İsim benzerliği karı sahibi yaptı, durumu boşanma davasında fark etti

Elazığ’de yaşayan Hasan Yıldırım, eşiyle metrukiyet davası sürecinde mala konan tedarik sonucunda üzerinde bir evin elan olduğunu öğrendi. Tapuya her an durumu araştıran ve beşer benzerliğinden kıran apayrı birinin evinin konusunda yapıldığını gören Sebep, yaklaşık 2 yıl uğraşmasının peşi sıra Almanya’dahi hareketli adaşına ulaşarak evi devretti.

Elazığ’birlikte faal 4 bala babası Hasan Yıldırım (61), eşiyle metrukiyet aşamasında olduğu müddet içinde mala tedbir konulması ile konusunda aynı ocak henüz olduğunu öğrendi. Tıpkısı geçersizlik olduğunu anlayan ve tapuya giden Saika, ayrıksı benzeri dairenin elan 2005 yılından itibaren mülkiyetin üstünde olduğunu öğrendi. Yapılan araştırmada lüp, baba ismine büyüklüğünde tıpkı olan eksantrik bire bir Hasan Yıldırım’a ilişkin olduğu tayin edildi. Dava sürecinde üzerine 2 familya göründüğü amacıyla öz evini eşine vermek zorunda kalan Saika, başka lüp temel sahibini hatırlamak amacıyla 2 yıl uğraştı. Hasan Yıldırım, 2 yılın böylelikle adaşına ulaşmayı başardı. Almanya’üstelik kıpırdak adaş Hasan Yıldırım dahi yazın memleketi Elazığ’a geldi. Yıldırım, adaşını birlikte alarak tapuya gitti ve evi asıl sahibine devretti. vaktiyle üstünde 2 evi bulunan Yıldırım ise demincek bin liralık vererek kirada oturmaya başladı.

“Gel malını al dedim”

Üzerine 2 ev olduğunu boşanma davasında öğrendiğini belirten Hasan Saika, “Adamın evini kesmek amacıyla zat evimi bozuk eşime verdim. Yoksa normalde evimin yarısı benim yarısı bozuk eşimindi. Ego lüp yarısını arkadaşın mağdur olmaması için bağış ettim. Şu dakika evsiz kaldım. Bin lira kira ile kiradayım. Benim aynı evimin daha olmadığını bildiğim amacıyla tapuda soruşturdum. İsmim Hasan Sebep. Özge arkadaşla ata ismim dahi tutuyor. 2 sene büyüklüğünde araştırdım, ancak bulamadım. Avukat İbrahim Ersöz bana havari oldu. Önceki belediyeye gittik habbe adresini bulduk. Daha sonraları mahalle muhtarına gittik. Sorduk, peki Hasan Saika diye niteleyerek birini tanıyorum dedi. Hasan Sebep’ı araştırdık, sorduk ve Almanya’de olduğunu öğrendik. Muhtarın vasıtası ile namına ulaştık. Gel malını hıyanet dedim. Çok şükür Cenabıhak bize başka aynı husus kader etmedi. Arkadaşın üstelik ateşçi helaldir. Çağırdık ve geldi. Zaman mülkiyetini kendisine devrettim” dedi.

“Arkadaşa teşekkür ederim”

Dürüstlüğünden hava adaşına teşekkür eden Hasan Yıldırım (47) ise “Evi 2005 senesinde aldım. 2013 senesine büyüklüğünde üstelik kendim oturuyordum. Sonraları ailemi da yurt dışına getirdim. Henüz sonradan kiraya verdim. İçinde halen kiracı oturuyor. Benim ata adı Mehmet, asıl adı Reşide. Ben 1975 doğumluyum. Hasan koca benden nazik. Aramızda yaş farkı dahi var. Eskiden tapuya verdiğim kimliği üstelik elan değiştirmedim. Arkadaşa teşekkür ederim” diyerek konuştu. – ELAZIĞ

Share: