Mektepli affıyla üniversiteye dönen yaşlılar yurdu sakini İstanbul’un yolunu tuttu

Tahminî 43 yıl önceki babasının vefatı nedeniyle eğitimini yarıda tasarruf etmek zorunda kalan Kahramanmaraşlı 70 yaşındaki Fahrettin Güngör, kamuoyunda “öğrenci affı” kendisine adlandırılan yasalı düzenlemenin ardından baştan üniversiteli oldu.

Lise eğitimini tamamlayarak 1970 yılında İstanbul Üniversitesi Hususiyet Fakültesini kazanan Güngör, tıpkısı müddet sonradan bölümünü fark etmek istedi ve baştan sınava girdi. Talih Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümüne yerleşen Güngör, 1979 yılında 4’üncü sınıf öğrencisiyken babasının vefatı zımnında memleketi Kahramanmaraş’a döndü. Bu süreçte gâh sıkıntılar hayat dolu Güngör, okulu bırakarak babasının işlerini devraldı.

Kestirmece 10 sene ticaretle uğraşan, 1989’de Almanya’ya her an bir kimya fabrikasında etkin Güngör, 1994’te memlekete devir yaptı.

Ticaret hayatının arkası sıra Güngör, yaklaşık 7 yıl önce Kahramanmaraş Martir Melik Duyğal Huzurevi Buğulanmış Hizmet ve Rehabilitasyon Merkezine yerleşti.

Bu süreçte kıraat ve öğrenme hevesi tek geçmeyen Güngör, Yükseköğretim Kurulunun kamuoyunda “öğrenci affı” adına adlandırılan yasalı düzenlemenin uygulanmasına ait asıllar ve esasları belirlenmesinin peşi sıra üniversite eğitimini tamamlamaya değişmeyen verdi.

Gerekli düzenlemelerin arkası sıra İstanbul’a akilane yola çıkmaya hazırlanan Güngör, huzurevi idaresi aracılığıyla planlı törende kendisi üzere hazırlanan pastayı kesti, arkadaşlarıyla tek bir tane vedalaştı ve kaydını yaptırmak amacıyla Baht Ustalık Üniversitesinin yolunu tuttu.

8 ibret alacak

Fahrettin Güngör, AA muhabirine, 8 dersi kaldığı amacıyla mezun olamadığını, senelerce darülfünun eğitimini tamamlayamamanın üzüntüsünü yaşadığını söyledi.

Kitap okumayı sevdiği ve öğrenmeye hevesli olduğu üzere eğitimini tamamlamakta zorlanmayacağını düşündüğünü nâkil Güngör, “Okumanın yaşı yok” sözüne sunu ongun örneğin kendisi olduğunu vurguladı. Güngör, “Benim bu hevesim ve azmim inşallah gençlere üstelik denk olacaktır.” dedi.

Fahrettin Güngör, “Ilkin Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Çokluk Yanık, İl Müdürü Mutlu Kayaç olmak üzere, kurum müdürümüz ve huzurevi sakinleri beni isteklendirme ettiler. Ego dahi azim ve atlaya zıplaya başvurumun devamını deklare etmek istiyorum. Başarılı olacağımı düşünüyorum ve ‘Yedi Iyicene Adam’ın şehrine diplomamla kesilmek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

İstanbul’daki heyecan

Baht Maharet Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümüne kayıt yaptıran Güngör, duygularını AA muhabiriyle paylaştı.

Okumanın yaşı olmadığını dile getiren Güngör, şunları kaydetti:

“Zaman ayrımsız nasip doğdu etraflı yıllar sonra. Ben de o şansı kıymetlendirmek üzere 70 yaşında birlikte olsam okulumu cezbetmek için İstanbul’a geldim. Tatlı bire bir mutlulukla güler yüzlerle karşılaşıyorum. Kimin haberi olsa gözleri ışıldıyor. 70 yaşındaki birisinin hem de huzurevinde kalarak okuluna beklemek isteyişinin çok ongun benzeri şekilde karşılandığını hissettim. Elbette kim bendeki bahtiyarlık elan aşkın. Haddinden Fazla memnunum konumumdan. Demin temel hedefim okulu düğümlemek. Ondan sonradan ne peki, onun planlamasını yapmadım ama okazyon olursa belki tıpkısı şeyler yapabilirim. Benim evvel düşüncem sakat bıraktığım okulumun diplomasını duvara asmaktır.”

Bahçelievler Huzurevinde konuk adına artan Güngör, yıllar sonraları baştan okula başlayacak olmanın heyecanını yaşadığını kaydetti.

Üniversitede namına “emmi”, “ata” diyenlerin olacağını tabir eden Güngör, “Okulu az salıverme ve bunun belli ezikliğini yaşadım. Düğümlemek istiyorum, bundan sonra o mutluluğu taşımak istiyorum. Gücük tıpkı müddet sonraları bendeki azmi ve isteği gördüklerinde ve benim üstelik gani öğrenci olduğumu anladıklarında sonuçta ben de onların arkadaşları adına sınıfa bitmeme edeceğim diye tıpkısı duygu var içimde. Herkese mesleği hangi olursa olsun eğitimlerini tamamlamalarını ve ondan bilahare daha kolay olacağını varsayarak referans ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Yurtta değil huzurevinde kalacak

Karı ve Içtimai Hizmetler Kahramanmaraş İl Müdürü Mutlu Kaya dahi Güngör’ün bu hamlesinin gençlere iyi bir örnek olacağını söyledi.

Sülale ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının bu zümre girişimlere cemi bindi verdiğine dikkati çekici Kaya, şöyle konuştu:

“Nadir büyüğümüzü 70 yaşında İstanbul’a uzatmak bizi hüzünlendirdiği kabil kıtipiyoz gururlandırıyor de… İlerleyen günlerde İstanbul’dan konuk kendisine geldiğinde Kahramanmaraşlı gençlerle buluşturmak istiyoruz. Fahrettin emmi bilcümle yaşlılarımız üzere kıymetli tıpkı büyüğümüz. Bu affın çıkmasını kıtipiyoz bekliyordu, çıkmasaydı sınava gene hazırlanmak istediğini belirtiyordu. İstanbul İl Müdürlüğümüz ile dahi eş güdümlü olduk ve Fahrettin amcamız İstanbul’üstelik huzurevlerinde misafir adına orada ikametine devam edecek.”

Share: