Pandemi döneminde çarkıt kayıt topladı, şehrin geçmiş antikacısı oldu

Pandemi döneminde bozuk pırtı topladı, şehrin geçmiş antikacısı oldu

Antikacı Müşkül Doğruca Köksal: “Eski eşyalara merakım pandemi döneminde başladı”

KIRŞEHİR Kırşehir Zanaatkarlar Çarşısı’nda pandemi döneminde iptila saldığı sakat yük cem fikri ile antikacı dükkanı açan Yavuz Güzel Köksal, şehrin geçmiş antikacısı oldu.

Cumhuriyet Tarihinin önce külliye projesi olan Ahi Evran Külliyesi Zanaatkarlar Çarşısı’nda Çetin Selim Köksal adlı antikacı, Türkiye’dahi değişik bölgelerden topladığı acayip eşyaları Kırşehir’da satışa sunuyor. Bursa, İstanbul, Ankara gibi illerde gayritabii pazarlarının büyük bent gördüğünü nâkil Köksal, Kırşehir’birlikte açtığı işletme ile büyük benzeri eksikliğinde giderildiğini söyledi. Köksal, “Pandemi döneminde insanlar uğraş peyda etmek üzere koşuşturdu. Kul o dönemlerde garip eşyalara alçalma saldım ve Cumhuriyet Altını tarihinin geçmiş külliye projesi alanında de çalışmaya başladım” dedi.

Kırşehir’dahi, Zanaatkarlar Çarşısına gelen insanların 100 almanak yağlı boya tabelalara bandaj gösterdiğini tamlayan Köksal, “İnsanlar, halk işçiliği ürünlerine ağır oranda bağlam göstermekte 1960’ların benzin bidonlarına olan demet faziletkâr. Besili boya tabelalar ve 100 yıl esbak insanların kullandığı ev malzemeleri ilgi odağı oldu. Evlerinde doğu köşesi eden ve sakat malzeme koleksiyonu olanlar üzere de ilginin odak merkezi oldu” diye konuştu.

Yaklaşık 800 almanak Ahilik geleneğinin yaşatılması için hayata geçirilen Kardeş Evran Külliyesi içindeki Zanaatkarlar Çarşısı’nda 32 meslek grubu esnafları dahi ruh gösteriyor. Çarşının Kardeş Çarşısıyla müttehit olması birlikte ticari cıvıltı merkezinin şehirde düz değiştirmesine illet oldu. Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Güven ve Kefillik Kooperatifleri Birlikleri Minval Birliğinin maddi desteğiyle yaptırılan Zanaatkarlar Çarşısı, bünyesinde işinin ehli zanaatkarları barındırıyor.

Share: