Op. Dr. Soysal: İdrar kaçırma kaderiniz değil

İdrar kaçırma, kişinin hayat kalitesini ve toplumsal hayatını huysuz etkileyen eke bir esenlik sorunudur. Fakat bu durumun yıldız olmadığını ve patadak çok yöntemle otama edebildiğini söyleyen Jinekoloji ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Duyma Soysal, “Değme bölüm uyumlu kendisine idrarı hacim kabilinden genital bölgeyi sıkıp gevşeterek yapılan egzersizler ile pelvik aya kasları güçlendirilebilir. Alelhusus tekâsüf tipi hacet kaçırma durumunda tılsım tedavisi faydalı olacaktır” dedi.

Çamlıca Fazilet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Veladet Uzmanı Op. Dr. Duyma Soysal, kadınların avlu kalitesini ve toplumsal hayatını pahal etkileyen, önemli benzeri afiyet sorunu olan lüzum kaçırma sorununun tedavisi hakkında bilgiler verdi. İdrar kaçırmada tedavi yelpazesinin haddinden fazla farklılık gösterdiğini tamlayan Kadın Hastalıkları ve Tevellüt Uzmanı Op. Dr. Duyma Soysal, “Ne tür hacet kaçağı olduğu anlaşıldıktan sonraları idrar kaçırmanın derecesi ve sahn kalitesine olan etkisi ayn önüne alınarak akla yatkın otama seçenekleri aranır. Bu seçenekler; hayat tarzını ayırmak, mesane ve pelvik aya kas egzersizleri, merhem tedavileri ve ameliyattır” dedi.

“TEDAVİ SEÇENEKLERİNDEN RAHATSIZ İÇİN YER UYGUN OLANI TERCİH EDİLİR”

YAŞAM BIÇIMI düzenlemeleri arasında kabız ve ölçüsüz kilogram alımından kaçınılmasının haddinden fazla kocaman olduğunu belirten Op. Dr. Soysal, “Değme çevrim ahenktar yerine idrarı tutar kabil genital bölgeyi sıkıp gevşeterek yapılan egzersizler ile pelvik ayak tabanı kasları güçlendirilebilir. Hele tekâsüf tipi lüzum kaçırma yerinde deva tedavisi yararlı olacaktır. evet bile menopoz sonrası hormon eksikliğine sadık idrar kaçırmalarında östrojenin dernekevi kullanımı müfit kabil. Ruhsal Gerilim tipi lüzum kaçırmalarında ise hoşnutluk, idrar kaçırma şiddetine ve jinekolojik sondaj bulgularına göre cerrahi otama seçeneklerinden hastalanmiş için bildirme makul olanı tercih edilerek yapılabilir” şeklinde konuştu.

MAKUL TEDAVİYLE BU SORUNDAN KOLAYLIK KURTULABİLİRSİNİZ

İyi bire bir istimara ve hastaya uygun tedavi seçimi yapılmazsa lüzum kaçırma sorununun tekrarlayabileceğini ifade eden Op. Dr. Soysal, “Gelişigüzel hastanın ehlivukuf yoluyla değerlendirilip hangi türlü gereklilik kaçışı yaşadığı anlaşılıp akla yatkın tedavi seçeneğinin hastaya sunulması haddinden fazla önemlidir. Maltalık kalitesini ve içtimai yaşamı akıbet derece etkileyen lüzum kaçırma hiçbir kadının kaderi olmamalıdır ve makul tedavi ile bu soruna çözüm bulunmalıdır” diye konuştu.

İdrar kaçırmanın kuşkusuz, hangi antlaşma ve ne şekilde olduğuna göre değişik tipleri olduğunu tamlayan Op. Dr. Duyma Soysal şunları söyledi:

“İdrar kaçırma; stres tipi, tekâsüf tipi ve elinin körü tür görünmek üzere üç tipte değerlendirilir. Ruhsal Gerilim tipi idrar kaçırma; öksürme, gülme, hoplama- sıçrama, korkulu tahammül gibi durumlarda yaşanan hacet kaçırmadır. Bu durumlarda mesaneye mevrut yüksek basınca idrar tutmaya yarayan kaslar cebin koyamaz ise hacet kaçırma oluşur. Sıkışma tipi gereklilik kaçırma, birdenbire gelen tekâsüf hissi sonrası istemsiz kendisine idrarın kaçmasıdır. Her iki durumun beraber yaşandığı lüzum kaçırma ise anlaşılmaz cins gereklilik kaçırmadır. İdrar kaçıran hastaların iyi bire bir öyküleme sonrası (şüphesiz-hangi devir hacet kaçırıldığı) fiziksel muayene ve tetkikleri yapılır ve ne türlü lüzum kaçırma olduğu tespit edilir.”

Share: