Siirt’te devletten mevhibe desteği alan güre çiftçilere küçükbaş hayvan dağıtıldı

Siirt’te “Kırsal Kalkınmada Uzman Ağyar Projesi” kapsamında hibe kazanan dinç çiftçilere küçükbaş efsanevi dağıtıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığının Rustik Kalkınama Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında tarım ve azık alanında yetişek görmüş gençlerin üretim yapmaları için uygulanan projeden yararlanan 11 müteşebbis arasındaki temsili 2 kişiye küçükbaş efsanevi verildi.

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Eruh ilçesinin Bayramlı köyünde planlı törene hareketli bağlantıyla katıldı.

Hibe desteği alan girişimcileri kutlama fail Kirişci, projenin bol vergi getirmesi temennisinde bulundu.

Kirişci, proje sebebiyle bilakis göçün artacağını, kentten kırsala bu misil metin tıpkı dolaşma olmasını gönül ettiklerini belirterek “1994 yılında terörden ekolojik ortam boşalmış olan ama 2005 yılına büyüklüğünde de bu halini korumuş olan bu bölgenin baştan dönüşe açılması, yerleşime küşade olması beni bayağı çokça mutlu etti.” dedi.

“Sen üret yeter” diyerek benzeri sloganları olduğunu anımsatan Kirişci, “Biz üreticiye ‘Sen üret gerisini zaaf etmeyin.’ diyoruz. Bu kardeşlerimizin şahsında üretmeye değişmeyen veren kardeşlerimizin tamamının kazançlarının artağan olmasını diliyorum. Bu projenin kapsamını az buçuk elan uzun uzadıya elan açık tıpkısı kesime bu imkanı inşallah sunmuş olacağız.” şeklinde konuştu.

Diğer konuşmacılar

Eruh Kaymakamı Ömer Faruk Özdemir birlikte desteklerinden ufuk Bakanlığa teşekkür ederek projenin rustik kesimi henüz dahi cazibeli ayla getireceğini, özelde Siirt’e genelde üstelik ülkenin kalkınmasına şalter olacağını söyledi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Demirhan dahi zirai yetişek almış kişilerin başvurabildiği yüzdelik 100’ü armağan olan programdan 11 projeye 1 milyon 100 bin lira bindi verildiğini aktardı.

Destekten yararlanan tarım mühendisi Gülperi Çelik birlikte yıllar ilk göç ettiği köyüne dönerek ata mesleği hayvancılığı sürdüreceğini belirterek “Eğitimim nedeniyle şehirde yaşıyordum. Destekle birlikte köye yerleştim. Babamla hayvancılık yapıyorum. Projeyi duyduğumda acilen başvurdum. Onaylanan proje ile baba mesleğini sürdüreceğim. Kısa vadedeki hedefimiz efsanevi sayısını tasarruf etmek, ince vadede birlikte benzin sağma ve yemleme makineleri alarak köyde çiftlik kurmak istiyorum. Kendimi bu alanda henüz üstelik geliştireceğim.” ifadesini kullandı.

Proje kapsamında bindi düz kültür mühendisi Mervan Polat dahi emeği geçenlere teşekkür etti.Share: