Kıyıköy Belediyesindeki “kazanç” iddiasına ilişik davada 2 sanık boşaltma edildi

Kırklareli’nde İçişleri Bakanlığınca alacak ve usulsüzlük iddiaları zımnında görevden uzaklaştırılan Kıyıköy Belediye Başkanı Ender Bayram’in dahi aralarında olduğu 3’ü tutuklu 12 kişinin yargılanmasına bitmeme edildi.

Kırklareli 2. Ağır Ukubet Mahkemesindeki duruşmaya, “alacak” suçlamasıyla 4 yıldan 12 yıla kadar delik istemiyle yargılanan mevkuf sanıklar çarkıt Şehremini Ender Alay, İl Genel Meclisi Üyesi ve CHP İl Başbuğ Yardımcısı Çokluk T. ve esnaf Tolga Ö. ile tutuklanmadan yargılanan bazen sanıklar katıldı.

Duruşmayı, Neşe’in görevden uzaklaştırılmasının ardından meclis üyeleri ortada yapılan şehremaneti başkanlığı seçiminde Kıyıköy Uray Komutan Vekili seçilen Tercan Alışkın ile CHP İl Başkanı Alaaddin Güncer seyirci yerine strateji etti.

Gelen belgelerin okunmasıyla başlayan duruşmada, bazen tutuklanmadan maznun ve tanıklar dinlendi.

Tanık D.S, Kıyıköy Belediyesinde mimar yerine fariza yaptığı süreçte bazı yapılar amacıyla tutanak tuttuğu için Sevinç’in kendisini bire bir devir işten kovduğunu gelecek sürdü.

Tutanaklar yüzünden sonsuz Şenlik’in kendisi ile tartıştığını tamlayan D.S, “Ben tuttuğum tutanakları reislik makamına sunarım, o dahi gereği üzere encümene sunardı. Ayrımsız günde 2. Rütbe Sit Alanı Bölgesi’nde 6-7 yapıya cebin tutanak düzenledim. Ender Sevinç ile beş altı kat habersizce inşaatlara tutanak tutmamam için tartıştık. Bire Bir misil üzerime sandalye fırlattığı bile oldu. Daha bilahare 30 Orak Ayı 2021’birlikte beni işten çıkardı. Kendisinden şikayetçi olmuştum, 16 Şubat 2022’dahi da görevime iadeli edildim.” şeklinde konuştu.

Alay üstelik savunmasında, 10 aydır tutuklu olduğunu ve kıygın edildiğini söyledi.

İmara hilaf olduğu gerekçesi ile tutanak planlı her çatı amacıyla cezai muamelat uygulandığını ati süren Sevinç, tek dosyanın işlemsiz kalmadığı yönünde savunma yaptı.

Bu kapsamda kimseden alacak rica etmediğini ve almadığını ifade eden Şenlik, “Fariza sürecimde suç unsuru oluşturacak ayrımsız husus yapmadım. Kıygın edildim. Müdrike sürecinde birlikte gördüğünüz amacıyla tutanak tutulan ve ukubet kesilmemiş denen temas yere ceza kestiğim görüldü. Benim dışımda gelişen durumlar da benim üzerime yıkılmaya çalışıyor.” dedi.

Sanık Miğfer Ö birlikte savunmasında, suçlamaları reddetti.

Hesabına mevrut yekpare paraların ticari işlemlerin karşılığı olduğunu doğacak süren Miğfer Ö, suç işlemediğini belirterek ve tahliyesini rica etti.

Sanık Cem T. ise aleyhe olan hususları akseptans etmeyerek tahliyesini istedi.

Sanık avukatlarının birlikte savunmalarının arkası sıra cumhuriyet altını savcısı mütalaasında sanıklar Ender Alay, Çokluk T. ve Miğfer Ö’nün alıkonulma halinin devamını rica etti.

Bire Bir süre açıklık sunulan duruşmada, mahkeme başkanı sanıklardan Ender Neşe’in alıkonulma halinin devamına, ayrıksı sanıklar Çokluk T. ve Tolga Ö’nün tahliyesine karar verildiğini açıkladı.

Davanın 24 Haziran’daki duruşmasında dosya kapsamındaki delillerin iri oranda mecmu olması ve tutuklulukta geçirilen müddet ayn önüne alınarak adli kontrol hükümleri kapsamında dar dışı sorti yasağı ve manşet kuvvetlerinde imza atmak gibi tutuklu sanıklar Ender Sevinç, Toplama T. ve Miğfer Ö’nün tahliyesine karar verilmiş, Cumhuriyet Altını Başsavcılığının 1. Kısık Ukubet Mahkemesine yaptığı itiraz üzerine yakalama kararı çıkarılan 3 sanık gene tutuklanmıştı.

İddianameden

Kırklareli’nde İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılan Kıyıköy Şehremini Ender Sevinç’in bile aralarında olduğu 3’ü vakfedilmiş 12 maznun karşı 4 yıldan 12 yıla kadar dam istemiyle hazırlanan iddianamede, Sevinç’in gâh işletme ve vatandaşların talepleri ile imara yönelik belirleme edilen usulsüzlüklerin görmezden gelinmesi karşılığında rüşvet aldığı belirtiliyor.

Bayram’in imara aykırı olduğu tespit edilen yapının yıkılmaması, yapım ruhsatı ve ruh projesi için cevaz verilmesi kadar talepler karşılığında idrak istediği öne sürülüyor.

Share: