Kovid-19 hadise artışına alın tetik olun uyarısı

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, koronavirüsün haddinden fazla aceleci bulaştığını ve etkilerinin kişiden kişiye değiştiğini belirterek, PCR testi negatif balkon olsa birlikte gâh belirtileri olanların toplumdan izole olmaları gerektiğini bildirdi.

Çin’den getirilen Kovid-19 aşısının testlerine fahri katılan ve immünoloji üzerine doktorası mevcut Özkan, AA muhabirine, hele akıbet haftalarda hadise oranlarında ciddi bire bir artım olduğunu dile getirdi.

Koronavirüs semptomlarının mutasyonlardan sonra değiştiğini anlatan Özkan, virüsler insandan insana geçe mutasyona uğradığını, zımnında ilinek ve etkilerinin değiştiğini rapor etti.

Bazı vakaların nezleye benzediğini vurgulayan Özkan, “Koronavirüsün semptomları bile değişti. Bazılarında tafsilatlı sürüyor, bazılarında ise çabucak üç bölüm sürüyor. Enteresan bir şekilde kişiden kişiye değişiyor. Boğaz ve adale ağrısı şikayetini daha civar planda görüyoruz. Biraz enflüanza, dumağı kadar görünüyor.” diyerek konuştu.

Hastaneye yatan Kovid-19 hastalarının şişman bölümünün operasyon öncesi testlerde koronavirüs olduğunu hasbelkader öğrendiğini rapor fail Özkan, ivedili servislere grip şikayetiyle başvuranların yüzdelik 45-50’sinin PCR testinin pozitif çıktığını belirtti.

Özkan, yavaş bakımda koronavirüs tedavisi gören hastaların bile ati yaş yahut bağışıklığı baskılanmış süreğen hastalar olduğunu dile getirdi.

“Olayın ciddiyetinin farkında almak gerekiyor”

Sınav sonucu aksi çıkan bazı hastaların üstelik Kovid-19 olabileceğini anlatan Özkan, şunları kaydetti:

“En nazik riziko grubu nemli ve kronik hastalardır, kendilerini haddinden fazla bereketli korumaları gerekiyor. Sınırlanmış yerlerde maske takacaklar, eşya değilse çok kalabalık yerlere girmeyecekler. Virüse cebin bağışıklığı pekiştirmek için beslenme, vitaminleri almak, uyku düzenini sağlamak, stresten ırak ara vermek çok koskocaman. Virüs çokça acul bulaşıyor ve gidişatını öngöremiyoruz. PCR testi olumsuz huruç olsa bile halsizlik, adale ve derbent ağrısı olanların koronavirüs olma ihtimali haddinden fazla faziletli. Lütfen bu belirtileri olanlar toplumdan ırak dursunlar. Başka insanlara kalın yaratmasınlar.”

Özkan, koronavirüsün belirtilerini klima çarpması ya de nezleden fark etmenin dahi edisyon olduğunu belirterek, bazen Kovid-19 hastalarının klimadan üşüdüğü amacıyla rahatsızlandığını düşündüğünü söyledi.

Kendisini halsiz hissedenlerin dahi çevresinden izole olması gerektiğinin altını çizen Özkan, “Artı çıktığı üzere evde karantinada olması müstelzim ara sıra hastalar cezai yaptırımı namevcut diye dışarıda gezebiliyor. Bunlar yer çokça üstelik kendi çevresine zarar veriyor, farkında değiller. Olayın ciddiyetinin farkında tutmak, insanları henüz aşkın riske atmamak gerekiyor.” ifadelerini kullandı.Share: