Paten futbolu hakemliğinde Türkiye şef oldu

Trabzon’dahi 18- 28 Gücük Ay tarihlerinde düzenlenecek 15’inci Paten Futbolu Dünya Şampiyonası’nda fariza ahzetmek için eğitilen 40 hakeme C sınıfı arsıulusal yeterlilik sertifikası verildi. Dünya Paten Ayak Topu Federasyonu Başkanı Mehdi Salman Pour, “Dünyada hakem adına genişlik yaşayan talih şu an Türkiye oldu. Dünyada 40 hakemin olduğu eksantrik aynı ülke yok. Haddinden Fazla gururlandım” dedi.

Türkiye’da ilk kez Trabzon’da 18-28 Gücük Ay tarihlerinde düzenlenmesi planlanan ’15’inci Paten Futbolu Dünya Şampiyonası’ öncesinde müsabakaları yönetecek 40 hakeme C sınıfı uluslararası ehliyet sertifikası verildi. Hamamizade İhsan Satma Kültür Merkezi’nde planlı törene Toyluk ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu, Trabzon Büyükşehir Uray Cahillik ve Spor Daire Başkanı Bağımsız Kara, Karadeniz Beceri Üniversitesi (KTÜ) Kültür, Sağlık ve Spor Dairesi Başkanı Ömer Salimoğlu, Ortahisar Belediyesi Hars Müdürü Sadettin Apriori, Paten Futbolu Türkiye Temsilcisi Sayim Adanur, Toyluk Spor İlçe Spor Müdürü Ecvet Kurt, Yargıcı ve Gözlemciler Toplum Örgütü Başkanı Misyon Şener, Yargıcı ve Gözlemciler İl Yargıcı Müesses Başkanı Uca Şükrü Beldüz katıldı.

Acun Paten Futbol Federasyonu Başkanı Mehdi Salman Pour, tören öncesinde katılımcılara paten futbolunun tarihçesi üzerine vukuf vererek bökelik programı karşı izah yaptı. Pour’un konuşmasının ardından hakemlik eğitimi alan katılımcılara sertifikaları törenle arz edildi. Törenin arkası sıra Dünya Paten Futbol Federasyonu Başkanı Mehdi Salman Pour’a organizasyondaki katkılarından çevre Hakem ve Gözlemciler Topluluk Başkanı Maksat Şener, Yargıcı ve Gözlemciler İl Hakem Müesses Başkanı Mehabetli Şükrü Beldüz aracılığıyla teşekkür plaketi verildi.POUR: HAKEMLERE DESTEKLEYICI OLUYORUZFutbolun ‘aut’ ve ‘korner’ kurallarının meydan almadığı spor dalının acun şampiyonasını Trabzon’bile düzenlenmesinden mutlu olduğunu belirten Federasyon Başkanı Mehdi Salman Pour, “Dünyada yargıcı adına en aktif devlet şu zaman Türkiye oldu. Dünyada 40 hakemin olduğu apayrı bir mevki yok. Çok gururlandım. Bu sertifikaları ahzetmek yetişkin. Sertifikaların ücreti normalde 60 bin dolar ancak biz hakemlere sponsor oluyoruz. Normalde seçme ülkede bu büyüklüğünde hakem olamaz çünkü çokça bütçe gerekir. Fakat Türkiye’yi haddinden fazla seviyorum, tıpkısı benim ülkem. Şu zaman C sertifikalı 40 yargıcı var, giderek B sertifikalı 20 yargıcı elan olmasını planlıyoruz” dedi.”BU SPOR TÜRKİYE’DE TRABZON’DAN DOĞUYOR”

Dünya Paten Futbolu Federasyonu Türkiye Temsilcisi Sayim Adanur bile ” Katar’daki Dünya Kupası cihetiyle bir nice büyüklük fasıla ayında açmak istediğimiz şampiyonaya katılamayacaktı. O nedenle şubat ayına erteledik. Biz üstelik daha gani hazırlandık. Şu zaman dünyada federasyonun izniyle bu futbola hakemlik yapacak 40 kişiyi yetiştirdik. Acun genelinde 60 hakem vardı. 40 parça daha eklenince Türkiye ile gelişigüzel 100 yargıcı oldu. Gelişigüzel özdek bakir başlıyor. Türkiye’bile bile bu spor Trabzon’dan doğuyor. 95’e mümasil ülkeyi nida ettik, 40’a yakını gelmeyi kabul etti” diye konuştu.

Share: