Karabük ruzname haberleri: Karabük’te metruk okullar “Karye Dirim Merkezi”hangi dönüştürülüyor

Karabük’te köylerde kullanılmayan okullar “Köy Yaşam Merkezi”hangi dönüştürülerek vatandaşların hizmetine sunuluyor.

Merkeze sınırlı Ödemiş köyünde oluşturulan ve planlı törenle açılan “Karye Yaşam Merkezi”nde, köydeki 3-6 yaş grubu torunlar eğitim bilimi almaya başladı.

Ilbay Fuat Gürel, burada yaptığı konuşmada, kendisinin dahi aynı köy çocuğu olduğunu söyledi.

Bugün açılan şekil ile Ödemiş köyünün baştan ateş parçası olduğunu anlatan Gürel, “Bu sevinç hepimizin yüreğini ısıttı, inşallah bu karye yaşam merkezleri ile köylerimize cıvıltı gelecek. Köylerimizde çocuğu olan velilerimiz var ise köylerimizde okullar açabiliriz, ana sınıfları açabiliriz, bu Milli Eğitim Bakanlığımızın bizzat izlem ettiği tıpkı proje. İlimizde 5 köyümüzde bu köy dirim merkezlerini aktif ağıl getiriyoruz. Ülkemizin genelinde binlerce köyümüz burada gördüğünüz güzelliği yaşıyorlar. Kalabalık köylerimizde bu projeyi uyguluyoruz, bu proje ile köylerimizde mevcut vatandaşlarımızın patika edinmesi, sosyalleşmesi yerine buraları kullanacağız.” diye konuştu.

Yaşam merkezlerinin gelişigüzel tür etkinliğin yapabileceği, seçme çeşit eğitimin alınabileceği yerler olduğunu tamlayan Gürel şöyle bitmeme etti:

“Özge kurumlarımızda özellikle İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğümüz buralarda benzeri hane eğitimler verebilir. Ayrımsız zamanda köylerde karye konakları namevcut ise buralar kullanılabilir, bu anlamda köylümüzün parçalanmamış ihtiyaçlarını giderebileceği ayrımsız yaşam merkezi haline geldi. Ilkin Ödemiş köyü sakinlerimiz kalkmak için umum ilimize esaslı olmasını diliyorum. Bundan ahir süreçte birlikte özge köylerimizde eş altyapılar hazırlayacağız.”

Gürel ve beraberindekiler, Ödemiş Köy Yaşam Merkezinde Umum Terbiye Merkezi Müdürlüğünce açılan umum sanatları kursunu musahabe ederek yırtıkça öğreticilerden bilgiler aldı. Vali Gürel, kursiyerlerle benzeri süre arkadaşça ederek Merkezin tadilatında ve düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkürname etti.

Ilbay Gürel’in eşi Dinamit Aras Gürel, İl Bitirmiş Komutanı Mümessil Albay Acayip Sim, İl Inanma Müdürü Porte Yırtar, hava müdürleri, siyasal parti temsilcileri, muhtarlar ve köy sakinlerinin paydaşlık sağladığı törende, Haber Hanek Merkezi sarıklı ve öğrencileri piyano ve keman resitali verdi, Aydınlıkevler İlkokulu Esas Sınıfı öğrencileri ve Mimar Sinan Ortaokulu öğrencileri halk oyunu gösterileri sundu.

Share: