Ukraynalı çiftin otomobilde bıraktığı köpeklerden biri, havasızlıktan öldü

EDİRNE’üstelik Ukraynalı çiftin otomobilde bıraktığı, havasızlıktan hareketsiz küsurat 2 köpek, ekipler aracılığıyla aracın camı kırılarak çıkarıldı. Köpeklerden biri ölürken, çift balaban tartı yaşadı. Çevredekiler, veterinerin geç geldiğini söyleyerek reaksiyon gösterdi.

Ukraynalı Vitaly Krasnolutsky, içre 2 köpeğinin bulunduğu BT 5766 BX plakalı otomobilini Atatürk Bulvarı’na park edip, ara sınav işlemleri üzere Bulgaristan Başkonsolosluğu’na gitti. Gelgel sıcaklığının 37 basamak olduğu Edirne’dahi, çevredekiler sabit artan köpekleri fark edince 112 Ivedili Çağrı Merkezi’nden arkalama istedi. İhbarla bölgeye polis güçleri ve itfaiye ekipleri irsal edildi.

1 SAAT ENGELLEME ETTİ, KURTARILAMADIBu tam Vitaly Krasnolutsky ile eşi bile görüngü namına geldi. Çiftin anahtarı otomobilde unuttukları ayırt edilince ekipler, aracın camlarını kırarak köpekleri çıkardı. Ekipler, Staffordshire Bull Terrier cinsi ‘Elvis’ isimli köpeğe engelleme etti. Reaksiyon vermeyen ‘Elvis’e, sahibi bile 1 saat kalp mesajı ve suni teneffüs yaptı. Bölgeye mevrut Edirne Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri, köpeğin öldüğünü belirledi. Çift iri çeki yaşarken, çevredekiler veterinerin geç gelmesine reaksiyon gösterdi. Vitaly Krasnolustsky ve eşinin aynı süre sair köpeklerine sarıldıkları görüldü.1 SAATTİR VETERİNER BEKLENİYOR’Köpeğin durumunu görünce çok üzüldüklerini söyleyen Beyhan Gülal, “Köpeklerin sabah ayrımsız şeyi yoktu. Burada hayvanlarını gezdirdiler. Henüz sonra köpeklerini bırakıp, konsolosluğa gittiler. Sabahleyin 9 kadar gelmişlerdi; o saatten beri bu şekilde hayvan bilimi. Biz birlikte görünce dayanamadık, çok üzüldük. Bizim bile köpeğimiz var; onlar bala üzere. Veterinerin geç gelişi kabul edilebilir kabilinden değil; 1 saattir bekleniyordu” dedi.Hatice Gülal dahi kendilerinin üstelik köpekleri olduğunu belirterek, “Haddinden Fazla üzüldüm, benim de ayrımsız köpeğim var. Onlar bizim evladımız kabilinden. Ama hakeza üstelik tıpkısı baytarlık sistemi olmaz. 1 saati esbak aranalı, veteriner yeni geldi. Şayet benim hayvanım olsaydı; veterineri dövebilirdim. 1 saati geçti ve veteriner gelmedi” diye konuştu. ‘ARACIN KAPISINI YAPMAK İÇİN HADDINDEN FAZLA UĞRAŞTIK’ Bölgede esnaflık işleyen İsmail Artamacı ise “Ara Bulucu sabahleyin gördüm, camları haddinden fazla beş altı açıktı. Hayvanlar içerisindeydi, havlıyorlardı. 1-2 saat bilahare sahipleri gelip, uzlaştırıcı çalıştırıp klimayı açmışlar. Elan bilahare buradaki benzeri esnaf, arabada hayvanın boğazının sıkışıp, ağzından salyaların aktığını görmüş. Sonradan polise ve itfaiyeye bili verdiler. Kurgu yabancı tabiiyetli olduğu üzere bile edisyon ulaştılar. Bu sırada aracın kapısını açabilmek amacıyla amiyane uğraştık. Başkaca camı kıracaktık ama polis güçleri izin vermedi. Çok üzüldük, çünkü o da tıpkısı fert” ifadelerini kullandı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri ise köpeklerin sahibi Vitaly Krasnolutsky için ‘köpeğine ezinç etmek’ suçundan iş başlattı.

Share: