İhtiyaç ilavesi GES elektriği ücretsiz dağıtılacak

Mayıs 2019’da yayımlanan tıpkısı yönetmelikle sanayicilerin kişi ruh ihtiyacını diremek amacıyla zat fabrika alanında lisanssız güneş enerjisi santrali (GES) kurması özendirildi. Firmalara, kendi ihtiyacının üzerinde kapasitede GES kurma ve ihtiyacını karşıladıktan bilahare fazlasını sisteme eş hakkı tanındı. Maruf bu adalet ile gelişigüzel firmalar özendirilerek GES yatırımlarında çoğalma sağlanması amaçlandı. Fakat yeni tıpkısı düzenleme ile tüketim dahası enerjinin ücretsiz ayrımsız şekilde sisteme verilmesi hükmü getirildi.

Konuyla ilişik eleştirilerde bulunan Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, düzenlemenin nahak olduğunu ve yatırımcıyı zarara uğratacağına aksan yaptı. Özdebir açıklamasında, bu durumun GES yatırımlarının önünü keseceğini belirtti. Acun gaztesinden Mehmet KAYA’nın konuyla ilgilendiren haberi şu şekilde:

EPDK’nın itirazlara rağmen taslağın değiştirilmesine ısıdam bakmadığı öğrenildi. EPDK yetkilileri dahi tanınmayan olarak Özdebir’in eleştirilerine yanıt verdi. Bazen sanayicilerin uygulamayı sömürme ettiğini, hayvancılık, sulama kabil yatırımlar için neşelilik istihsal tesisi kurulduğunu fakat bu faaliyetin yürütülmeyerek sadece cıvıltı satışının yapıldığını belirten yetkililer, talimatname değişikliğiyle bildirme namına sayaçlar üzerinden teftiş imkanı sağlandığını ayrıca çok elektriğin vatandaşlara ücretsiz dağıtımının sağlanacağını belirttiler.

Bu ücretsiz tevzi, sınırlı aynı gün ya birlikte zaman diliminde “parasız” elektrik vira etmek anlamına gelmiyor. Mecmu maliyette eksilme anlamına geliyor. Bu boyut zam ihtiyacını azaltacak evet dahi remiks yapılmasının önüne geçilecek. Sanayicilerin bakir durumda cins elektrik alanına dönmesinin istendiği belirtildi.

GES yatırımı yapmış sanayiciler kendilerine ayrılan kapasiteyi tüketim ihtiyacı olan tıpkı başka işletmeye dahi devredebilecek. beraber, Mayıs 2019’dan, yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihe büyüklüğünde sabık sürede sisteme sunulan elektrikler için ödenen bedellerin et kafalı alınmayacağı kaydedildi.

Türkiye sıra enerjisi yerleşmiş gücünde Avrupa’üstelik 8.sırada

13 şirkete EPDK’dan lisans!

EPDK’den bakir karar

 

Share: