TELEFONDA ÖLDÜRÜLEN ARKADAŞINI TANIMADIĞINI BELIRTEN SANIĞA, MÜEBBET HAPİS İSTEMİ

ZONGULDAK’ta Filyos Çayı kenarında umum ve ayakları iple ilişkin cesedi mevcut Arif Baykal’ın (69) ölümüyle ilişik vakfedilmiş yargılanan arkadaşı Paha Deniz Kazı (56), karşı müddeiumumi ‘bilerek katil’ suçundan müebbet mahbes cezası istedi. Deniz Kazı duruşmada, Baykal’ın öldüğünü anlatmak üzere arayan arkadaşlarına ‘Kendisini tanımıyorum’ dediği telefon kayıtları sorulunca, Beni aynı elan aramasınlar diye öyle söyledim cevabını verdi.

Çaycuma kaymakamlık girişindeki Filyos Çayı kenarında 4 Ocak 2021 tarihinde balık tutan şahıslar, umum ve ayakları vabeste naaş görüp, polise bilgelik verdi. İhbar üstüne bölgeye gönderme edilen polis güçleri ekipleri, cesedin Arif Baykal’a ilgilendiren olduğunu ve Bolu’birlikte yaşadığını tespit etti. Soruşturma kapsamında Baykal’ın Çaycuma ilçesinde alay malay kaldığı arkadaşı Kıymet Deniz Kazı gözaltına makbuz. Geçmiş serbest bırakılan Akbaş, almaç kayıtlarının incelenmesinin ve çamaşır ipi gerçekleştirme ettiğinin belirlenmesinin peşi sıra baştan gözaltına alınıp, tutuklandı.

Deniz Kazı karşı Zonguldak 3’üncü Yavaş Ukubet Mahkemesi’nde sav açıldı. Olayın arkası sıra 11 yıllık arkadaşı Arif Baykal’ın maaşını çekici Valör Deniz Kazı, esbak duruşmalarda bu format namına sorulduğunda, ‘Öldü mü, aslı var mı diye maaşını kontrol ettim’ dedi.

‘BU SUÇU BEN İŞLEMEDİM’

Davaya Zonguldak 3’üncü Gösterişli Ukubet Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmada tutuklu bulunduğu Karabük’ten getirilen sanık Eder Deniz Kazı ve avukatı hazır bulundu. Hezel verilen maznun Akbaş, Bu suçu ben işlemedim. Arif benim kardeşim gibi, canım üzere arkadaşım. Kendisi benden ayrıldıktan sonra başına bu fenomen geldi. Ego kendisini en son 21 Çatlak tarihinde gördüm. Kardeşimi tıpkı marketin kamyonuyla Bolu’ya gönderdim. Elan bilahare Arif’i Çaycuma Uray Parkı’nda birileriyle otururken gördüm. Strateji ettim, Arif Baykal serbest kalınca yanına gidip arkadaşımdan aldığım 40 lira parayı verdim. Bilahare bir daha görmedim. Bundan 15 bölüm sonradan beni İ.Ç. aradı, ‘Arif Baykal öldürülmüş’ dedi. Ben o zaman öğrendim. Orada gördüğüm kişiler daha sonra yanına gitti mi bilmiyorum. Benim cezaevinde verdiğim ifadeler başgardiyana gidiyor o yüzden konuşamadım dedi.

‘SOKAK KÖPEĞİ İÇİN İP ALDIM’

Önceki duruşmalarda amansız hastalık ve tutarak hastası olduğunu bu sebeple kafasının karıştığını sıklıkla tekrarlayan, fakat hekim raporunda ‘sağlıklı’ raporu verilen Kırat Akbaş’a satın aldığı çamaşır ipi ve Baykal’ın ölümünü öğrendiği antlaşma sorulunca, Köye çıkarmak istediğim çıkmaz köpeği üzere iplik aldım. Kapik için ipi hangi ahit aldım hatırlamıyorum. Baykal neredeydi bilemiyorum. 17 Ev’ta Arif’in öldüğünü İ.Ç.’nin aramasıyla öğrendim diye niteleyerek konuştu.

Arif Baykal’ın kartıyla ATM’den servet incizap görüntüleri gösterilen sanık, Saklamıyorum, bu özlük benim. Gelgel soğuktu, kafamda o yüzden ezik vardı ve sevimsiz olduğu için kafamı kaldırmadım. Kendimi gizlemeye çalışmadım diyerek kendini savundu.

Sanık Deniz Kazı’a 22 Aile 2021’üstelik İ.Ç. ile yaptığı telefon görüşmesinin kayıtları okundu. Kayıtlarda İ.Ç., Akbaş’a Arif’i tanıdın mı Beni sorguya aldılar. Sizi da alacaklar herhalde deyince Deniz Kazı, Ben tanımıyorum. Kaç aydır burada değilim demesinin sebebi sorulunca, Deniz Kazı, İ.Ç. ile yaptığım görüşmede bir daha beni aramasın diye niteleyerek öyle söyledim dedi.

23 Eş 2021’üstelik gine İ.Ç.’yi aradığı ve Arif Baykal’ı sorduğu kayıtlar bile mevcut Akbaş, Arif’in öldüğünden kuşkuda kaldığım amacıyla aradım. Ağzını yoklamaya çalıştım ifadelerini kullandı.

Arif Baykal’ın ölümünden 17 Aile’ta malumattar olduğunu söylediği ve ATM’nin kartı yuttuğunda Baykal’ın öldüğünden emniyetli olduğunu belirttiği ifadeleri hatırlatılan Deniz Kazı’a İ.Ç.?yi gene araması sorulunca, Bile Bile, aramak için aradım. Rahatsızım, yilbik hastasıyım kafam gidip geliyor cevabını verdi.

‘BENİ BAŞ BAŞA HİÇ GÖRMEDİLER’

Kendisini arayarak Arif Baykal’ın ölüm haberini verenlere, tanımadığını söyleyen Deniz Kazı, Beni Arif’le beraberinde görmedikleri üzere tanımıyorum dedim ifadelerini kullandı. Üye bilgili sanığa, Kardeşim gibi seviyorum dediğiniz insanın elbet öldüğünü bozukluk hiç sormadınız diye niteleyerek soruldu. Maznun Deniz Kazı ise bir süre ağızsız kaldıktan sonraları, Beni aramasınlar diyerek anca söyledim. Bilmiyorum diye niteleyerek değer verdi.

‘KREDİ ÇEKİP PARASINI KEMIRMEK İÇİN’

Mütalaasını kayıtlı olarak sunan savcı, Akbaş’a suçlamaları şöyle özetledi

Senin karşı Arif Baykal’ı bilerek cani suçundan cezalandırılmanı istedik. Onun kartını daim kullanıyorsun. ‘Kardeşim üzere severdim’ demişsin amma kaybına ilgilendiren tek kimseye ulaşmamışsın. Telefon görüşmelerinde onu tanımadığını, görmene rağmen görmediğini söylemişsin. Onun hesabından cesaret çekip yemek istediğini başkalarına anlatmışsın. Kredi çekmemesi üstüne katil sebebin olduğunu düşündük. Cesedin kapik üzere aldığını tez ettiğin iple kapalı yerine bulunmasının doğru olamayacağı için dahi öldürdüğünü düşündük.

Mütalaaya karşı kortej sunulan maznun, Ben suçsuzum. Beraatimi istiyorum. Adaletin kestiği pus acımaz dedi.

Maznun avukatının mütalaaya karşı defans yapması amacıyla süre verilerek dava ertelendi.

Share: