Türkiye’deki 3 hayvan hastanesinden biri: Bölgedeki çiftçiler üzere imge oldu

Türkiye’deki 3 efsanevi hastanesinden biri: Bölgedeki çiftçiler için rüya oldu

ÇANKIRI – Çankırı’de 2019 yılında kurulan ve Türkiye’birlikte 3 örneğinin bulunduğu hayvan hastanesi, Çankırı, Kastamonu, Çorum ve Ankara’daki efsanevi yetiştiricileri ve yaban hayvanlarının umudu oldu.

Çankırı’de 2018 yılında mütezayit buzağı ölümlerinin önüne döndürmek için Çankırı Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından kurulan Çankırı Hayvan Hastanesi, 3 yıldır rüya olmaya bitmeme ediyor. Düşük otama ücretlerinin dilek edildiği hayvan hastanesinde, yapılan buzağı tedavilerinde kısaca yüzde 75 başarı oranına ulaşıldı. Alanında ehlivukuf baytar hekim ve personellerin bakım verdiği hastanede, 3 yılda yüzlerce hayvan sağlığına kavuştu. Kastamonu, Çorum ve Ankara’dan birlikte taleplerin alındığı hastane, hayvan yetiştiricilerin umudu oldu. Çandır hayvanları ve yerel hayvan bilimi de sağlıklarına kavuşturulan hastanenin ilerleyici süreçte, site merkezi dışına taşınarak geliştirilmesi hedefleniyor.

“Tedavilerinde yüzdelik 70 ve 80 oranında benzeri başarı sağladık”

Hastane ile ilişkin hikmet veren Çankırı Maya Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı ve Çankırı Hayvan Hastanesi Umumi Heyet Başkanı Ömer Çendek, “Çankırı Efsanevi Hastanesi umumi heyet başkanlığı yürütmekteyim. İlimiz hayvancılığın tehlikeli olduğu tıpkısı diyar. köylerde oturan insanlarımızın antant kaynağının hayvancılık olması cihetiyle, 2018 yılında buzağılarının ölmesi, hele hayvan hastanesini açmamın sebeplerinden ayrımsız tanesi. Buzağıları yaşatma namına, köyde oturan insanların hayvanları, buzağıları ölmesin diyerek böyle bir düşünceyle aynı yola çıktık. 2019 yılının Mesafe ayında Çankırımıza kazandırmış olduk. Bugüne büyüklüğünde yapmış olduğumuz buzağı tedavilerinde yüzdelik 70 ve 80 oranında bir muvaffakiyet sağladık. Bunun yanında, kanatlı hayvanlar, çıkmaz hayvanların tedavisinde de hizmetler vermekteyiz. Hastanemiz 17 personele 24 saat yakın olarak çalışıyor. Tabi kim konuşamayan canlıyı yaşatabilmek bizim üzere haddinden fazla cesim. İlk dönme elbet benzeri heyecanla hastaneyi açtıysak o heyecanla hem doktor arkadaşlarımız, hem alışılagelen personeller, tığ üstelik devam etmekteyiz. Hastanemize Çorum’dan, Kastamonu’dan ve özellikle Ankara Çubuk’tan zooloji getirilmekte” dedi.

“Balaban ayrımsız alanda değişik bölümler yaparak bitmeme ettirmeyi düşünüyoruz”

Efsanevi hastanesinin geliştirilmesi üzere planlamalar yaptıklarını anlatım fail Çendek, “Ağırlığımız şu anda büyükbaş. Zira burada biz buzağıları keyiflendirmek zorundayız hayvan tedavilerini beğenmek zorundayız. Hastanemizdeki hep ekipmanları baktığınızda içki tahlilleri, kan sonuçlarını elde edebilmek üzere bu makineleri, bu cihazları hastanemize kazandırdık. İnşallah ilerleyici zamanlarda hastaneyi elan site dışına, iri aynı alanda değişik bölümler yaparak devam ettirmeyi düşünüyoruz” diyerek konuştu.

“Ülkemizin 7 bölgesinin 7 pare hastanesinin olması gerektiğini düşünüyorum”

Efsanevi hastanelerinin Türkiye genelinde yaygınlaştırılması gerektiğini rapor fail Ömer Çendek, “Türkiye’birlikte 4 sunum havan hastanesi vardı. Tıpkısı tanesi kapandı, Türkiye’da şu anda üç modül hastanemiz var. Bence ülkemizin 7 bölgesinin 7 çıngı hastanesinin olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü cihazlarla sonuçlar eksiltmek bir sonuca yankılanmak daha görgüsüz oluyor. Bu nedenle hele büyükbaş, küçükbaş hayvanları yaşatabilmek amacıyla hastanemizin mutluluk anlamında yayılması gerekiyor. Yaptığımız tedavilerde hemen girdi maliyetleri ve alışılagelen maliyetlerin parasını alıyoruz. Yani çokça yüksek bir dünyalık istek etmiyoruz. Çünkü bura birliklerin ve üreticinin hastanesi. Devletimizden ve temas yerden tek gelirimiz bulunmayan” şeklinde konuştu.

Hastanede memur Veteriner Doktor Halil İbrahim Yalman, kuvvetli ayrımsız hastanede hayvanları sağlıklarına kavuşturduklarını tabir ederek, “Tıpkısı buçuk senedir Çankırı Efsanevi Hastanesi’nde aktif olarak çalışıyorum. Şu ped alanında yoğunlaştım. Bu alanda uzmanlaşıyoruz. Tıpkı buçuk senedir değişik hayvanlara baktık. Bildirme mail zamanda bire bir karacamız geldi. Onun üstelik tedavisini yapıp Valimize doğaya saldık. Bu dönemde haddinden fazla fazla hayvanlara bakıyoruz. Kedi, köpeklere de bakıyoruz. Burası deli dolu yerine çalışıyor. Düzlük hekimlerimiz var., onlar birlikte köylerimize her an oradaki büyükbaş hayvanlarla ilgileniyorlar” ifadelerini kullandı.

Share: