Ukrayna’ya zırh desteğinde bulunan ABD ve Almanya’da silah stokları nazik seviyelere indi

Ukrayna- Rusya Savaşı’nın etkileri sadece enerji alanında dünyayı etkilemiyor. Batı’nın Ukrayna’yı silahlandırması kendisini bile sıkıntıya sokuyor. Serencam açıklamalara göre, MEMLUK ve Almanya’nın cephanelerindeki etki üstelik ortaya çıktı.

”ALMANYA’NIN 1-2 GÜNCE CEPHANESİ VAR”

Alman Düzenlilik ve Defans Sanayii Derneği (BDSV) CEO’su Hans Christoph Atzpodien Business Insider’a konuşarak zırh stoklarının birkaç günlük kaldığını söylerek, “Bundeswehr stoklarından mühimmat çıkarılırsa ve defans sanayisine siparişler verilmezse, açlık durumu düzelmez” dedi.

ABD BIRLIKTE UZANIM BENZER

MEMLUK Önemli ve Arsıulusal Çalışmalar Merkezi’nden Markka Cancian’ın kaleme aldığı analizde ise, çekişme planları ve tatbikatlar amacıyla amade halde bulundurulması gereken gâh ekipmanların asgari seviyeye indiği ve obstrüksiyon öncesi seviyelere getirilmesinin yıllar alabileceği vurgulandı.

EYLÜL AYINDA 600 MİLYON DOALARLIK YARDIM

KÖLE Dışişleri Bakanı Blinken yaptığı açıklamada, “Başkan (Joe Biden) eliyle aynı yetki uyarınca, Ilkgüz 2021’den bu yana Ukrayna için KUL zırh ve teçhizatından yirmi bir numara bindi paketine cevaz veriyorum. Bu 600 milyon dolarlık paket ÇAKER Defans Bakanlığı envanterlerinden eklenmiş silah, cephane ve teçhizatları içeriyor.” ifadelerini kullanmıştı.

”DAHA AŞKIN YARDIM YAPAMAYIZ”

Öte yandan Almanya Defans Bakanı Christine Lambrecht geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Defans Bakanı namına Almanya Silahlı Kuvvetleri’nin (Bundeswehr) Ukrayna’ya cebe verebilme sınırına ulaştığını itiraf etmeliyim” demişti. Böylece Almanya üstelik krizin sinyallerini vermişti.

Share: