Mardin malumat: Yıldırı örgütü PYD/YPG’nin Nusaybin’e yaptığı saldırıda martir olan 12 hayat anıldı

Mardin’in Nusaybin ilçesinde, Hazar Pınarı Harekatı sırasında 3 yıl önceki yıldırı örgütü PYD/ YPG’nin yaptığı havan ve roket saldırısı sonucu şehit olan 12 emanet üzere ihtifal programı düzenlendi.

Nusaybin’deki DSİ Tesisleri’nde Kur’an-ı Alicenap tilavetiyle başlayan programda, Türki, Arabi ve Kürtçe tevellüt okutuldu, İl Müftüsü Ulu Hayri Çelik marifetiyle şüheda amacıyla dualar edildi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, programda, bu coğrafyada 40 yıldır sağlık, beraberlik, ilişki ve beraberlik mücadelesi verdiklerini söyledi.

Bu coğrafyayı, kadim medeniyetlerine, kadim sahiplerine, mazlum insanlarına çok görenlerin bin yıldır huzura kastettiğini aktaran Ersoy, şöyle devam etti:

“Sonuç yıllarda tıpkısı taraftan DEAŞ tıpkısı taraftan YPG benzeri taraftan FETO ve PKK’yı bütün aynı beyin besledi, büyüttü bizim içimize saldı. Bu coğrafyanın bilcümle zavallı insanlarının kanını döktü. Bizi Afganistan, Irak, Suriye, Filistin, Libya, Darı boşaltmak isteyenlere imanla, inançla direndik. Tabiatıyla çokça ciddi bedeller ödedik. Bu coğrafyayı yurt tutmak seçkin antlaşma haddinden fazla alçak bedeller ödemeyi haddinden fazla gösterişli maliyetlere ciğer germeyi gerektirdi.”

Bütün gelişigüzel derin teessürat yaşadıklarını kaydeden Ersoy, “Binlerce kızımız, kadınımız, yüzlerce bebeğimiz zalimce katledildi. Köy meydanında toplanıp insanlar kurşuna dizildi. Bütünü bu coğrafyanın insanlarıydı. Buna karşın hangi pahasına olursa olsun alnına cebe dayandığında birlikte konfirmasyon olmayan yenmiş olmayı asla düşünmeyen, vatanına, toprağına, birliğine, bütünlüğüne ehil çıkan bu coğrafyanın alp yiğitleriyle bu günlere geldik.” ifadelerini kullandı.

Bütün şehitleri rahmetle andıklarını aktaran Ersoy, eskiden olduğu kabil kontak ve berberliğe erbap çıkarak, cana, vatana, birliğe kast edenlere punt vermeyeceklerini dile getirdi.

Terör örgütünün insanları daha çok kandıramadığını ifade fail Ersoy, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Evlatlarımızı kandıramıyorlar artık. Analarımız evlatlarının esmer haberini ne ahit alacağım korkusunu yaşamıyor, yaşamayacaklar. Yaylalarımız, ovalarımız zaman Türkiye’de kullanıma vabeste hiçbir coğrafyamız kalmadı, gidemediğimiz tek yerimiz yok, hakimiyet sağlamadığınız hiçbir noktamız yok. Devletimiz bu gücü, bu hakimiyeti sağladı. Bilcümle alay malay yayan bu birlikteliğimizi, gücümüzü elan üstelik sağlamlaştırma ederek yolumuza devam edeceğiz.”

Saldırıda yıldırı kurbanı olan Mehmet Latifçe Çıpa’in gazeteci kızı Gülay Çipo ise o şiddetli haset tek ahit unutmadıklarını dile getirdi.

Bugüne büyüklüğünde kendilerini boydak bırakmayan özellikle Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan koyulmak üzere herkese teşekkür eden Çıpa, “Annemin yüreğine sızı bırakanlara, kız kardeşimin hayallerini yetim bırakanlara, gömleğime babamın kanını damlatanlara inat dünya kız çocuklarının olduğu zaman boynumuzu bükük bırakanlara taannüt, yaramıza yarenlik edenlere selam olsun.” ifadelerini kullandı.

Programa, Vali Mahmut Demirtaş, Nusaybin Kaymakamı ve Uray Başbuğ Vekili Ercan Kayabaşı, martir yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Share: