Kırklareli’nde Gaziler Günü zımnında merasim düzenlendi

Kırklareli’nde 19 Ilkgüz Gaziler Günü zımnında merasim düzenlendi.

Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen törende, Vali Birol Ekici, 55. Mekanize Yaya Tuğgeneral Komutanı Tugay Mustafa Cüneyt Arıkan, Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu ve Tamlık Gaziler Dayanışma Derneği Komutan Yardımcısı Büyük Çınar marifetiyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Tören, ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

55. Mekanize Piyade Liva Komutanlığı Tankçı Üsteğmen Recai Etken, yaptığı konuşmada, 19 Ilkgüz’ün vatan topraklarını koruyan, Türk bayrağını dalgalandıran yiğit gazilerin haset olduğunu belirtti.

Türk milletinin insanlık tarihi boyunca mutlak ve hür yaşadığını dile getiren Çalışkan, “Birçok devletler ve imparatorluklar kurmuş celal olmanın onuruna ve ulus olmanın haysiyetine erişmiş olan nazik Türk milleti mübarek vatanımızın değme karış toprağı için fedakarca ortaya koyarak savaşım eden gazilerimizi tamamen bağrına basmış çıktı bile basmaya bitmeme edecektir.” dedi.

Dernek Başkanı Çınar de, Türk milletinin zaferden zafere koşan ecdadını örnek aldığını belirtti.

Gazilerin tıpkı inançla aziz vatanın birliği ve bölünmezliğine, millî değerlerine saldıranlara alın gelişigüzel devir içki akıtmaya, canlarını feda etmeye amade olduklarını aktaran Çınar, 19 Ilkgüz Gaziler Günü’nün kutlu olmasını diledi.

Share: