KOSGEB’in genç istihdamına müteveccih desteği 125 bin liraya yükseltildi

Pespaye ve Itidalli Ölçekli İşletmeleri Ihya ve Sübvansiyon İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), zihayat istihdamını kolaylaştıran “Sıkıntılı ve Yoz İşletmelere Hızlı Bindi Programı”nın dördüncü müracaat döneminde destek tutarını 100 bin liradan 125 bin liraya çıkardı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya bakarak, Kovid-19 salgınından etkilenen işletmelere müteveccih verilen destekte şartları haiz işletmeler, 10 Ekim’e büyüklüğünde devre içi başvurularını yapabilecek.

Başvurusu onaylanan işletmeler, koşullara akla yatkın personeli istihdam ettikten bilahare 28 Kasım’a büyüklüğünde KOSGEB’den ödeme talebinde bulunacak. Stabil bindi onayı, bütçe kapsamında ödeme irade sırasına bakarak verilecek.

Başvuru kriterlerini karşılayan elverişsiz ve siktirici işletmeler, programın dördüncü dönemine www.kosgeb.gov.tr adresindeki “e-Hizmetler” menüsünden başvuruda bulunabilecek. Mesafe 2021 ile Mart 2022 arasında, yani üçüncü dönemde başvurusu onaylanan işletmeler, dördüncü çağ için başvuru yapamayacak. Antrparantez, üçüncü müracaat döneminde gelişigüzel işletmede destek kapsamında istihdam edilen personel de bu müracaat döneminde istihdam edilemeyecek.

Kadınlar için 135 bin liralık

Bindi Programı ile son 12 aydaki averaj istihdamını koruyucu işletmeler, 12 ay boyunca çalıştırma taahhüdü verdiği beherglas personel amacıyla vurdumduymaz ödemeli bu destekten yararlanacak. Elverişsiz işletmeler 2, aşağı işletmeler da 5 personele kadar bu desteği kullanabilecek. İşletme sahibinin veya işe alınan personelin kadın olması durumunda destek dip limiti 135 bin liraya çıkacak.

Programın ilk iki referans döneminde 12 bin 289 işletmeye, istihdamlarını müstevli öncesindeki seviyede korumaları gibi 368 milyon teklik pres sermayesi desteği verildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank birlikte bugün İstanbul Fashion Connection Amade Giyim ve Moda Fuarı’nın açılışında programdan yararlanan işletmeler ve tüvana istihdamına katkılarına ilişkin değerlendirmede bulunmuştu.

Share: