Icra Vekili Varank, “Evcil ve Milli Günebakan Hasadı” etkinliğinde konuştu Açıklaması

Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin önceki evcil ve milli melez günâşık tohumunu ürettiklerini belirterek, “Türkiye’üstelik yerli tohumculuk gelişti. Günâşık ile başladık bunu darı ve değişik ciddi ürünlerle devam ettireceğiz.” dedi.

Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde planlı “Evcil ve Milli Günâşık Hasadı” etkinliği Nazır Varank ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin katılımıyla gerçekleştirildi.

Varank, buradaki konuşmasında, Nezaret adına Türkiye’da AR-GE ve inovasyonun hamisi konumunda olduklarını belirterek, merbut ve ait kuruluşlarla bu alanda destekler sağladıklarını anımsattı.

Bakanlığın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte ajandasına domestik kalkınma projelerini aldığına meni fail Varank, Trakya Kalkınma Ajansının destek verdiği büyük tıpkı projenin neticelerinin da bu etkinlikte alınacağını vurguladı.

Varank, elan evvel da Türkiye’da yerli gündöndü tohumu olduğuna değinerek, “Ama milli ayrımsız hibrit tohumu yoktu. Tığ Trakya Kalkınma Ajansımız ile o bölgedeki firmaları, üniversiteyi, Tarım ve Orman Bakanlığımızı ayrımsız araya getirdik ve Türkiye’nin evvel yerel ve milli melez günâşık tohumunu üretmeyi başardık. Demin o ürettiğimiz tohumları çoğaltmanın faaliyetini burada gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı, Kalkınma Ajansı, bölgedeki firmalar, dernekler ve üniversitenin katkılarıyla kurulan Trakya Evlat NANIAZIZ’nin ürettiği önce tohumları burada çoğalttığını anlatan Varank, şunları kaydetti:

“Zaman onların hasadını gerçekleştireceğiz. İnşallah burada yapacağımız hasat dekar başına 200 kilogramla Türkiye’bile aynı rekoru kırmış olacak. Nezaret olarak bu türlü projeleri desteklemeye bitmeme edeceğiz. Türkiye’dahi evcil tohumculuk gelişti ama yerel ve milli tohumculuğun hala katetmesi gereken tıpkısı mesafe var. Gündöndü ile başladık bunu akdarı ve farklı mühim ürünlerle devam ettireceğiz. Bu evvel evcil ve milli hibrit tohumumuzun Ankara’da deneme üretimini yaptık, Rusya ve Sudan’üstelik tecrübe üretimlerini yaptık. İnşallah buradan elde edilen tohumlar sıkı dışına bile ihraç edilecek. Türkiye’ye ciddi aynı ek derece kazandıracak.”

“Tarımdaki AR-GE’yi desteklemeye bitmeme edeceğiz”

Varank, akıbet dönemde yaşanan küresel gelişmelere bel ederek, “Pandemi, savaşlar ve enerji kriziyle çalkalanan, türbülansa giren dünyada tarım ve gıdanın hangi kadar ciddi olduğunu görerek Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle tarımı bu sene henüz aşkın el üstünde tuttuk ve Bakanımızın gayretleriyle çiftçimiz bu işten mutlu.” değerlendirmesinde bulundu.

Tarımı desteklemeye devam edeceklerine dikkati çeken Varank, “Tarımdaki AR-GE’yi desteklemeye bitmeme edeceğiz. Tarım ayırmak ehliyetli değil, gıda endüstrisi bu işi mülhak kızıl arkaç getiren sanayi. Burada birlikte Ekincilik ve Orman Bakanlığımızla birlikte sektörleri desteklemeye bitmeme edeceğiz. Hepimiz haberlerde izliyoruz, Avrupa bu kışı nasıl çıkaracağını düşünürken tığ Allah’ın izniyle tek takı yaşamadan kışı atlatabileceğiz.” ifadelerini kullandı.

Varank, evcil ve milli hibrit günâşık tohumunun alımlı çalımlı olmasını dilerken, projede emeği geçenlere teşekkürname etti.

Konuşmaların arkası sıra Bakanlar Varank ile Kirişci, gündöndü üretimi yapılan tarladaki biçerdöverin yanına geçti. Daha bilahare iki nazır biçerdövere binerek Ar-Ge’si ve deneyim üretimleri ağız ağıza domestik ve milli imkanlarla gerçekleştirilen Türkiye’nin önceki yerel ve milli hibrit tohuma sahip ayçiçeğinin hasadını yaptı. Bakanlar Varank ile Kirişci, hasat ettikleri ürünleri ayrımsız kavanozun içine koyarak imzaladı.

Hastalıklara karşı dayanıklı

Trakya Nesil SERPMEK Trakya Kalkınma Ajansı koordinasyonunda 43 çekicilik ve kuruluşun iş birliği ile 2019 yılında kuruldu. Trakya Soy Sop’da 32 tohumculuk şirketi, 10 ticaret borsası ve Tekirdağ Namık Eksiksizlik Üniversitesinin ortaklığı bulunuyor.

Trakya Tohum, Trakya Tarımsal Araştırı Enstitüsü ile gündöndü ıslahı konusunda AR-GE çalışmaları yürüttü. Bu çalışmaların sonucunda evcil ve milli imkanlarla SUN 2259 CL ve SUN 2242 CL adı sunulan dolayı gündöndü tohumları üretildi. Bu tohumlar evvel kendisine Sudan’ın yanında Tekirdağ, Edirne, Kırklareli ve Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde deneme üretimlerinde kullanıldı. Evcil ve milli tohumların hastalıklara alın diğer türlere bakarak mukavemetinin yüksek olduğu gözlendi.

Şereflikoçhisar’daki tecrübe üretimlerinde SUN 2259’un 200 dönümde, SUN 2242’nin dahi 750 dönümde ekimi yapıldı. Teşrinievvel sonucu kısaca 200 ton tohumluk nişane elde edilmesi bekleniyor. Piyasa değeri kısaca 54 milyon liralık olan tohumlukların başta Rusya ve Sudan almak için, Bulgaristan ve Romanya gibi demonstrasyon çalışmaları tamamlanan ülkelere ihraç edilmesi planlanıyor.

Share: