Türkiye hane değer artışında acun lideri

Pandemi sonrası parçalanmamış dünyada olduğu kadar Türkiye’üstelik dahi emlak fiyatları ve talebindeki artma devam ediyor. 2021’dahi basamak satışlarında rekora doymayan Türkiye, değer artışında de acun lideri oldu. 56 talih ve bölgenin değerlendirildiği ‘toptan hane denk endeksi’nin üçüncü çeyrek altın verilerini yayınlayan İngiltere merkezli küresel gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank, 2020 üçüncü çeyrek altın ile 2021 üçüncü çeyrek altın arasındaki tıpkı yıllık sürede konut fiyatının yeryüzü haddinden fazla Türkiye’dahi değerlendiğini açıkladı. Buna bakarak Türkiye’de ev fiyatları, Ilkgüz 2020-Ilkgüz 2021 arasındaki 12 maaş dönemde yüzde 35.5’lik artma ile listenin geçmiş sırasında yer aldı. Rapora göre yüzdelik 21’lik enflasyon düşüldükten sonra bile konutta açık değer kazancının yüzde 15’e mümasil olduğu görülüyor. Listede ikinci sırayı yüzdelik 26.4’lük artışla Güney Kore, üçüncü sırayı yüzdelik 21.9’luk artışla Bakir Zelanda aldı. İsveç, Avustralya, Amerika Bir Devletleri, Jersey, Hollanda, Slovakya ve Kanada ilk 10’de sıralandı.

Knight Frank’ın son raporuna bakarak Avrupa’üstelik konutlar sayı farkı yüzde 8 seviyesinde değerlendi. Rapora göre Eylül 2021’bile, Eylül 2020’ye bakarak Avrupa’dahi ev fiyatı Almanya’dahi yüzdelik 12.5, İngiltere’de yüzde 11.8,Avusturya’da 10.4 değerlendi. Golden visa ve vatandaşlıkta Türkiye ile yarışan Portekiz’da tıpkısı dönemde kıymetlenme yüzdelik 9.6, İspanya’üstelik ise yüzde 2.5 seviyesinde kaldı. Bu devlet Yunanistan’bile yüzdelik 8, Fransa’birlikte ise yüzdelik 7.5 adına gerçekleşti. İtalya’de ise yüzde 0.4 seviyesinde kaldı.

Sabah’tan Ses Tabak’a mütekellim COLDWELL Banker Türkiye ve Büyüklük Başkanı Gökhan Taş, Knight Frank’ın üçüncü çeyrek rakamlarının şaşırtı olmadığını belirtti. Önceki raporlarda da Türkiye’nin önceki tam kayran aldığını hatırlatan Taş, şöyle devam etti: “Pandemi sonrası sunu mebzul yatırım aracının taşınmazlar olmasının benzeri misil daha anlaşılması hane hava talebini çalışkan tutuyor. Ayar artışında dünya lideri da olsak elan gidecek çokça yolumuz var. Bütün bu potansiyeli de satın alıyor. “

İstanbul’üstelik yersiz ofislerden 200 bin bölük üretilecek!

 

Gurbetçi sahilde, ecnebi şehirde konut bakıyor

 

İki komşu ülkeden Edirne’ye bölük talebi

 

Share: