Tendürüst kızdan ilgi çeken emek

Sivas’ın Şarkışla ilçesinde genç bire bir kız martir isimlerinin unutulmaması üzere ilginç ayrımsız çalışmaya imza attı.

Sivas’ın Şarkışla İlçesinde hararetli 15 yaşındaki Hayal Köse, 30 Ağustos Zafer Bayramı zımnında kolları sıvadı. İlginç aynı çalışmaya imza atan Köse, şehitlerin adının yazılı olduğu ufak şişelerin içine yapay dem doldurdu. Geçmişten günümüze büyüklüğünde şehit olan 225 Şarkışlalı askerin isimlerini uyarmak amacıyla hakeza benzeri çalışma fail Köse, sokak çıkmaz dolaşarak şişeleri vatandaşlara dağıttı. Bu duruma vatandaşlar geçmiş özellikle meal veremedi. Köse, durumu vatandaşlara anlatınca duygusal anlar yaşandı.

“Hüzünlenip gözleri dolanlar oldu”

Rüya Köse, unutulan kimsesi olmayan onlarca binlerce şehidin olduğunu belirterek, “Ben bile onları hatırlatıp farkındalık oluşturmak üzere benzeri proje yapmaya değişmeyen verdim. İnternetten yaptığım araştırmalarda benim boşaltmak istediğim projeye analog projeler gördüm. Kul o projelere kendimden bire bir şeyler ekleyerek işe koyuldum. 1905 yılından buyana Şarkışla ilçemizde Çanakkale’den bu güne kadar 225 şehidimiz olduğunu öğrendim. Bu rakamları derleyip toplayıp Şarkışla’ya uyarlayarak pir benzeri proje yapmaya karar verdim ve sonuçlarının de güzelce olduğunu düşünüyorum. Gâh vatandaşlarımız çokça fena hâlde tepkiler verdi. Hüzünlenip gözleri dolanlar oldu. Bazıları fehva veremedi bazıları ise bahsetmek istemedi. Bu projeyle şehitlerimizi hatırlattığımı ve insanlara güzelce bire bir yardım sunduğumu düşünüyorum” dedi. – SİVAS

Share: