Markette ithali 50, yerlisi 25 TL: Muzda hasat başladı, bahçede kilosu 13 TL

Türkiye’nin muz ihtiyacının yüzdelik 50’sinden fazlasının üretildiği Mersin’da hasat dönemi önceden, bahçede fiyatı 17,5 TL’den 13 TL’ye büyüklüğünde düştü. Fiyatın kötü akilane inmesiyle birlikte alelhusus marketlerde serencam haftalarda kilogramı 50 TL’ye müstenit ithali ile 25 TL’yi geçen domestik muzun fiyatının düşmesinin beklendiği kaydedildi.

Ülke genelinde tüketilen değme iki muzdan birinin üretildiği Mersin’üstelik, çarliston marka altında hasat dönemine girildi. Hasat dönemine girilmesiyle gelişigüzel meydanlık dönemde bahçede 17,5 TL’yi gören yerel muzun birinci nitelik fiyatı yetiştirici dahi 13 TL’ye kadar indi. Hevenklerin alt sıralarındaki ikinci nitelik muz ise üreticiden 6,5 TL’ye alındığı belirtildi. Pazarda 18- 22 TL, marketlerde 25 ile 27 TL arasında satılan yerli muzun hasat dönemiyle gelişigüzel az buçuk henüz kötü çekilmesi beklenirken, 50 TL’ye doğru ithal muzun dahi tercih edilmemesiyle fiyatının düşmesinin beklendiği aktarıldı. Üreticiler, vatandaşlara hem aroması hem dinç olması hem de eş ve devlet ekonomisine ulama temin etmek için ithal namına evcil muz tüketimine önem verilmesini istedi.

Yeşil hasat ediliyor, işlenip sarartmaya bırakılıyor

Hasat dönemi ile alay malay başta Anamur, Bozyazı ve Erdemli girmek amacıyla birçok ilçede bulunan seralarda olgunlaşan muzların hevenkleri kesilerek sarartma tesisine götürülüyor. Burada çiçek kısımları temizlenip, yıkama havuzundan geçirilen mahsulat kasalara yerleştirilip sarartma depolarına alınıyor. Yaklaşık bir hafta sonradan talebe göre pazara gönderilen olgunlaşmış muzlar tüketiciyle buluşuyor.

Muz işleme tesisinde çalışan Ayşe Demirel, kesimden mevrut muzların hevenklerinden ayrıldığını ve çiçeklerinin temizlendiğini belirterek, kendilerinin paketlenmesini gerçekleştirip sarartmaya koyduklarını söyledi.

İşleme tesisi şefi Yafes Beyazca ise, “Yerel muzumuz şu zaman serada 13 lira. Gayet domuzuna benzeri kıymet. İthal muza göre çokça lezzetli ve şekerli ayrımsız üründür. Muzun zevk ve aroması ithal muza göre yüzde yüz farklı ve güzeldir. Vatandaşımıza yerel muzu tavsiye mektubu ederim. Damak tadı, lezzet, aroma ve üreticiye bindi açısından yüzdelik beniz evcil muz diyorum” dedi.

“Evcil muz milli servettir, Türkiye’nin ihtiyacını karşılayacak şekilde olduk”

Hasadın başladığını tamlayan muz üreticisi İrfan Özçalışkan, “Bu aydan sonradan inşallah elan çok evet. Hasat yoğunlaştıkça eşit düşüyor. Anamur’dan Adana’ya kadar gelişigüzel tarafta muz var. Fakat vatandaşlarımız bazı bazı ithal muza dönüyorlar. Domestik muz bir milli servettir . Bugün adisyon ederim Türkiye’nin ihtiyacını karşılayacak şekilde olduk. İthal muz tamamen ilaçla ve mumlandığı için gemide fakat 3 ayda geliyor. İthal muzun ne olduğu muhtemelen değil. Bizim muzlarımız Türk milletinin munsap tadına göre, daha tatlı, elan iyice ve hesaplı. Diğeri 40-50 lira, bunlar 20-25 teklik piyasada şu anda. Kavil zamanları geldiği için hallerde izdiham oluyor, 15 çevrim süresince kıymet bahçede 17.5 liradan 13 liraya düştü fiyat. Yerli muz yemekte kâr var, afiyet yönünden bile” diye niteleyerek konuştu. – MERSİN

Share: