Karadeniz’de palamut avcılığının 15 dolaşma daha sürmesi bekleniyor

Karadeniz’bile pelit avcılığının 15 dolaşma daha sürmesi bekleniyor

Prof. Dr. Osman Samsun: “Pelit avcılığının 10-15 dönem daha süreceğini adisyon ediyoruz, akabinde hamsiyi bekliyoruz”

SİNOP – Karadeniz’dahi kâh bölgelerde hamsi yüzünü göstermeye başlarken, tıpkısı zamanda palamut avcılığı de devam ediyor. Mevsim esasen itibaren eli nimetli miktarda avlanan palamudun kısaca 15 zaman elan süreceği aritmetik ediliyor.

Karadeniz’in elzem lezzeti hamsi sezonuna yaklaşılırken bazen bölgelerde bazı bazı tezgahlarda kendini göstermeye başladı. Pelit avcılığı ise sezon esasen beri artağan miktarda ve sakır sakır şekilde sürüyor. Uzmanlar ve balıkçılar ise palamudun tahminî 10 ila 15 ahit elan avlanacağını oranlama ediyor.

Sinop Üniversitesi Akarsu Ürünleri Fakültesi Avlama Teknolojisi Anabilim Dalı Prof. Dr. Osman Samsun, yaklaşık 1.5 aydır sivri balığının artağan miktarda avlandığını ve kızgın namına tüketiciyle buluştuğunu kaydetti. Samsun, “Daha esbak zamanlarda palamudun daha bir iki avlandığı ve elan efdal rakamlarla satıldığını biliyoruz. Sivri balığı barhana fail tıpkı balık. Yağmurların yağması alelhusus bu balığın banal boylardayken çabucak büyümesini, 300-500 gramlardayken 1 kiloya ulaşmasını sağlıyor. İklim değişiklikleri cemi Karadeniz’deki ürünlere arada sırada olumsuz etkilemesine rağmen haddinden fazla şükür bu yıl yağmurların yağması ve iklimlerin Karadeniz ekosistemine ulama sağlamayabilecek azık maddelerinin nehir ve ırmaklardan Karadeniz’e gelmesi sonucunda pelit balıklarının bereketli beslendiklerini, derinti oluşturduklarını ve dolgunca avlandıklarını görüyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“10-15 bölüm daha süreceğini tahmin ediyoruz”

Prof. Dr. Samsun, “Tekneler şu dakika Gün Batısı Karadeniz’birlikte avcılık yapıyor ve yetişkin miktarda balık yakalıyor. Bunun 10-15 çağ elan süreceğini aritmetik ediyoruz, akabinde hamsiyi bekliyoruz. Pelit olduğunda hamsi birkaç olur diye geleneksel bire bir beklenti var, ama buna rağmen palamudun akabinde hamsi de özlenen benzeri ezgi namına sofralarda yerini alacaktır diye düşünüyoruz” dedi.

Balıkçı Ahmet Gani ise bu sezonun yağmur ve artağanlık süresince geçtiğini dile getirerek, “Bilcümle vatandaşlarımız palamuda doymuş oldu. Kestirmece 15-20 dönme elan avlanmayı sürdürür. İlk baştaki kabil olmasa bile yine üstelik umu var. Tezgahlarımızda şu anda mezgit, istavrit, cinekop, sarkan, lüfer, sivri var, asıl bereketli” şeklinde konuştu.

Sinop’ta balık tezgahlarında sivri 20-25 TL’den satışa sunuluyor.

Share: