Son dakika haberleri | Familya ocak gezerek aileleri kandırma yazar, çocukları okula kazandırıyorlar

YENİ terbiye talim sezonunun başlamasından sonradan okula gelmeyen öğrenciler üzere Balkı Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla ‘Okulum Beni Bekler’ projesi başlatıldı. İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek ve öğretmenler, çeşitle sebeplerle okula gelmeyen öğrencileri belirleyip, evlerinde ziyaret ediyor. Aileleri kandırma eden öğretmenler, çocukların okula devam etmesini sağlıyor.

Balkı Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü, okula bitmeme edemeyen öğrenciler amacıyla ‘Okulum Beni Bekler’ projesi hazırladı. Çeşitli sebeplerle eğitimine devam edemeyen öğrencileri yeniden okula kazandırmak üzere Milli Eğitim Bilimi Müdürü Hasar Kökrek ve öğretmenler evleri görüşme etmeye başladı. Ziyaretlerde aileler görüşülerek ikna edilirken, öğrencilerin okula gitmesinin önündeki sorunlar bile çözülüyor. Balkı genelinde projenin uygulandığını tamlayan Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, “Bizler öğrencilerimizin tamamını okula vermek üzere hafta içi, hafta sonu gözetmeksizin daima sahada emek yürütüyoruz. Antrparantez biliyorsunuz kim bizler günlük namına öğrencilerimizin devam çizelgelerini arama ediyoruz. Bire Bir hafta olduğunda üstelik aileleri ziyarete gidiyoruz. Öğrencilerimize tıpkı de çağrım var. Peki birlikte biz kendilerine ulaşamazsak, onlar bizlere çokça abat aynı şekilde icap telefonla gerekse içtimai iletişim araçları hesaplarımızdan ulaşabilirler. Bizler derhâl öğrencilerimizin evlerine her an, sorunlarını çözüp okula geri kazandırıyoruz” diyerek konuştu.

RABİA ÇELİK OKULA KAZANDIRILDIİl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Hasan Kökrek, okuluna çağrıştırmak isteyen Şinasi Ünal Kız İmam Dil Cambazı Lisesi 9’uncu derslik öğrencisi Rabia Polat’in toplumsal medyadan gönderdiği akıl konusunda merkeze 11 kilometre uzaklıktaki Aslangazi köyüne gitti. Polat’in ailesiyle görüşerek okula dönmesi yönünde inandırma fail Kökrek, şu ifadeleri kullandı: “Haddizatında 10’uncu sınıfta olması müstelzim öğrencimiz, güzeşte yıl ailesinin çeşitli nedenlerle okula göndermemesi sebebi ile bu yıl tekrardan 9’uncu sınıftan bitmeme edecek. Kendisi bizlere ulaşarak okula gelmek istediğini söyledi. Biz üstelik kolaylıkla köyüne gelerek ailemizi mülakat ettik. Ailemizin öğrenciyi okula göndermeme gerekçelerini ortadan kaldırdık ve kızlarını okula göndermeleri noktasında ikna ettik. Kızımız dahi bu duruma haddinden fazla mutlu oldu. Imdi yetişek ve öğreniminden köylü kalmayacak. Bizde öğrencilerimizin her kalem maddesel ve manevi ihtiyaçlarını ortadan kaldıracağız. Öğrencimiz ısrarla abla girmek istediğini ve hayallerinden bizlere bahsetti. Tığ bile bu hayallerini gerçekleştirmesi üzere öğrencimizin her devir birlikte olacağız.”‘VAZGEÇMESİNLER, ÇABALAYINCA OLUYOR’Ailesinin onayıyla baştan okuluna dönecek olmanın sevincini yaşadığını belirten Rabia Polat, arkadaşının telefonundan milli eğitim müdürünün toplumsal medya adına ulaştığını bildirdi. Gelecekte hemşire olmak istediğini nâkil Çelik, “Öncelikle çok mutluyum. Çünkü yeniden okuyacağım. Antrparantez Milli Terbiye Müdürlüğümüzün dahi bizlere destekleri üstelik olacağı amacıyla ailem aynı elan beni okuldan almayacak. Buraya köye kadar gelip evimizde bizi ülfet eden hep öğretmenlerime teşekkür ederim. Buradan benim durumumda olan bütün arkadaşlarıma sesleniyorum. Kesinlikle vazgeçmesinler. Çabalayınca temas şey için giriyor. Çokça mutluyum. Haddinden Fazla teşekkür ediyorum. Gelecekte hemşire oluşmak istiyorum. Eskiden beri bu benim hayalim” dedi.’KIZIM ARTIK OKULLU’Maddi sıkıntıları cihetiyle kızları Rabia’yı okula gönderemediklerini belirten Heyecan Polat, şunları söyledi: “Öncelikle başöğretmen beye teşekkürname ederiz. Artık daha çok kızımız onlara güç. Biz üstelik bütün üzere çocuklarımızın okumasını istiyoruz. Ancak maddesel durumumuz yetmediği için kızımızı okula gönderemedik. 3 kız, 1 erkek çocuğum var. İmkansızlık cihetiyle elden banal kızım okula gidiyordu. Ama zaman sağ olsunlar buraya büyüklüğünde geldiler ve sorunumuz çözüldü. Kızım daha çok okula gideceği amacıyla çok mutluyuz.”KARDEŞLER OKULA KAVUŞTURULDU

Polat ailesine teşekkürname ederek türlü hediyeler veren Kökrek ve beraberindeki öğretmenler, henüz bilahare merkeze kısaca 22 kilometre uzaklıktaki Kocataş köyüne gitti. Semerkant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 10’uncu derslik öğrencileri Yusuf ve Mehabetli Ayyıldız kardeşlerin asıl babasıyla görüştü. Kökrek ve öğretmenler çeşitli nedenlerle 2 yıldır okula gelmeyen öğrencilerin ailesini inandırma ederek onları dahi okula kazandırdı.Share: