SGK 91 milyon lira emzirme ödeneği sağlayacak

Veladet yapması durumunda sigortalı kadına yahut sigortalı sıfır eşinin doğum yapması halinde sigortalı erkeğe verilen emzirme ödeneği ile ailelere 316 teklik destek sağlanıyor.

2020’bile 108 milyon 652 bin 664 teklik, 2021’dahi ise 115 milyon 984 bin 712 teklik emzirme ödeneği yapan Çalım, 2022’nin sülale-temmuz döneminde 291 bin 649 rapora değer 91 milyon 747 bin 507 teklik emzirme ödeneğinde bulundu.

SSK ve Deste-Düzem kapsamındaki sigortalılara SGK marifetiyle yapılan bu müzaheret, kamu görevlilerine ise kurumlarınca ödeniyor.

SGK ödeneğinden zahir yararlanılır?

Sigortalılara emzirme ödeneği verilebilmesi amacıyla 4a’lı müteharrik sigortalının namına doğumdan esbak benzeri yıl ortamında yeryüzü bir iki 120 periyot gelişmemiş vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması, 4b’li çalışan sigortalı amacıyla bile doğumdan eski bir yıl zarfında genişlik birkaç 120 bölüm kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış olması ve Genel Afiyet Sigortası primi dahil, prim ve prime ilişkin herhangi bir borcunun olmaması gerekiyor.

Veladet deli dolu gerçekleşmeli

Diğer ayrımsız araç ise doğumun çalışkan gerçekleşmiş olması. Emzirme ödeneğine hak kazanan fakat sigortalılığı sona aziz kişilerin 300 ahit içinde çocuğu doğarsa, tevellüt tarihinden eski 15 kamer zarfında sigortalı hesabına sunma bir iki 120 dönem prim ödenmiş olması gerekiyor.

Müracaat 

Emzirme ödeneğine doğruluk kazanan sigortalıların ödeneklerini almaları üzere SGK’ye kâm dilekçesi ödeme şartı 2014’te kaldırıldı. Emzirme ödeneği, sistemde görülen emzirme ödeneği raporuna istinaden tabiatıyla kendisine ödeniyor.

Ödemeler anlaşmalı bankaya (şu anda PTT Bank) yahut hesap numarasını tanımlaması halinde sigortalının hesabına gönderiliyor. Doğruluk sahipleri ödemeleri 5 yıl zarfında çekebiliyor.

SGK Başkanlığı’na Kürşad Arat atandı

 

İstinaf Mahkemesi: Amansız Hastalık ilacının parasını SGK ödesin

 

SGK, THK’nın hesaplarına bloke koydurdu

 

Share: