Sökel ve buğulanmış bakımı onlara emanet

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, sökel ve buğulu bakımı yazmak zorunda küsurat bireylere yönelik açtığı ücretsiz rahatsız ve nemli öz bakımına destek olacakların yetişek kursu tamamlandı. Kadın ve Eş Hizmetleri Ofis Başkanlığı, evde bakım hizmetlerinden yararlanan vatandaşlara elan kalifiye hizmet yüklemek için çalışmalarına bitmeme ediyor. Bu bağlamda pestil ve nemli arı bakımına bindi olacakların yetişek kursu düzenlendi.

Kursta; yaşlılığın tanımı ve özellikleri, yaşlıların rehabilitasyonu ve ihtiyaçları, yaşlıların günlük bakımı, hastanın gereksinimleri ve hıfzıssıhha kuralları, pestil ünitesi ve sayrı yatağı ile ilişkin uygulamalar, akak yarası tedavisi ve dehalet yolları, sopa, rütbe, bilek damarı ve solunum, hastayı rahatlatma teknikleri ve geçer araçlar, rahatsız ve yaşlılarda tagaddi, pansumanlar, kanamalar ve sıhhi imdat, takma teneffüs ve duygu masajı gibi muhtelif konuları işlendi. Kılgısal ve teorik bilgilerin verildiği ve bire bir ay süren kursu başarıyla tamamlayan 95 öğrenciye Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) musaddak sertifika verildi. Sertifika alan kursiyerler, şifahane, huzurevi, bakımevi, iyileştirme merkezleri ve evlerde faaliyet imkanı bulabilecek.

Kursiyerler uygulama yaptı

Kursu başarıyla bütünleyen kursiyerler, eğitmenleri eşliğinde buğulu ziyaretleri gerçekleştirdi. Yaşlıları evlerinde musahabe fail kursiyerler Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla hazırlanan ihsan paketlerini yaşlılara ulaştırdı. Kursiyerler, yaşlıların bakımını yaparak gerilim, şeker hastalığı, nabız gibi afiyet kontrollerini bile gerçekleştirdi. Avrat ve Karı Hizmetleri Daire Başkanlığı, yıpranmamış dönemde açacağı pestil ve buğulanmış günahsız bakımına destek olacakların eğitim bilimi kursu amacıyla anahtar almaya devam ediyor. Kurstan faydalanmak isteyenler Koşuyolu Avrat Hayat Merkezi’ne şahsi referans kendisine başvurup vasıta yapabilecek. – DİYARBAKIR

Share: