Iri Taarruz’un 100. sene dönümü kutlamaları başladı

Büyük Taarruz’un 100. yıl dönümü kutlamaları, Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesindeki Atatürk Evi’nin uğrunda düzenlenen törenle başladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, törende yaptığı konuşmada, Atatürk Evi’nde kurtuluş planlarının elbet yapıldığını anlattıklarını söyledi. 100 sene önce Türkiye’nin Anadolu’ya kapatılmak istendiğini hatırlatan Oktay, “Bizi mahkum kılmak isterlerse istesinler aha burada Şuhut’ta gördüğünüz binada hoppadak 3 odada yapılan planlar. İnanç akva olursa ne beğenmek istediğinizden tehlikesiz olursanız eğer ki özgürlüğünüze, hürriyetinize aşırma ayrımsız budun olursanız imkanlar sizindir. Allah’a, kendinize, milletinize inanırsanız ordunuzla benzeri ve beraber olursanız önünüzde tek kimse duramaz.” dedi.

Şuhut’ta yapılan planları 100 sene bilahare ayrımsız gece, ayrımsız saatlerde İstiklal Marşı ile haykırmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını vurgulayan Oktay, şöyle konuştu:

“Kuşkusuz Çanakkale geçilmez demişsek Kocatepe’nin de aşılmaz olduğunu, Dumlupınar’ın üstelik geçilmez olduğunu ve İzmir’in bile barınılmaz olduğunu yorumlamak üzere Şuhut’tayız. 100 yılın geçmesi hiçbir şey tabir etmez bize. Tığ yüzlerce almanak bir milletin, aynı medeniyetin torunlarıyız. İşte zaman Malazgirt’teyiz pekâlâ kim 1071’da girmişsek şüphesiz kim 100 sene önce buradan Çanakkale’da, Sakarya’üstelik bire bir şekilde geçilmez demişiz. 100 sene sonrada bir şeyi haykırıyoruz. Türkiye’ye, Türk milletine ne gömleği biçmek isterlerse istesinler, arkalarında kimler olursa olsun, kime güvenirlerse güvensinler, tığ bize güveniyoruz. Biz size güveniyoruz, siz bize güveniyorsunuz. Başkomutanımızla şüphesiz 100 yıl önce başladıysak bugün bile Malazgirt’te Ahlat’ta başkomutanımızla esasen Şuhut’ta bir kararlılıkla geleceğe yürümeye, gelişigüzel nev haritaları parçalamaya yeminliyiz.”

“Çok daha ümranlı, haddinden fazla daha hareketli dimdik duran tıpkı Türkiye var”

Oktay, “Hangi yapmak isterlerse istesinler, elbette kim dün Akdeniz’üstelik, Ege’de denize döktük. Şayet kim bugün birilerinin ayrıksı tıpkısı niyeti varsa onları bilsinler kim 100 yıl sonradan mütebeddil tek ayrımsız madde namevcut. Değişen yegâne bire bir madde var çok elan ümranlı, çok henüz hayatiyetli mıhlı duran ayrımsız Türkiye var. Savunma sanayisiyle, ordusuyla, milletiyle hainlerden üstelik tertemiz reşit namına geleceğe yürüyecek bire bir Türkiye var.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’nin beher metrekaresinde, beher santimetrekaresinde işlek 85 milyon kişiyle dahi ruhun aynı can kuşu olduğunu vurgulayan Oktay, şunları kaydetti:

“Şuhut’ta bu akşam ezanı hangi can kuşu varsa bilin ki Çanakkale’bile, İzmir’dahi, Sakarya’da, Malazgirt’te, Ahlat’ta de o ruh var. Doğusunda, batısında, güneyinde, kuzeyinde da o can kuşu var. Bizi teşebbüs etmek isteyenler varsa Şuhut’a baksınlar, Afyonkarahisar’a baksınlar. Kahramanlar diyarını dercetmek istiyorlarsa buraya baksınlar.”

Share: