Kırklareli’nde Mora katliamında hayatını kaybedenler anıldı

Mora Yarımadası’nda 1821’birlikte katledilen binlerce Dindar Türk, Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde anıldı.

Atatürk Ekin Merkezinde, Edirne Balkan Türkleri Federasyonu ile Balkan Türkleri Tesanüt Derneğince planlı izlence saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu (BRTK) Umumi Başkan Yardımcısı Zürfettin Hacıoğlu, Mora katliamının Yunanistan’ın tarihinde kara kötü kendisine kalacağını söyledi.

Hacıoğlu, Yunanlıların Mora katliamını akseptans etmediğini ve arsıulusal arenada katliamı yokmuş gibi addetmek üzere çalıştıklarını tabir etti.

Yakın tarihe bakıldığında Yunanlıların Müslüman Arnavutlara alın yeniden gerçekleştikleri aynı katliam olduğunu belirten Hacıoğlu, “Bugün üstelik Yunanistan maalesef benzeri şekilde devam ediyor. Bugün malumunuz basından izlem ediyorsunuzdur. Türkiye’den veya apayrı bir bölgeden denizden Yunanistan’a barhana eden, savaşlardan kaçan, ülkelerindeki suratsız durumlardan kaçan göçmenlere, Avrupa’ya iltica etmek isteyen göçmenlere uygulamış olduğu âdemiyet dışı muamelelere tanık oluyoruz.” diyerek konuştu.

Bu nev ihtifal törenleri ile tek devir amaç ve tiksinti tohumları savuşturmak istemediklerini vurgulayan Hacıoğlu şöyle bitmeme etti:

“Birlik bilakis bizler diyoruz kim tarihi unutmayacağız, geçmişimizi unutmayacağız kim geleceğimize emniyetli adımlarla bakabilelim, yürüyebilelim. Bu komşularla gitmek zorundayız. Bakın burada derneğimizin amblemine, Türkiye Cumhuriyeti’nin desise bayrağının birlikte kül Balkan ülkelerinin bayrakları desise ediliyor. Tığ Mustafa Kemal Atatürk’ün hemşehrileriyiz. Biz gelişigüzel ahit dünyada hazar, ülkemizde sulh istiyoruz. Yunanistan kendi yapmış olduğu, yani tarihine esmer sıkıntılı kendisine koymuş olduğu bu hunriz dönüşme girişimlerini ve insanları katlettiği olayları bulunmayan sayıyor. Ancak ülkemize yönelik sözüm ona ölümünü, soykırımını uluslararası kamuoyunda akseptans yol açmak için lobiler sürdürüyor. Dizge kendi tarihine baksın.”

Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Komutan Vekili Macit Bahtiyar bile Yunanlıların Türk ve Müslümanları katletmekle kalmayıp çokça misil işkenceye maruz bıraktıklarını söyledi.

Bahtiyar, Mora Yarımadası’nda 1821’üstelik katledilen binlerce Mütedeyyin Türk’ü unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını vurguladı.

Konuşmaların arkası sıra araştırmacı tarih öğretmeni Cevat Sedes, Mora Yarımadası’ndaki kırım üzerine hikmet verdi.

Share: