Tüik: Büyükbaş Hayvan Sayısı Yüzde 5,6, Küçükbaş Efsanevi Sayısı Yüzdelik 2,2 Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, büyükbaş hayvan sayısı 2022’bile ayrımsız eski yıla göre yüzde 5,6 azalarak 17 milyon 24 bine, küçükbaş hayvan sayısı tıpkısı esbak yıla göre yüzde 2,2 azalarak 56 milyon 266 bine geriledi. Manda, yüzde 7,4’lük heybet ile sayısı sunma çokça azalan büyükbaş efsanevi oldu.

TÜİK, 2022 yılına ait hayvanca üretim istatistiklerini açıkladı. Kocabaş ve Küçükbaş hayvanda azalmayı gösteren veriler şöyle:

CAMIZ, SAYISI SUNMA HADDINDEN FAZLA AZALAN BÜYÜKBAŞ HAYVAN OLDU

Büyükbaş efsanevi sayısı aynı geçmiş yıla göre yüzde 5,6 azalarak 17 milyon 24 bin oldu. Kocabaş efsanevi kategorisinde, sığır sayısı tıpkı önceki yıla göre yüzdelik 5,6 azalarak 16 milyon 852 bin temel, manda sayısı ise benzeri esbak yıla bakarak yüzde 7,4 azalarak 171 bin 835 oldu.

KÜÇÜKBAŞ EFSANEVI SAYISI BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE YÜZDELIK 2,2 AZALDI

Küçükbaş efsanevi sayısı bir eski yıla göre yüzdelik 2,2 azalarak 56 milyon 266 bin oldu. Küçükbaş hayvan kategorisinde, koyun sayısı ayrımsız önceki yıla bakarak yüzde 1,1 oranında azalarak 44 milyon 688 bin kelle, keçi sayısı ise ayrımsız geçmiş yıla bakarak yüzdelik 6,2 oranında azalarak 11 milyon 578 bin kelle oldu.

YAPAĞI, KIL, TİFTİK VE GÖZYAŞI İPEK KOZASI ÜRETİMİ DA GERİLEDİ

Bir eski yıla göre yapağı üretimi yüzdelik 1,2 azalarak 84 bin 885 titrem, kıl üretimi yüzdelik 4,6 azalarak 6 bin 393 ton, tiftik üretimi ise yüzdelik 10,9 azalarak 417 titrem yerine gerçekleşti. Bal üretimi tıpkısı eski yıla bakarak yüzde 22,8 artarak 118 bin 297 titrem oldu. İpek böcekçiliği faaliyeti özne köy sayısı bir önceki yıla bakarak yüzde15,9 oranında azalarak 559 oldu. İpek böcekçiliği ile uğraşan hane sayısı yüzde 12,9 oranında azalarak bin 761 adet oldu. Açılan nesil kutusu sayısı aynı esbak yıla göre yüzde 7,5 oranında azalarak 5 bin 577 nüsha, yaş harir kozası üretimi ise bir önceki yıla göre yüzdelik 10 oranında azalarak 69 titrem adına gerçekleşti.

ANKA BILI AJANSI GÜNDEME TAŞIMIŞTI

Öte yandan, SIMURG Marifet Ajansı 2022 yılında özellikle camiz üreticilerinin yaşadığı zorlukları yaptığı haberlerle gündeme getirmişti.

Manda yetiştiriciliği açısından Türkiye’dahi ve dünyada majör bir yere sahip olan İstanbul’da manda yetiştiricileri otlak alanlarının daralması ve girdi maliyetlerinin artışına dayanamadıklarını üzere mandalarını sattıklarını söylemişti. Silivri’nin Danamandıra Mahallesi’nde hayatiyetli Cihat Erdoğan (70), 3 kuşaktan beri camiz yetiştiriciliği yaptıklarını belirterek “Doğduk camiz vardı, öleceğiz esasen camiz var; şu şartlara dayanamadık” diye bütün mandalarını güzeşte 15 Mayıs 2022’de sattıklarını anlatmıştı.

“MOTORIN VE BASILMIŞ FİYATLARI BILE EKLENİNCE SIKINTI YAŞADIK”

Arnavutköy’bile 3 batın bu işi özne  Sezai Ural (55), “Elbette gerek istemez mali adına bizi etkiledi ama tarım ve hayvancılığı bu arada yürüttüğümüz amacıyla mevcut olan işletmemizdeki, hayvanın mubayaa döneminde çıkarmamız gereken yemleme ve otumuzu çıkarttığımız üzere daha az etkilendik. Bizi etkileyen motorin ve gübre fiyatları dahi üzerine eklenince az buçuk o konuda kalın yaşadık. Mutedil ölçekli işletmeler olduğumuzdan etraf oldukça krizlerde kriz yönetimini başarabiliyoruz” bilgisini paylaşmıştı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN HUSUSI BİR KARIŞIMIN TARİFİNİ VERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tokatlı çiftçilerle dostane ederken uyumadan önce tükettiği özel bir karışımın tarifini vermişti. Erdoğan, “Demincek ego aynı madde tavsiye mektubu edeceğim. Ego şurası yapıyorum her akşam yatarken; camiz yoğurdu -camiz yoğurdu doğrusu kalitedir, çok iyidir- onun içine şöyle Medine hurması doğrarım, 3 parça yahut 5 pasaj. Ona az buçuk, öz kaşığı kestane balı ve bir dahi içine yulaf ezmesi atarım. Bu dörtlüyü karıştırarak yer yatarım. Iflah” demişti.

MANDA ÜRETİCİSİ CUMHURBAŞKANI’NDAN BINDI BEKLEDİĞİNİ SÖYLEMİŞTİ

Tekirdağ’de manda besiciliği işleyen Dünya Durak, Medine hurmalı, kestane şanslı ve yulaflı camiz yoğurdu tarifi veren Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a, “Manda üreticisi yerine Sayın Cumhurbaşkanı’ndan bindi bekliyoruz. Ürettiklerimizi satmakta gravite çekiyoruz” diyerek seslenmişti.

Mart 2022’da kilosu 35 teklik olan manda yoğurdu 2023 Şubat’ta 178 liraya dayandı.

FON:   Belgelik

Share: