Musa Anter cinayeti davası “müruruzaman” gerekçesiyle düştü

Edip Musa Anter’in 1992’de öldürülmesi ve DOĞRU Öğür MKYK Üyesi Orhan Miroğlu’nun yaralanması ile ara sıra eylemlerden sorumlu tutulan “Yeşil” harf adlı Mahmut Sebep’ın birlikte arasında olduğu 18 maznun hakkındaki sorun, zaman aşımı gerekçesiyle düşürüldü.

Ankara 6. Kısık Ukubet Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanıklar katılmazken, maznun ve karışan avukatları ile HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve ara sıra milletvekilleri salonda amade bulundu.

Mahkeme Başkanı, sevgili dosyasına gelen evrakı okuduktan bilahare taraflara küçümseme verdi.

Müşteki avukatları davanın “zaman aşımı” nedeniyle bitirilmemesini, dosyanın “insanlığa karşı işlenen suç” kapsamında değerlendirilmesini ve süreden affedilmiş tutulmasını temenni etti.

Sanık avukatları üstelik “zaman aşımı” kararının uygulanmasını arzu etti.

Cumhuriyet savcısı, mütalaasında Musa Anter ve Ayten Öztürk’ün öldürülmesi ve Orhan Miroğlu’nun yaralanmasına ilgilendiren kamu davasının süre aşımı süresi dolduğundan düşmesine değişmeyen verilmesini istek etti.

Savcı, sanıkları arasında “Yeşil” kod adlı Mahmut Saika’ın dahi olduğu Diyarbakır 1’inci Ağırbaşlı Ukubet Mahkemesi’nde görülen ve daha sonradan sevgili dosyasıyla birleştirilen “JİTEM davası”nın dosyadan ayrılmasını talep etti.

Beyanların arkası sıra kararını açıklanan duruşma, müddeiumumilik mütalaası doğrultusunda karar vererek davanın “müruruzaman” gerekçesiyle düşürülmesine değişmeyen verdi.

Mahkeme, eski celselerde ülkü dosyasıyla birleşen, suç tarihi 1996 olan 16 sanıklı “JİTEM davası”nın ayrılmasına hükmetti.

Sancar’ın açıklaması

Duruşmanın arkası sıra adliye önünde matbuat açıklaması eden HDP Kayırıcı Genel Başkanı Mithat Sancar, düşme kararının hukuksuz olduğunu ve bu durumun kendileri üzere sürpriz olmadığını söyledi.

Evrensel hukuk ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne göre Anter cinayetinin “insanlığa alın işlenen” taksirat kapsamında olduğunuz tamlayan Sancar, buna karşın Anter cinayeti özellikle doğmak amacıyla bilcümle faili meçhul dosyaların takipçisi olacaklarını tabir etti.

Davanın geçmişi

Anter’in ölümü, Miroğlu’nun yaralanmasıyla sonuçlanan saldırıya ilgilendiren ülkü Diyarbakır’birlikte küşade, düzenlilik gerekçesiyle Ankara’ya nakledilmişti.

İddianamede, eylemi Mahmut Sebep’ın planladığı ve yönettiği, Hamit Yıldırım’ın eylemi gerçekleştirdiği, dönemin Jandarma İstihbarat Kol Başbuğ Vekili Cenk Gevrekçi’nin ise emri altında bulunan Abdülkadir Aygan’ı faillere yardım için görevlendirdiği öne sürülmüştü.

Sanıkların, “mahsus herif öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsin beraberinde “halkı isyana teşvik ve birbiri aleyhine silahlandırarak mukateleye (vurmaya) teşvik etmek” ve “insan çürütmek” suçlarından birlikte cezalandırılmaları istenmişti.

Dava görüldüğü sırada sanıklardan Mahmut Sebep ve Abdülkadir Aygan’ın da arasında bulunduğu Diyarbakır 1’inci Yavaş Ceza Mahkemesi’ndeki 16 sanıklı JİTEM davası ile Elazığ 1’inci Aheste Ceza Mahkemesi’nde açılan ve Ayten Öztürk’ün 1992’de kaybolduktan iki kamer sonra geberik bulunmasına ilişkin sevgili üstelik Anter ve Miroğlu ile ilişik davayla birleştirilmişti.

Share: