 bin 906’e yükseltildi. 2023 yılına de aceleci ayrımsız mebde yapacağız. 13 Ocak itibarıyla hizmete açacağımız Rami Kışlası İstanbul’un genişlik büyük kütüphanesi olacak. Rami Kışlası; hem aynı sanat merkezi hem budun bahçesi hem da herkese seslenme edebilecek özellikleri olan bire bir kütüphane olacak. 4 binden fazla habitat ve 2 buçuk milyonluk mektup kapasitesi olacak. Ego şimdiden eminim kim, bu kitap İstanbulumuza çokça yakışacak” açıklamasında bulundu.

Bakırköy’dahi açılan Doğan Hızlan Halk Kütüphanesi’ne dayalı bilgiler veren Bakan Ersoy, “Bakanlığımızca Ilkgüz 2021 tarihinde çalışmalarına başlanan ve Doğan Hızlan’ın adını haiz bu kütüphanenin mülkiyeti Evkaf Umumi Müdürlüğümüze ilgilendiren.

Eski nişane tescilli olan binanın, katalog adına kullanılabilmesine müteveccih proje restorasyonunu İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü ile İstanbul Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü vasıtasıyla yürütüldü. Binanın içinin tefrişi de ‘Çocuk ve El Kütüphanelerinin İyileştirilmesi’ projesi kapsamında tamamlandı. Toplamda 4 katlı ve 900 metrekare kullanma alanlı kütüphanede; okuma-araştırı salonları, sakat vatandaşlarımıza yönelik alanlar, eğitim bilimi ve yazın söyleşilerinin yapılabileceği etkinlik salonları, resim, çalgı aleti atölyeleri ve spor aktivite alanları bulunuyor. 180 sevimli habitat kapasiteli olan kütüphanede ayrıca Zer Yazar Doğan Hızlan’a ilgili özel koleksiyonlar de bulunacak. Sayın Hızlan’a bu zer armağanı üzere hususi yerine teşekkürname eylemek istiyorum. Günümüz modern kitaplık bilimi anlayışıyla donatılan kütüphanede 15 bini geçmiş betik, süreli im dahi bulunacak” ifadelerine vadi verdi.

Adına açılan kütüphanede konuşan Yazar Doğan Hızlan, “Kitabın olduğu yerde dizge kendini bulur. Zira bilmediğiniz tıpkısı husus öğreniyorsunuz. Öğrenilen herhangi bir husus dangadak insanın hayatını değiştiriyor. Kendisini, çevreyi, ailesini, büyüklerini ve küçüklerini tanımasını sağlıyor. Kitabın hakeza bire bir yanı var. Kütüphanelerin gelişmesi üstelik çokça yüce” dedi.

Share: