Kamu Keyif-Sen Umumi Başkanı Beklenti Karataş, Dede Tohumundan Ürettiği Domateslerin Tohumunu Üreticilere Ücretsiz Dağıtacak

Amme Esenlik-Sen Genel Başkanı Beklenti Karataş, ata tohumundan ürettiği Elazığ’a özgü ‘çatal domates’lerden elde ettiği tohumları üreticilere dağıtacağını açıkladı.

Kamu Esenlik-Sen Genel Başkanlığı görevini yürüten Ümit Karataş, Elazığ’ın Sivrice ilçesindeki bahçesinde ata tohumundan Elazığ’a özgü ‘çatal domates’ üretti. Karataş, bu domateslerden elde ettiği tohumları değiş tokuş aracılığıyla üreticilere dağıtacağını duyurdu.

“İSRAİL’İN HİBRİT TOHUMUNA MUHTAÇ KALMAYALIM”

Tarımsal üretime katkı görmek ve İsrail’in melez tohumuna eksikli tükenmek için böyle tıpkı girişimde bulunduğunu rapor eden Karataş, şunları söyledi:

“Elazığ’ın Sivrice ilçesindeki bahçemizde, sabık haftalarda hasadını yapmış olduğumuz 1 kilogram 230 gramlık domatesimizin tekrar ayrımsız şekilde ve büyüklükte ağırlığı olan domatesin hasadına devam ediyoruz. Gördüğünüz domatesimiz ayrımsız asıl, Elazığ’ın dirgen domatesi. Yerli, 1 kilogram 230 gramlık domates. Gelecek nesillere, ati yıl gine üreticilere bu domatesi arz etmek için tohumunu alacağız ve zürriyet takası yapacağız. Bu konuda hele domatesin Elazığ’üstelik yetişmesi, alelhusus alelhusus özellikle güzel ilçemiz Sivrice’de ve bu Barış Gölü kıyısının güzelim durumunda yetişmesi bizleri gururlandırmıştır. Gelecek nesillere bu tohumları aktarmak ve bu domatesin yaygınlaştırılması üzere elimizden mevrut çalışmayı ve gayreti göstereceğiz.

Gördüğünüz dirgen ve dilimli domatesimiz, Elazığ’ın anılmış, özellikle ‘Sürsürü dirgen domatesi’ dediğimiz domatesimiz ve dilimli domatesimiz yerli ve organiktir. Domateslerimiz tamamen sofralık, hoppadak ve sadece efsanevi gübresi ile yetiştirilmiş olduğumuz organik domateslerdir. İnşallah bu domatesleri önümüzdeki yıl birlikte bahçemize ekeceğiz ve inşallah hasadını yaptığımız zaman gene bu görüntüleri kısaltmak şans olacak. Toplamış olduğumuz ağababa tohumu domateslerimizin tohumlarını alacağız. Tohumluklarını aldığımız domatesleri, kuruttuktan sonraları bahar aylarında üreticilere zürriyet değişme marifetiyle bu tohumu çoğaltmak gayeli olarak ücretsiz tıpkı şekilde dağıtacağız. İsrail melez tohumuna karşı yerel ağababa tohumumuzu alevlendirmek gayeli bu işlemi bir zaman büyüklerimiz yapmış ve günümüze kadar bu tohumlar intikal etmiş.

Bizlerin üstelik görevi, hele bu tohumları tekrar günümüze makul bire bir şekilde yaygınlaştırmak ve bu mıhlı tohumlarla üretilen domates, salça ve ayrıksı ürünleri, kurutması de dahil kalkışmak için gayrı ürünlerine ati nesillere yansıtmak. Bu çalışmamız inşallah başarılı olacak. Elazığ ve Elazığ dışında mecmu üreticiler, hobi gayeli domates doldurmak talip üreticilerimiz bizlerden zürriyet istemekte. Tohumlar kuruduktan sonra tohumları ulaştıracağız. Bu tohumlardan elde ettiğimiz fideleri özellikle ilkbahar aylarında, mayıs ve haziran ayları itibariyle ücretsiz adına üreticilere ulaştıracağız.”Share: